Otrdien, 27. augustā, valdība apstiprināja grozījumus likumā “Par valsts pensijām”, kas ievieš jaunus noteikumus bijušajā Padomju Savienībā iegūtā apdrošināšanas stāža uzskaitei atkarībā no dalības Latvijas pensiju sistēmā. Šie grozījumi vēl jāapstiprina Saeimā,” raksta Latvijas plašsaziņas līdzekļi.
Labklājības ministrs Uldis Augulis sacīja: “ Turpmāk, piešķirot valsts vecuma pensiju, bijušās PSRS teritorijā uzkrātie darba un tam pielīdzinātie periodi apdrošināšanas stāžā tiks iekļauti tikai tiem, kuri ir veikuši noteiktu ieguldījumu esošās valsts pensiju sistēmas uzturēšanā“.
Šobrīd Latvijā pensijas tiek aprēķinātas un izmaksātas arī par vēsturisko un līdzvērtīgo darba stāžu līdz 1990. gada 31. decembrim, kas nav balstīts uz sociālās apdrošināšanas iemaksām.
Labklājības ministrijas preses sekretārs Egils Zariņš informēja, ka no 2023. gada 17. jūnija Latvijas vecuma pensijas varēs piešķirt arī personām, kuras dzīvo ārpus ES, kas palielina pensiju pieprasītāju skaitu, tostarp tiem, kuri nav piedalījušies Latvijas sociālās apdrošināšanas sistēmā.
Ministrija uzskata, ka tas rada situāciju, ka pašreizējiem sociālās sistēmas dalībniekiem uz savu iemaksu rēķina ir jānodrošina pensijas tiem, kuri strādāja citās bijušās PSRS republikās. Tas attiecas ne tikai uz Latvijas pilsoņiem un personām ar dubulto pilsonību, kas dzīvo jebkur pasaulē, bet arī uz ES pilsoņiem, kuriem ir tiesības uz Latvijas pensiju.
Ministrijas pārstāvji uzsvēra, ka ir svarīgi vēsturiskos līdzvērtīgos periodus sasaistīt ar dalības ilgumu Latvijas pensiju sistēmā.
Saskaņā ar grozījumiem Latvijas pilsoņiem apdrošināšanas stāžā tiks ieskaitīts darba un tam pielīdzinātie periodi Latvijā, kā arī dienesta un represiju periodi ārpus valsts. Ja pēc 1996. gada 1. janvāra persona būs uzkrājusi vismaz 20 gadu darba stāžu Latvijā, apdrošināšanas stāžā tiks iekļauti arī darba periodi bijušās PSRS teritorijā.
Ārvalstniekiem, bezvalstniekiem un Latvijas nepilsoņiem apdrošināšanas stāžā tiks ieskaitīti gan darba periodi Latvijā, gan arī represiju periodi ārpus Latvijas. Ja pēc 1996. gada 1. janvāra persona būs uzkrājusi vismaz 20 gadu darba stāžu Latvijā, darba stāžā tiks ieskaitīti arī bijušās PSRS teritorijā nostrādātie izglītības periodi, kas pielīdzināmi darbam.
Plānots, ka šis noteikums stāsies spēkā no 2025. gada 1. janvāra, kad minimālais apdrošināšanas stāžs vecuma pensijai būs 20 gadi.