Igaunijas Aizsardzības investīciju centrs ir parakstījis līgumu par dažāda veida militārā aprīkojuma iegādi Igaunijas un Latvijas bruņotajiem spēkiem turpmāko septiņu gadu laikā. Līguma kopējā summa ir milzīga – aptuveni 693 miljoni eiro.
Iespējas ir izsmeltas
“Agrāk aizsardzības spēki ir saņēmuši lietotas automašīnas no sabiedrotajiem, taču, pasliktinoties drošības situācijai Eiropā, šādas iespējas ir izsmeltas,” skaidro igauņi.
Veho piegādās transportlīdzekļus ar pilnu masu līdz piecām tonnām, savukārt Volvo un Scania piegādās transportlīdzekļus ar pilnu masu virs piecām tonnām.
Piegādājamo transportlīdzekļu klāsts ir plašs – no loģistikas transportlīdzekļiem izmantošanai uz ceļiem līdz taktiskiem transportlīdzekļiem, kas paredzēti izmantošanai apvidū. Transportlīdzekļi tiks pasūtīti un piegādāti atsevišķās partijās, no kurām pirmā tiks piegādāta nākamgad.
Līguma termiņš ir septiņi gadi, bet vajadzības gadījumā to var pagarināt vēl par trim gadiem. Parakstītais līgums ļauj iegādāties automašīnas ne tikai Igaunijas aizsardzības spēkiem, bet arī Kaitseliit organizācijai (Igaunijas milicijai), policijai un robežsardzes departamentam, kā arī Latvijas Aizsardzības ministrijas paspārnē esošajām iestādēm.
Izbaudīja to kopā
Šī nav pirmā reize, kad Latvija sadarbojas ar Igauniju, pasūtot pasūtījumus armijai. Piemēram, šogad tika paziņots, ka Latvija un Igaunija kopīgi iegādāsies Vācijā ražotās vidējā darbības rādiusa pretgaisa aizsardzības sistēmas IRIS-T.
Tas būs lielākais militārais iepirkums kopš Latvijas neatkarības atjaunošanas, teica toreizējā Latvijas aizsardzības ministre Ināra Mūrniece. Netika norādīts, cik sistēmas tiks iegādātas, cik tās maksās utt. – tas ir militārais noslēpums. Taču runa noteikti ir par simtiem miljonu eiro. Sistēmu piegādes varētu sākties 2025. gadā. Līdz tam laikam ir jāapmāca militārais personāls un jāizveido attiecīgā infrastruktūra.
Pēc Nacionālo bruņoto spēku (NBS) komandiera Leonīda Kalniņa teiktā, sistēma spēj notriekt hiperskaņas raķetes. Taču tā būs bezspēcīga pret Krievijas hiperskaņas raķetēm Kinzhal. Šīs raķetes, kā liecina notikumi Ukrainā, pagaidām spēj notriekt tikai ASV ražotās zeme-gaiss raķešu sistēmas Patriot. Tomēr Kalniņš teica, ka tuvākajos gados IRIS-T tiks modernizēts ar jauna tipa raķeti, kas spēs pārtvert arī raķetes “Dagger”.
Atklāti avoti ziņo, ka viena IRIS-T SLM baterija, ko Vācija piegādājusi Ukrainai, sastāv no trim uz kravas automašīnām uzstādītiem palaišanas mehānismiem ar astoņām raķetēm katrā (ar 40 kilometru darbības rādiusu) un atsevišķa vadības transportlīdzekļa, kas var atrasties līdz pat 20 kilometru attālumā. Vadības transportlīdzeklī ir integrēti vairāki radara avoti, un tas spēj vienlaicīgi palaist un izsekot visas 24 raķetes. IRIS-T SLM var cīnīties pret raķetēm “zeme-gaiss” un kreisajām raķetēm, tostarp zemas lidotnes un slēptām raķetēm, piemēram, “Kalibr”.
Rotējošie spārnu ieroči
Pagājušajā gadā acīmredzamu iemeslu dēļ Latvija ir nolēmusi iegādāties jaunākās un dārgākās ieroču sistēmas. Pirms gada tika paziņots par ASV tālās darbības rādiusa raķešu un artilērijas sistēmas HIMARS iegādi. Aizsardzības ministrija plāno no ASV iegādāties arī piekrastes aizsardzības raķešu sistēmas.
No nopietniem ieročiem, kas jau parādījušies Latvijā, ir vērts pieminēt helikopteru Black Hawk iegādi, kas arī ražoti ASV. Pagājušā gada decembra sākumā divi no četriem helikopteriem jau bija ieradušies valstī. Darījuma summa ir 175 miljoni eiro.