Home » Jauni latviešu valodas testi Krievijas pilsoņiem Latvijā: kas tagad?

Jauni latviešu valodas testi Krievijas pilsoņiem Latvijā: kas tagad?

no EDGARS AUZIŅŠ
0 Komentāri Ziedot

Izslēdzot iepriekšējos imigrācijas likuma grozījumus, Krievijas pilsoņiem Latvijā tagad būs jāpierāda savas tiesības uz uzturēšanās atļauju. Proti – uzrādīt valsts valodas zināšanas nepieciešamajā līmenī….. Par jaunā testa kārtību…

Kamēr Latvijas iedzīvotāji ar aizrautību gatavojās valsts svētkiem Līgo svētkiem – trim brīvdienām dabā, Saeimā noritēja likumdošanas darbi. Šoreiz tā bija steidzama. Proti, trešajā, galīgajā, lasījumā tika pieņemti grozījumi Imigrācijas likumā, kas uzliek par pienākumu Krievijas pilsoņiem, uz kuriem šī prasība līdz šim neattiecās, kārtot latviešu valodas eksāmenu, lai iegūtu tiesības turpināt uzturēties Latvijā, vai uzrādīt valodas zināšanas apliecinošu dokumentu.

Grozījumu autori uzsver, ka līdzšinējo Krievijas pilsoņu uzturēšanās kārtību Latvijā nepieciešams mainīt, lai stiprinātu valsts iekšējo drošību, nostiprinātu latviešu valodas pozīcijas, kā arī veicinātu ārvalstu pilsoņu no Latvijā ilgstoši dzīvojošo iedzīvotāju vidus iekļaušanos Latvijas sabiedrībā un stiprinātu viņu piederības sajūtu valstij…..

Atpakaļ, vēl ātrāk.

Jāatgādina, ka jaunā norma tika pieņemta iespējami īsā laikā. 17. aprīlī grozījumi Imigrācijas likumā tika iesniegti Saeimas Aizsardzības, iekšlietu un korupcijas novēršanas komisijā. Saskaņā ar šiem grozījumiem Krievijas pilsoņiem ar pastāvīgās uzturēšanās atļaujām Latvijā, kuriem līdz šim nebija jākārto valsts valodas eksāmens, tas būs jādara. Saeimas komisija pēc 7 dienām konceptuāli atbalstīja grozījumus.

6. jūnijā Saeima pieņēma šos grozījumus otrajā lasījumā. Toreiz par tiem balsoja 67 Saeimas deputāti, 15 bija pret. Un 20. jūnijā Saeima galu galā atbalstīja izmaiņas attiecībā uz atlikušo Krievijas pilsoņu daļu Latvijā. Šoreiz par balsoja 82 Saeimas deputāti, pret balsoja 10 (no opozīcijas “Stabilitāte!”), 6 deputāti balsojumā nepiedalījās (5 no partijas “Latvija vispirms” un 1 no “Jaunās Vienotības”).

Vēlreiz – pret ko ir vērsti jaunie grozījumi. Iepriekšējo grozījumu prasības attiecās tikai uz tiem Krievijas pilsoņiem, kuri saņēma pastāvīgās uzturēšanās atļaujas saskaņā ar imigrācijas likumu, kas stājās spēkā 2003. gada maijā. Tie ir bijušie Latvijas pilsoņi un nepilsoņi, kuri ir mainījuši statusu Latvijas Republikā uz Krievijas pilsoni. Aptuveni 25 tūkstoši cilvēku.

Tos Krievijas Federācijas pilsoņus, kuri saņēma pastāvīgās uzturēšanās atļaujas līdz 2003. gadam – saskaņā ar likumu “Par ārzemnieku un bezvalstnieku ieceļošanu un uzturēšanos Latvijas Republikā”, kas zaudēja spēku 2003. gadā, jaunā norma neskar. Saskaņā ar Pilsonības un migrācijas lietu pārvaldes (PMLP) datiem uz 2024. gada janvāri šis skaits ir 4949 personas.

2003. gadā atceltais likums noteica, ka pastāvīgās uzturēšanās atļauju Latvijā var saņemt tie citu valstu pilsoņi, kuriem 1992. gada 1. jūlijā Latvija bija pastāvīgā dzīvesvieta un kuri bija reģistrēti Iedzīvotāju reģistrā…..

