Pirmo reizi kopš gada sākuma pārtikas cenas pasaulē ir palielinājušās. To liecina ANO Pārtikas un lauksaimniecības organizācijas (FAO) dati.
FAO cenu indekss, kas ik mēnesi uzrauga visvairāk tirgoto pārtikas preču cenu izmaiņas pasaulē, aprīlī nedaudz (par 0,6 %) pieauga – no 126,5 punktiem martā līdz vidēji 127,2 punktiem aprīlī. Tomēr tā vērtība ir gandrīz par 20 % zemāka par 2022. gada aprīlī sasniegto rekordaugsto līmeni.
Aģentūra norādīja, ka pašreizējais indeksa pieaugums atspoguļoja augstākas cenas cukuram, kas salīdzinājumā ar martu pieauga par 17,6 %, sasniedzot augstāko līmeni kopš 2011. gada oktobra, un gaļai (plus 1,3 %). FAO galvenais ekonomists Maximo Torero arī minēja rīsu cenu pieaugumu kā “ārkārtīgi satraucošu”. Ražas ražošanas perspektīvas 2023. un 2024. gadā ir neviennozīmīgas, ņemot vērā laikapstākļu fenomena La Niña (virszemes ūdens temperatūras pazemināšanās Klusā okeāna centrālajā un austrumu daļā – piezīme) ietekmi.
Torrero arī norādīja, ka, ekonomikai atveseļojoties pēc ievērojamās lejupslīdes, palielināsies pieprasījums, kas radīs spiedienu uz pārtikas cenām. Viņš sacīja, ka ir svarīgi pagarināt graudu tirdzniecības līgumu, kas ļautu izvairīties no kviešu un kukurūzas cenu kāpuma.
Iepriekš Eiropas statistikas aģentūra Eurostat ziņoja, ka gada inflācija euro zonā aprīlī sasniedza septiņus procentus. Galvenais cenu kāpuma virzītājspēks pagājušajā mēnesī bija pārtikas, alkohola un tabakas cenu pieaugums, šajā segmentā inflācijai sasniedzot 13.6%.