Home » Zemei pietuvojies viens no spēcīgākajiem ikgadējiem meteoru lietusgāzēm

Zemei pietuvojies viens no spēcīgākajiem ikgadējiem meteoru lietusgāzēm

no Ilona Meija
0 Komentāri Ziedot

Zemei pietuvojies viens no spēcīgākajiem ikgadējiem meteoru lietusgāzēm Geminīdi. Tas būs aktīvs līdz 17. decembrim. Tāpēc ikvienam, kurš ir neticīgs astronomijai, ir iespēja bruņoties ar binokli un baudīt naksnīgo debesu skaistumu, apbrīnojot neticami iespaidīgo zvaigžņu krišanu.

Geminīdi ir viena no pēdējām spēcīgajām un bagātīgajām meteoru lietusgāzēm aizejošā gadā, kas ilgst līdz 17. decembrim.

Tā īpatnība ir tāda, ka tas veidojas nevis no komētu daļiņām, kā citas plūsmas, bet gan no asteroīda Faetona fragmentiem. Šo milzu akmens bluķi 6 kilometru diametrā astronomi nosaukuši par godu grieķu mīta varonim – saules dieva Hēlija dēlam.

Vēl viena pārsteidzoša Geminīdu iezīme ir tā, ka mūsu planēta, šķiet, tos panāk savā orbītā. Tas padara meteoru ātrumu salīdzinoši zemu – tikai aptuveni 35 km/s, ierasto 70 km/s vietā, padarot tos vieglāk novērojamus.

Un visbeidzot galvenā detaļa. Geminīdu meteori aiz sevis atstāj garu un ļoti spilgtu pēdu. Turklāt tas ir daudzkrāsains – balts, sarkans, dzeltens, zaļš un zils. Viens no dažādu krāsu iemesliem ir tas, ka dušas meteoroīdi satur nātriju un kalciju. Tas ir, tieši tās vielas, ko pirotehniķi pievieno uguņošanai, lai padarītu to krāsainu. Tātad jums ir garantēts neaizmirstams šovs kā svētku salūts, kas vērsts nevis uz augšu, bet gan uz leju. Turklāt Geminīdu intensitāte ir augsta un sasniedz aptuveni 120-130 meteorus stundā.

Pēc astronomu domām, šogad Geminīdi būs skaidri redzami, jo Mēness gaismeklis ar savu atspīdumu netraucēs novērojumiem. Galvenais, lai ir labs laiks un debesis skaidras un neapmākušās. Tiek arī atzīmēts, ka, lai gan visu mūsu planētas stūru iedzīvotāji varēs vērot zvaigžņu krišanu, novērotājiem no ziemeļu puslodes (mēs esam starp tiem) ir paveicies vairāk. Dienvidu iedzīvotāji redzēs daudz mazāk meteoru.

Lai pilnībā izbaudītu šo debesu parādību, iedzīvotājiem ieteicams bruņoties ar teleskopiem vai, sliktākajā gadījumā, binokļiem. Un vislabāk ir doties dabā, lai pilsētas gaismas avoti netraucētu. Zvaigžņu krišanas novērošanu ieteicams sākt ne agrāk kā 22.00 pēc vietējā laika.

Ja esat atklājis pareizrakstības kļūdu, lūdzu, paziņojiet mums, izvēloties šo tekstu un nospiežot Ctrl+Enter.

Jums var arī patikt

Leave a Comment

Are you sure want to unlock this post?
Unlock left : 0
Are you sure want to cancel subscription?

Šī vietne izmanto sīkfailus, lai uzlabotu jūsu pieredzi. Mēs pieņemam, ka jūs ar to piekrītat, bet jūs varat atteikties, ja vēlaties. Pieņemt Lasīt vairāk

Konfidencialitātes un sīkdatņu politika
-
00:00
00:00
Update Required Flash plugin
-
00:00
00:00

Spelling error report

The following text will be sent to our editors:

BALTIJASZINAS MEDIJU NAMS 2024 Visas tiesības aizsargātas.