Home » Latvijas Republikas pilsoņa eksāmens: kā aktivizēt ID karti un e-parakstu

Latvijas Republikas pilsoņa eksāmens: kā aktivizēt ID karti un e-parakstu

no EDGARS AUZIŅŠ
0 Komentāri Ziedot

Daudzi mani paziņas ir saskārušies ar problēmu: kā reģistrēt un aktivizēt jaunu ID karti un elektronisko parakstu. Nav instrukcijas, kā to izdarīt, izsniedzot “id”, raksta kāds bb.lv lasītājs. Nu, mēģināsim viņai palīdzēt.

Eduards Soročinskis, elektronisko dokumentu pārvaldības speciālists:

Saskaņā ar Ministru kabineta lēmumu no 2023. gada 1. maija ID karte ir obligāts dokuments visiem Latvijas iedzīvotājiem. Kopā ar ID karti jūs saņemsiet aploksni ar informāciju kartes īpašnieka elektroniskā paraksta reģistrēšanai.

Diemžēl, atverot aploksni, tajā atradīsiet tikai reģistrācijas veikšanai nepieciešamos kodus. Kā tos izmantot, pavadvēstulē nav paskaidrots. Arī portālā eParaksts nav sniegta nekāda informācija par kartes aktivizēšanu. Tajā tikai aprakstīts, kur izmantot elektronisko parakstu. Nav sniegti soli pa solim izklāstīti norādījumi, kā aktivizēt šo elektronisko parakstu (sertifikātu).

Ja e-paraksts ir deaktivizēts, tas ir nederīgs. Tomēr personas apliecība joprojām ir derīga kā personu apliecinošs dokuments, ir piemērota recepšu zāļu saņemšanai aptiekā utt.

Tātad atveram aploksni un turpinām aktivizēt elektronisko parakstu.

Augšējā kreisajā stūrī zem sudraba QR koda emblēmas ir kodi, kas nepieciešami e-paraksta reģistrēšanai, lietošanai un atgūšanai, ja tas ir bloķēts. Paņemiet parastu monētu un noslaukiet augšējo slāni. Zem tās atradīsiet trīs digitālās kombinācijas. Tie ir PIN un PUK kodi.

Kādiem nolūkiem ir nepieciešami PIN/PUK kodi

PIN1 ir autorizācijai

PIN2 tiek izmantots tieši elektronisko dokumentu parakstīšanai.

PUK – PIN1 un PIN2 kodu atbloķēšanai. Šeit varam paskaidrot: ja trīs reizes ievadīsiet nepareizu PIN1 vai PIN2 kodu, elektroniskais paraksts tiks bloķēts. Šādā gadījumā, lai atbloķētu elektronisko parakstu, jāizmanto PUK kods.

Kas nepieciešams, lai izmantotu elektronisko parakstu

Lai izmantotu elektronisko parakstu, ir nepieciešams lasītājs, tā sauktais viedkaršu lasītājs. Tas var būt integrēts jūsu klēpjdatorā, bet var būt nepieciešams to iegādāties atsevišķi. Tas maksā no 10 līdz 20 eiro.

Jums ir nepieciešama divu veidu programmatūra: viena elektroniskā paraksta sertifikāta aktivizēšanai un statusa pārbaudei un otra elektronisko dokumentu parakstīšanai un lasīšanai.

Pirmā veida programmatūru var bez maksas lejupielādēt no Pilsonības un migrācijas lietu pārvaldes tīmekļa vietnes, izmantojot šo saiti.

Otrajā gadījumā Latvijā populārākā tīmekļa vietne ir eParaksts.lv. Šī tīmekļa vietne piedāvā divas iespējas: izmantot elektronisko parakstu tiešsaistē tīmekļa vietnē vai lejupielādēt datorā atsevišķu programmatūru un strādāt ar elektroniskajiem dokumentiem bezsaistē.

Ir arī versija mobilajiem tālruņiem.

E-paraksta autorizācija

Kad esat iedarbinājis programmatūru eID-LV Starpprogrammatura, sadaļā Kartes informācija redzēsiet visu informāciju par savu karti un elektroniskā paraksta sertifikāta derīguma termiņu. Ja paraksts ir nederīgs, sertifikāts ir jāatjauno sadaļā Pakalpojumi. Šeit varat arī mainīt PIN kodus uz jums ērtākiem.

Tātad esam saņēmuši derīgu elektroniskā paraksta sertifikātu. Lūdzu, ņemiet vērā, ka šim sertifikātam ir noteikts derīguma termiņš. Kad tā derīguma termiņš beidzas, tas jāatjaunina, izmantojot šo programmu.

Darbs ar elektroniskajiem dokumentiem

Visvienkāršākais veids, kā izveidot parakstītu elektronisku dokumentu, ir doties uz tīmekļa vietni www.eParaksts.lv.

Pēc ID kartes ievietošanas karšu lasītājā nospiediet pogu loga augšējā labajā stūrī Pārbaudīt vai parakstīt. Izvēlieties nepieciešamo failu parakstīšanai Izvēleties failu un nospiediet pogu Parakstīt apakšējā labajā stūrī.

Pēc tam izvēlieties pogu eID karte un eParaksts karte. Autorizācijai ir jāievada kods PIN1 un pēc tam PIN2, lai tieši parakstītu dokumentu.

Ja darbība ir veiksmīga, redzēsiet uzrakstu Dokuments ir parakstīts.

Tagad mums ir pieejamas šādas iespējas:

Pirmkārt, nosūtīt dokumentu papildu parakstīšanai citiem.

Otrkārt, varat lejupielādēt dokumentu ar paplašinājumu .edoc tieši datorā un pēc tam nosūtīt to pa e-pastu vai nosūtīt kādā citā veidā (izmantojot Telegram, Skype vai mākoņdatu krātuvi).

Treškārt, dokumentu var nosūtīt uz mākoņglabāšanu un saikni uz to nosūtīt dokumenta saņēmējam.

Ceturtkārt, gatavu dokumentu var pārsūtīt uz savu e-pastu.

Lai lasītu elektronisku dokumentu, process nav atšķirīgs. Tas ir tieši tāds pats. Vienīgā atšķirība ir tā, ka jums ir jānosūta saņemtais elektroniski parakstītais dokuments. Pēc visu PIN kodu ievadīšanas jūs saņemsiet šī dokumenta saturu.

Elektroniski parakstītu dokumentu apmaiņas process ir tikpat vienkāršs kā parasta dokumenta apmaiņa. Tomēr tā galvenā priekšrocība ir tā, ka tagad nav jātērē nauda transportam vai pastam, lai nosūtītu svarīgus dokumentus, un tas ietaupa daudz laika.

Ja esat atklājis pareizrakstības kļūdu, lūdzu, paziņojiet mums, izvēloties šo tekstu un nospiežot Ctrl+Enter.

Jums var arī patikt

Leave a Comment

Are you sure want to unlock this post?
Unlock left : 0
Are you sure want to cancel subscription?

Šī vietne izmanto sīkfailus, lai uzlabotu jūsu pieredzi. Mēs pieņemam, ka jūs ar to piekrītat, bet jūs varat atteikties, ja vēlaties. Pieņemt Lasīt vairāk

Konfidencialitātes un sīkdatņu politika
-
00:00
00:00
Update Required Flash plugin
-
00:00
00:00

Spelling error report

The following text will be sent to our editors:

BALTIJASZINAS MEDIJU NAMS 2024 Visas tiesības aizsargātas.