Tikai divus mēnešus pirms šī mācību gada beigām nākamie 9. klašu skolēni Rīgas vidusskolās uzzināja, cik stingri būs uzņemšanas nosacījumi vidusskolās.
Lai varētu iestāties jebkurā galvaspilsētas vidusskolā, skolēnam ne tikai sekmīgi jāpabeidz 9. klase ar vismaz pieci balles latviešu valodā, bet arī jākārto centralizētie eksāmeni (CE) matemātikā, latviešu valodā un angļu valodā, katrā no eksāmeniem iegūstot vismaz 35% punktu vērtējumu.
Pret pirmajiem diviem nosacījumiem īpašu iebildumu nav, jo tie ir diezgan saprotami latviešu žurnālistiem, taču ir jautājumi par prasību nokārtot CE pietiekami augstā līmenī. Pirmkārt, tāpēc, ka pirmo reizi CE kārtos visi 9. klašu absolventi. Iepriekš to kārtoja tikai mazākumtautību skolu absolventi, kuriem bija jāpierāda latviešu valodas zināšanas. Arī pārējie 9. klašu skolēni kārtoja eksāmenus, taču rezultāti netika pārbaudīti centralizēti: darbus katrā skolā pārbaudīja tie paši skolotāji, kas mācīja bērnus, un šajā sakarā vairākkārt ir bijušas bažas par rezultātu neobjektivitāti – tas ir iemesls, kāpēc tika ieviesta CS.
Dati liecina, ka 9. klašu eksāmenu rezultāti Rīgā līdz šim ir bijuši nedaudz augstāki nekā Latvijā kopumā. Pērn rīdzinieki vidēji ieguva 67,81% punktu latviešu valodā, 55,3% matemātikā un 74,95% angļu valodā.
Tajā pašā laikā galvaspilsētā ir skolas, kurās rezultāti bija krietni zem vidējā – piemēram, Rīgas 11. Andreja Pumpura pamatskolā vidējais rezultāts angļu valodas eksāmenā bija tikai 28,59%.
Kamēr nav zināms, kādi būs vidējie CE rezultāti un cik skolēnu sasniegs šos 35%, ir pārsteidzīgi uzstādīt šādu latiņu. Tomēr ir vērts piebilst, ka ar 15 % punktu skaitu katrā no eksāmeniem ir pietiekami, lai skolēns tiktu uzskatīts par eksāmenu nokārtojušu un saņemtu pamatizglītības sertifikātu.