Izskatot prasību par dažu iepriekšējo grozījumu prasību atbilstību, Satversmes tiesa norādīja, ka daļai Krievijas pilsoņu Latvijā bija priekšrocības salīdzinājumā ar citu grupu, kuriem nebija jāpierāda valsts valodas zināšanas.

Pēc tam šo jautājumu izvirzīja Nacionālā apvienība, un valdošā koalīcija iesniedza attiecīgo imigrācijas likuma grozījumu projektu. Galīgajā redakcijā termiņš, līdz kuram šai Krievijas pilsoņu grupai jāpiesakās pastāvīgās uzturēšanās atļaujas saņemšanai Latvijā, tiek pārcelts no 2025. gada 31. augusta, kā tas bija iepriekš, uz 2025. gada 31. oktobri…

Process ir uzsākts, apkopojiet informāciju.

Praksē pašreizējā uzturēšanās atļauja šai Krievijas pilsoņu grupai Latvijā tiek saglabāta:

1 Līdz 2025. gada 15. jūlijam, ja PMLP līdz 2025. gada 30. jūnijam nesaņem nepieciešamos dokumentus ES pastāvīgā iedzīvotāja statusa iegūšanai.

2 Līdz 2025. gada 17. novembrim attiecībā uz personām, kurām, lai pieprasītu ES pastāvīgā iedzīvotāja statusu, nepieciešams iegūt A2 kategorijas valsts valodas prasmes apliecību. Ar nosacījumu, ka PMLP līdz 2025. gada 30. jūnijam saņem informāciju, ka attiecīgā persona līdz 2025. gada 16. jūnijam vismaz vienu reizi ir nokārtojusi valsts valodas eksāmenu un ir reģistrējusies otrajam eksāmenam, kas jānokārto līdz 2025. gada 30. septembrim. Un PMLP līdz 2025. gada 31. oktobrim nav saņēmusi dokumentus, kas nepieciešami, lai pieprasītu ES pastāvīgā iedzīvotāja statusu.

3 Līdz dienai, kad stājas spēkā galīgais lēmums par ES pastāvīgā iedzīvotāja statusa pieprasījumu, ja ir iesniegti visi šā statusa iegūšanai nepieciešamie dokumenti.

Iedzīvotāji, kas vecāki par 75 gadiem, tāpat kā līdz šim būs atbrīvoti no valsts valodas eksāmena kārtošanas, ja viņiem nav attiecīga valodas prasmes sertifikāta.

Jaunajos grozījumos nav iekļauta informācija par nepieciešamo iztikas minimumu Krievijas pilsonim, kurš pieprasa pastāvīgā iedzīvotāja statusu ES; pensionāriem tā ir pensija. Tātad nav nepieciešams pierādīt citu ienākumu esamību……

Tās tiesības ir. Vēl ne.

Līdz dienai, kad stāsies spēkā galīgais lēmums par ES pastāvīgā iedzīvotāja statusa piešķiršanu, Krievijas Federācijas pilsonim ir tiesības:

– uzturēties Latvijā un strādāt bez ierobežojumiem, ja dzīvesvieta ir deklarēta Latvijas Republikā;

– saņemt valsts obligātās veselības apdrošināšanas pakalpojumus – tāpat kā jebkuram pastāvīgās uzturēšanās atļaujas turētājam, kurš ir deklarējis dzīvesvietu Latvijā;

– saņemt tādus pašus Valsts sociālās apdrošināšanas aģentūras (VSAA) pakalpojumus un

Nodarbinātības valsts dienests (NVA), kā arī citi iedzīvotāji, kuriem ir pastāvīgās uzturēšanās atļauja un kuri ir deklarējuši savu dzīvesvietu Latvijā (bezdarbnieka statuss, invaliditāte, invaliditāti mazinoši pasākumi, sociālie pabalsti un pašvaldību pakalpojumi)…..

Saimniecība, dzelzceļa stacija…

Jaunie izbraukšanas rīkojumi.

Pilsonības un migrācijas lietu pārvalde (PMLP) līdz 22. jūnijam ir izdevusi izbraukšanas rīkojumus 56 Krievijas pilsoņiem.

