Home » 13 mīti par bērnu pārtiku: populāri vecāku maldīgi priekšstati. Ārsta komentārs

13 mīti par bērnu pārtiku: populāri vecāku maldīgi priekšstati. Ārsta komentārs

no Ilona Meija
0 Komentāri Ziedot

Vai bērnam brokastīs jādod putra, pusdienās zupa, bet pirms gulētiešanas jādod kefīrs? Un kas notiks, ja pēkšņi nogriezīsies no vecāku paaudžu uzspiestā ceļa? Dosim vārdu ģimenes ārstei un pediatrei – Jekaterinai Volkovai.

Labākās brokastis ir putra

Apstrīdams. Putra noteikti ir lieliskas brokastis, kas ir bagātas ar visām derīgajām uzturvielām, tostarp lēnajiem ogļhidrātiem, olbaltumvielām, taukiem un vitamīniem. Īpaši laba ir putra ar sviestu, augļiem, riekstiem un medu cukura vietā. Tomēr pat pieaugušam cilvēkam apniks to ēst katru dienu. Ne sliktāk par olu kulteni, biezpienu ar ogām un grauzdiņiem no pilngraudu maizes vai “auzu pārslu” ar dārzeņu pildījumu.

No piena gūst labumu visi bērni, bet vairāk

Nē. Ieteicamais piena daudzums tiek samazināts līdz vienai glāzei dienā, ieskaitot tā saturu putrā. Vairs nav vērts. Tāpat kā nevajadzētu uzspiest pienu visiem bērniem pēc kārtas: daudziem tas vienkārši nepatīk, un dažiem ir laktozes nepanesamība.

Pusdienās zupa ir obligāta.

Nē. Diētiskā zupa (bez liekā sāls un taukiem) patiešām ir laba maltīte bērniem, kurā, tāpat kā pareizi vārītā putrā, ir apvienotas visas nepieciešamās uzturvielas. Turklāt tas ir viegli sagremojams. Taču pusdienu programmā zupa nav obligāts priekšmets. Galvenais, no kā vecākiem patiešām būtu jāuzmanās, ir pietiekams dārzeņu, lēno ogļhidrātu un olbaltumvielu daudzums uzturā. Tas ir, bērns var labi ēst kotleti ar makaroniem un salātiem.

Bērnam nav jāēd pēc grafika

Viss ir tieši otrādi. Jo ilgāk bērna dzīvē tiek ievērots skaidrs režīms, jo labāk tas ir viņa veselībai un ēšanas paradumu veidošanai. Brokastīm, pusdienām un vakariņām vienmēr jābūt aptuveni vienā un tajā pašā laikā. Protams, vienmēr ir iespējami izņēmumi, bet lai tie paliek izņēmumi.

Naktī jums jādod kefīrs

Apšaubāms. Dzert kefīru pirms gulētiešanas bērnam ir tikpat nedroši kā pieaugušajam. Paaugstināts skābums padara šo produktu par strīdīgu vakara kārumu. Kādam tas der, bet kādam var izraisīt refluksu. Ja vēlies iekļaut kefīru bērnu ēdienkartē, vislabākais laiks tam ir pēcpusdienas uzkodas.

Salds nenāks par ļaunu, un sāļš var

Ļoti apstrīdams. Pediatri visā pasaulē valda uzskats – jo vēlāk bērns iepazīsies ar cukuru un sāli, jo labāk. Pirmajam ēdienam pēc iespējas ilgāk jāpaliek neitrālam, bez piedevām: bērniem līdz trīs gadu vecumam tie nemaz nav vajadzīgi, jo viņu receptorus vēl nav sabojājušas spilgtas garšas.

Protams, vecākiem ir grūti nedot bērnam saldu un sāļu, īpaši, ja visi ēd no viena galda. Un neviens no pediatriem negaida, ka šie ieteikumi tiks īstenoti ar visu stingrību, taču, ja iespējams, labāk ir atlikt mazuļa iepazīšanos ar cukuru un sāli.

Spēlēšanās ar pārtiku kaitē gremošanai

Nē. Tas ir kaitīgi vecāku psihei un mēbelēm, un ir pilnīgi normāli, ka mazi bērni šādi mijiedarbojas ar pārtiku. Kad skolēni met maizi, tas jau izskatās dīvaini. Bet šeit drīzāk jau ir runa par sliktām manierēm un necieņu pret ēdienu.

