Home » Pusaudžu pašvērtējuma problēmas: 8 padomi, kas palīdzēs noticēt sev

Pusaudžu pašvērtējuma problēmas: 8 padomi, kas palīdzēs noticēt sev

no Ilona Meija
0 Komentāri Ziedot

Pašvērtējums samazinās divu iemeslu dēļ: bezspēcības un kauna sajūta.

Dzīves laikā pašcieņa ceļas un krītas. Dažreiz cilvēks izturas labi, un dažreiz ne tik ļoti. Tas ir normāli un dabiski. Pašvērtējums samazinās divu iemeslu dēļ: bezspēcības un kauna sajūta.

Nepareizi, nepareizi un vēlreiz nepareizi. Psihologi ir nonākuši pie secinājuma, ka bailes no kļūdām mazina radošumu un grauj pašapziņu.

Pastāstiet savam bērnam apmēram šādi: “Ikvienam ir tiesības katru dienu pieļaut vismaz četras nopietnas kļūdas. Un tu tāpat.” Pusaudzim noderēs apziņa, ka kļūdīties ir normāli un pat labi, jo tas nozīmē izaugsmi.

 

Jūs nevarat salīdzināt sevi ar citiem cilvēkiem. Atbrīvoties no šī ieraduma nav viegli. Mūsu kultūrā diemžēl ir pieņemts cilvēkus salīdzināt. Vecāki salīdzina savus bērnus ar citiem, skolotāji salīdzina savus skolēnus. Tas ir pilnīgi bezjēdzīgi. Bērnam biežāk jāstāsta, ka viņš ir vienīgais no sava veida.

Ļaujiet sev izgāzties. Ja laiku pa laikam cilvēkam kaut kas neizdodas, tas nenozīmē, ka viņš parasti nekam neder. Ikvienam dažreiz neizdodas. Neviens nav perfekts. Nekritizējiet savu pusaudzi, kad viņi kaut ko dara nepareizi. Labāk palīdzēt izvilkt kļūdas un domāt, kā turpmāk izvairīties no līdzīgām situācijām.

 

Neuztraucieties par to, ko citi par jums domā. Daudzi cilvēki nervozējas, pirms iepazīstas ar jauniem cilvēkiem. Viņi brīnās: “Ko viņi par mani domās? Vai tu man patiksi? Neviens nedomā, ka esmu stulbs? Vai viņš nedomā, ka esmu garlaicīgi? Šīs domas palielina trauksmi. Mudiniet savu pusaudzi izvēlēties citu domāšanas veidu. Viņš var sev uzdot jautājumu: “Nez, kādas būs jaunās paziņas? Vai es viņiem patikšu? Vai mani tie interesēs?

Izaicini sevi. Ja cilvēkam ir spēcīga pašcieņa, viņš pārliecinoši risina dzīves izvirzītos uzdevumus. Viņam tas izdodas, un viņa pašapziņa aug. Runājiet ar savu bērnu par izaicinājumiem, ar kuriem viņš saskaras katru dienu. Apgūt mācību, lasīt jaunu grāmatu, izveidot iepazīšanos?

Neizvirziet sev nesasniedzamus mērķus. Nekas negrauj pašapziņu tik spēcīgi kā nesasniedzami mērķi. Ja jūsu pusaudzis smagi cenšas, bet atkal un atkal neizdodas, iesakiet pārskatīt mērķi. Piemēram, kārtslēcējs var nolaist stieni. Biežāk slavējiet sevi – par labiem darbiem, par to, ko protat un varat, par pozitīvu dzīvesveidu.

 

Nevainojiet sevi, ja dzīvē kaut kas noiet greizi. Tāpat pusaudzim (un patiesi visiem) nevajadzētu pieņemt vainas apziņu, ko mēģina uzspiest citi, pat ja viņi ir pieaugušie. Vainas apziņa ir negatīva sajūta. Atbildība ir pozitīva. Vainas apziņa liek domāt: “Es neesmu labs”, “Es daru sliktas lietas”, “Es esmu slikts cilvēks”. Atbildības sajūta liek domāt: “Es to izdarīju, bet es mēģināšu to labot”, “Nākamreiz mēģināšu labāk.”

Lai papildinātu laimes sarakstu un sasniegumu sarakstu. Izveidojiet sarakstus, kas palīdzēs jums uzkrāt un saglabāt labās sajūtas un celt pašcieņu. To var darīt kopā – katrs pierakstīs savā kladē, kas tevi šodien iepriecināja un ko tu sasniedzi. Lai tās būtu pat mazas uzvaras – viņš notīrīja galdu, pabeidza lasīt grāmatu, pats devās iepirkties.

Jums var arī patikt

Leave a Comment

Are you sure want to unlock this post?
Unlock left : 0
Are you sure want to cancel subscription?

Šī vietne izmanto sīkfailus, lai uzlabotu jūsu pieredzi. Mēs pieņemam, ka jūs ar to piekrītat, bet jūs varat atteikties, ja vēlaties. Pieņemt Lasīt vairāk

Konfidencialitātes un sīkdatņu politika
-
00:00
00:00
Update Required Flash plugin
-
00:00
00:00

Spelling error report

The following text will be sent to our editors:

BALTIJASZINAS MEDIJU NAMS 2024 Visas tiesības aizsargātas.