Viņi nebija iesnieguši dokumentus uzturēšanās atļaujas saņemšanai Latvijā, tādējādi neizpildot Imigrācijas likuma prasības. 13 noteikumi jau ir izpildīti, 7 no tiem ir pagarināti. Saskaņā ar likumu personai, kura ir saņēmusi “uzaicinājumu izbraukt”, ir tiesības pieprasīt atlikšanu saistībā ar nepieciešamību nokārtot, piemēram, īpašuma jautājumus.

Saskaņā ar Valsts robežsardzes datiem valsti jau ir pametuši 632 Krievijas pilsoņi (līdz 22. jūnijam). Izbraukšanas rīkojumu un izbraucēju skaits mainās katru dienu.

Tādi dažādi noteikumi

Kā jau ziņojām, saskaņā ar grozījumiem imigrācijas likumā Krievijas pilsoņiem, kuri pēc 2003. gada mainīja savu Latvijas statusu uz Krievijas statusu, pastāvīgās uzturēšanās atļauju derīguma termiņš beidzās 2023. gada septembrī.

Lai iegūtu tiesības turpmāk uzturēties Latvijā, viņiem bija jāpiesakās Eiropas Savienības pastāvīgā iedzīvotāja statusa saņemšanai:

Jāuzraksta iesniegums, jāatbild uz anketas jautājumiem, jāpierāda valsts valodas zināšanas minimālajā līmenī (jāuzrāda latviešu valodas zināšanu apliecība A2 kategorijai, kas izdota pēc 2001. gada 1. februāra) un noteiktu finanšu līdzekļu pieejamība.

Likums tika grozīts tā, ka tiem, kuri nespēja uzreiz nokārtot latviešu valodas eksāmenu, tika piešķirti vēl divi gadi eksāmena kārtošanai un iespēja legāli uzturēties Latvijā. Savukārt no 2023. gada septembra Krievijas pilsoņiem, kuriem nebija dokumenta par valsts valodas zināšanām un kuri nebija nokārtojuši eksāmenu, bija jāsaņem vismaz termiņuzturēšanās atļauja, ja viņi plāno uzturēties Latvijā.

Tiem, kuri neveica nekādus pasākumus, lai noregulētu savu statusu, no 2. septembra tika atņemtas uzturēšanās atļaujas un viņi saņēma vēstules ar aicinājumu pamest valsti.

3. janvārī beidzās uzturēšanās atļaujas derīguma termiņš tiem Krievijas pilsoņiem, kuri atkārtoti kārtoja valsts valodas eksāmenu līdz pagājušā gada 30. novembrim un kuri to nebija izdarījuši līdz 2023. gada 31. decembrim. Ja Krievijas pilsonis nenokārtoja eksāmenu līdz 2023. gada 31. decembrim, viņam divu gadu laikā bija jāpiesakās uzturēšanās atļaujas saņemšanai Latvijā.

Krievijas pilsoņi, kuriem bija attaisnojoši iemesli latviešu valodas eksāmena nenokārtošanai, varēja pieteikties uzturēšanās atļaujas saņemšanai līdz 2024. gada 31. martam. Uzturēšanās atļauja tiks izsniegta uz diviem gadiem.

Tiem, kuri neievēroja pagarinātos termiņus un nemēģināja legalizēties Latvijā saskaņā ar jaunajiem noteikumiem, draud brīdinājumi, ceļošanas rīkojumi…

Ja esat atklājis pareizrakstības kļūdu, lūdzu, paziņojiet mums, izvēloties šo tekstu un nospiežot Ctrl+Enter.

Jums var arī patikt

Are you sure want to unlock this post?
Unlock left : 0
Are you sure want to cancel subscription?

Šī vietne izmanto sīkfailus, lai uzlabotu jūsu pieredzi. Mēs pieņemam, ka jūs ar to piekrītat, bet jūs varat atteikties, ja vēlaties. Pieņemt Lasīt vairāk

Konfidencialitātes un sīkdatņu politika
-
00:00
00:00
Update Required Flash plugin
-
00:00
00:00

Spelling error report

The following text will be sent to our editors:

BALTIJASZINAS MEDIJU NAMS 2024 Visas tiesības aizsargātas.