Home » Ministrs skaidro, kāpēc lietuvieši un igauņi eksportē tonnas Latvijas piena

Ministrs skaidro, kāpēc lietuvieši un igauņi eksportē tonnas Latvijas piena

no EDGARS AUZIŅŠ
0 Komentāri Ziedot

Ar katru gadu pieaug no Latvijas izvestā svaigā piena apjoms – piemēram, pēdējo piecu gadu laikā eksports pieaudzis par 20%. Vai tas ir tik slikti? Par to pastāstīja Zemkopības ministrijas vadītājs Didzis Šmits.

— Piena nozari pēdējos gados ļoti uztrauc zemās iepirkuma cenas, tāpēc mūsu izejvielas nonāk Lietuvā, un tās atgriežas pie mums dārgākas produkcijas veidā. Sakiet, vai tagad ir šādi?

— Daļēji var piekrist, ka uz Lietuvu izvestais svaigais piens tiek atgriezts Latvijai gatavās produkcijas veidā. Piena produktu importam no Lietuvas šā gada četros mēnešos bija 44% no Latvijas piena produktu eksporta apjoma uz Lietuvu. 2022. un 2021. gadā šis rādītājs bija attiecīgi 27 un 31%.

Piena iepirkuma cenu ziņā 2021. un 2022. gadā tika sasniegts vēsturiski augstākais svaigā piena iepirkuma cenu līmenis Latvijā, kā arī visā Eiropas Savienībā.

 

Straujš un praktiski nepārtraukts cenu kāpums sākās 2021.gada vasarā, kad pēc plašiem Covid-19 ierobežojumiem pasaules tirgū atjaunojās pieprasījums, taču piena ražošana pasaulē samazinājās un piena produktu tirgū radās deficīts. Cenu pieaugumu veicināja arī ražotāju resursu cenu kāpums no 2021. gada otrā pusgada, īpaši lopbarībai un enerģijai, turklāt pēc Krievijas militārā iebrukuma Ukrainā 2022. gada 24. februārī sadārdzinājās ievērojami pieauga ražošanas resursi.

Šo faktoru ietekmē iepirkuma cena Latvijā pieauga no 0,304 EUR/kg 2021. gada jūnijā līdz visu laiku augstākajam līmenim 0,498 EUR/kg 2022. gada augustā, kas šajā laika periodā ir kāpums par 64%.

 

Taču, sākot ar 2022. gada septembri, piena iepirkuma cena Latvijā sāka samazināties, un dramatisks cenu kritums bija vērojams 2023. gada janvārī un februārī, kopējais cenas samazinājums šo divu mēnešu laikā (salīdzinot ar 2022. gada decembri) līdz 30%. 0,340 eiro /kg. Turpmākajos mēnešos cena bez būtiskām izmaiņām saglabājās ļoti zema, un šī gada jūnijā tā atkal bija 0,340 eiro/kg.

Runājot par svaigā piena eksportu pārstrādei ārpus Latvijas, jāatzīmē, ka tā Latvijas piena nozarei ir raksturīga jau daudzus gadus. Pārsvarā uz Lietuvu tiek eksportēts svaigs piens, taču pēdējos gados pieaudzis arī eksports uz Igauniju.

Tāpat jāatzīmē, ka ar atsevišķiem izņēmumiem ik gadu pieaug no Latvijas izvestā svaigā piena apjoms – piemēram, pēdējo piecu gadu laikā no Latvijas izvestā svaigā piena apjoms pieaudzis par 20%. Ja 2018.gadā pārstrādei ārpus Latvijas tika eksportēts 295,1 tūkstotis tonnu (38% no visa no Latvijas piena ražotājiem iepirktā svaigā piena), tad 2022.gadā tas bija 353,8 tūkstoši tonnu jeb 44% no visa iepirktā svaigā piena.

 

Svaiga piena eksportu pārstrādei ārpus Latvijas galvenokārt veicina tas, ka piena nozares pašnodrošinājuma līmenis Latvijā ir 133%, un tāpēc galvenais nozares izaugsmes potenciāls ir eksporta apjomu pieaugums.

Vienlaikus Latvijas uzņēmumi darbojas Eiropas Savienības brīvajā tirgū, kas nodrošina brīvu preču plūsmu starp dalībvalstīm un palielina konkurenci plašākā mērogā, tostarp Baltijas reģionā.

Jums var arī patikt

Leave a Comment

Are you sure want to unlock this post?
Unlock left : 0
Are you sure want to cancel subscription?

Šī vietne izmanto sīkfailus, lai uzlabotu jūsu pieredzi. Mēs pieņemam, ka jūs ar to piekrītat, bet jūs varat atteikties, ja vēlaties. Pieņemt Lasīt vairāk

Konfidencialitātes un sīkdatņu politika
-
00:00
00:00
Update Required Flash plugin
-
00:00
00:00

Spelling error report

The following text will be sent to our editors:

BALTIJASZINAS MEDIJU NAMS 2024 Visas tiesības aizsargātas.