Var iztikt bez gaļas

Ļoti apstrīdams. Olbaltumvielas bērna organismam ir absolūti nepieciešamas, un saskaņā ar PVO ieteikumiem līdz 70% no šī proteīna vajadzētu būt dzīvnieku izcelsmes. Bērnam, kurš nesaņem savu olbaltumvielu normu, ir augsts veselības problēmu risks, viņam biežāk uzbrūk vīrusi un tas attīstās lēnāk.

Personīgo olbaltumvielu normu bērniem var viegli aprēķināt pēc shēmas:

no 1 gada līdz 3 gadiem – 4 grami uz kilogramu svara;

4-6 gadi – 3,5-4 g / kg;

7-10 gadi – 3 g / kg;

11-13 gadi – 2-2,5 g / kg;

14-17 gadi – 1,5-2 g / kg.

Piemēram, septiņus gadus vecam bērnam, kas sver 20 kg, dienā vajadzētu apēst 60 g olbaltumvielu, bet piecgadīgam bērnam ar tādu pašu svaru – pat 80 g.

Bērniem nedrīkst dot pārāk daudz olu.

Apstrīdams. Viss atkarīgs no individuālās reakcijas un vecuma, bet kopumā olās nekā bīstama nav. Sākot no trīs vai četru gadu vecuma, bērni var ēst divas olas dienā ik pēc divām dienām.

Bērnu ēdienam jābūt ar zemu tauku saturu

Nē. Tauki ir tikpat svarīga uztura sastāvdaļa kā olbaltumvielas. Cita lieta, ka tiem jābūt noderīgiem. Ir slikti regulāri barot bērnus ar ceptiem kartupeļiem un tīrradņiem, taču ļoti svarīgi, lai uzturā būtu veselīgi taukus saturoši pārtikas produkti: nerafinētas eļļas, sviests, krējums, aknas, rieksti, treknas zivis, avokado, olu dzeltenumi.

Bērnam ir jāēd viss, kas viņam tika likts.

Nē. Bērnam jāspēj ēst tik daudz, cik viņam nepieciešams. Parasti bērni, kuriem nav ēšanas traucējumu, labi saprot, cik daudz pārtikas viņiem ir nepieciešams.


Nav nekas sliktāks kā piespiest bērnu apēst visu līdz drupačām. Es aizliegtu šādu rīcību likumdošanas līmenī, jo tā ir vardarbība ar pārtiku.

Jo vairāk augļu, jo labāk

Nē. Augļi paši par sevi ir brīnišķīgi, taču lielos daudzumos pat visveselīgākā pārtika var nodarīt ļaunumu. Gandrīz vienmēr augļos ir daudz dabisko cukuru, ar kuriem aknām un aizkuņģa dziedzerim būs jāstrādā. Bērnam dienā pietiek ar diviem vai trim vidēji lieliem augļiem. Izņēmums ir vasaras sezona, kad saulē audzēto augļu sastāvs kļūst pēc iespējas noderīgāks.

Bez maizes bērns neēdīs

Nē. Šis ir bērnudārzu un skolu triks, kas ļauj samazināt porciju lielumu. Ēdienam vajadzētu būt pietiekamam, lai tas būtu piesātināts bez maizes.

Patiesībā reti kura ģimene apsēžas ēst bez maizes, tie jau ir iedibināti ēšanas paradumi. Tos ir grūti mainīt, un nav vajadzības, bet jūs varat censties pāriet uz veselīgu maizi: pilngraudu, rudzu, kukurūzas utt.

Jeļena Kočeškova

Ja esat atklājis pareizrakstības kļūdu, lūdzu, paziņojiet mums, izvēloties šo tekstu un nospiežot Ctrl+Enter.

Jums var arī patikt

Leave a Comment

BALTIJASZINAS MEDIJU NAMS 2024 Visas tiesības aizsargātas.

Are you sure want to unlock this post?
Unlock left : 0
Are you sure want to cancel subscription?

Šī vietne izmanto sīkfailus, lai uzlabotu jūsu pieredzi. Mēs pieņemam, ka jūs ar to piekrītat, bet jūs varat atteikties, ja vēlaties. Pieņemt Lasīt vairāk

Konfidencialitātes un sīkdatņu politika
-
00:00
00:00
Update Required Flash plugin
-
00:00
00:00

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: