Table of Contents
Eiropas kontinents turpina ciest no neparasti augstām temperatūrām: Dienvideiropā ir uzstādīts karstuma rekords. Un ASV un Ķīnā temperatūra paaugstinājās virs 50 grādiem pēc Celsija. Vienlaikus nākamnedēļ situācija pasliktināsies, jo sinoptiķi prognozē temperatūras paaugstināšanos, raksta Krievijas Gaisa spēku dienests.
Eiropā
Karstuma vilnis ar iesauku “Cerberus” aptver Spānijas, Francijas, Itālijas, Grieķijas, Horvātijas un Turcijas daļas. Gaisa temperatūra gaidāma virs 40°C .
Sardīnijas dienvidos līdz trešdienai tiks reģistrēta 46°C temperatūra , lai gan šajā salā kopumā nav tik karsts. Itālijas kontinentālās daļas dienvidos tiek prognozēta maksimālā temperatūra 43°C .
Saskaņā ar jaunāko prognozi maksimālā temperatūra Spānijas dienvidos sasniegs 46°C, bet Francijas dienvidos – 40°C.
Grieķijā pēdējās dienās temperatūra jau ir pārsniegusi 40°C .
Augsta temperatūra sasniedza arī Eiropas centrālās daļas, īpaši Vāciju un Poliju. Čehijas Meteoroloģijas birojs brīdinājis, ka nedēļas nogalē gaisa temperatūra var pārsniegt 38°C , kas ir ārkārtīgi augsts rādītājs valstī.
ASV
Karstuma vilnis valda arī ASV dienvidrietumos, un meteorologi brīdina, ka temperatūras rekordi var tikt pārspēti 38 pilsētās.
Saskaņā ar Nacionālā meteoroloģiskā dienesta datiem svētdien Lasvegasā, Nevadas štatā, temperatūra sasniedza 46,6°C . Neliela temperatūras pazemināšanās līdz 45°C šonedēļ lielu atvieglojumu nenesīs.
Paredzams, ka Fīniksā, Arizonā, temperatūra paaugstināsies līdz rekordaugstam 47,2°C .
Bet karstākais svētdien bija Nāves ielejā Kalifornijā, vienā no siltākajām vietām uz planētas: tur tika reģistrēti 53,9°C .
Tajā pašā laikā Nāves ielejā tika reģistrēta arī augstākā temperatūra uz Zemes novērojumu vēsturē: 1911. gadā šeit termometra stabiņš pakāpās līdz 56,7 °.
Amerikāņu eksperti uzskata, ka šī karstuma viļņa galvenā problēma ir nevis temperatūras paaugstināšanās dienā, bet gan nepietiekama pazemināšanās naktī.
Sagaidāms, ka jau pavisam tuvākajā laikā arī naktīs Arizonā temperatūra nenoslīdēs zem 32°C.
Ķīna un Japāna
Svētdien Ķīnā reģistrēta karstākā temperatūra valsts vēsturē, Sjiņdzjanas provincē temperatūrai pakāpjoties līdz 52,2°C, liecina Lielbritānijas Meteoroloģijas centra dati.
Japānas salu temperatūras rekords (41,1°C) tika reģistrēts Kumagajas pilsētā 2018. gadā. Sinoptiķi liecina, ka šovasar varētu tikt pārspēts iepriekšējais rekords. Japānā jau vismaz 60 cilvēki guvuši karstuma dūrienu.
Meteoroloģiskās prognozes
Pasaules Meteoroloģijas organizācija (PMO), kas ir specializēta ANO nodaļa, brīdina, ka Vidusjūras reģionā konstatētais karstums pastiprināsies līdz šīs nedēļas vidum un turpināsies augustā.
Nākamnedēļ Marokā temperatūra varētu paaugstināties līdz 49°C.
Jūras spēku paziņojumā teikts, ka Dienvideiropā novērotās ekstremālās temperatūras nāk no Ziemeļāfrikas. Tie var paaugstināt gada vidējo temperatūru šajā reģionā par 5°C.
Maksimālā temperatūra Eiropā joprojām ir 48,8 ° C, kas tika reģistrēta 2021. gada augustā netālu no Sirakūzas pilsētas Itālijas Sicīlijā.
Pēc ekspertu domām, pagājušā gada rekordlielajā karstajā vasarā Eiropā karstuma dēļ gāja bojā vairāk nekā 61 000 cilvēku .
Pētījumi liecina, ka klimata pārmaiņu rezultātā Eiropa sasilst divreiz ātrāk nekā vidēji citās pasaules daļās.