45
Kuņģa-zarnu trakts ir lielākais cilvēka imūnsistēmas orgāns, kurā atrodas aptuveni 80 % imūnšūnu.
Vai vēlaties novērst slimības? Rūpējieties par savu kuņģa un zarnu traktu! Kā tieši? Lūk, ko eksperti iesaka darīt – īpaši ziemā!
Ēdiet vairāk šķiedrvielu
“Mūsu zarnās mīt triljoni derīgo baktēriju, ko bieži dēvē par mikrobiomu. Jo vairāk dažādu “labo” mikrobu dzīvo jūsu zarnās, jo spēcīgāka ir jūsu imūnā atbilde. Mikrobioma daudzveidību var palielināt, lietojot uzturā īpašas šķiedrvielas – prebiotikas, kas atrodamas puravos, sīpolos, sparģeļos un cigoriņos. Taču ne tikai tās ir svarīgas – svarīgas ir arī citas šķiedrvielas, tāpēc neaizmirstiet par pilngraudu graudaugiem, riekstiem, augļiem un dārzeņiem,” iesaka uztura speciāliste un ārste Keitlīna Halla.
Kontrolējiet stresu
“Atcerieties, ka pastāv saikne starp smadzenēm un zarnām, tāpēc stress var vājināt imūnsistēmu un izraisīt iekaisuma slimību pasliktināšanos,” saka labsajūtas eksperte Simona Tomasa. Viņa iesaka elpošanas praksi un meditāciju iekļaut ikdienas rutīnā – pat piecas minūtes dienā var palīdzēt saglabāt veselību.
Ēd krāsainu!
Mēs, protams, nerunājam par karameli. “Pigmenti, kas augļiem un dārzeņiem piešķir bagātīgu krāsu, ir lielisks barības avots mikrobioma uzturvielām. Piemēram, flavonoīdiem, kas atrodami mellenēs un dzērvenēs, piemīt antibakteriālas īpašības, savukārt burkānos un spinātos esošie karotinoīdi palīdz cīnīties pret brīvajiem radikāļiem un iekaisumiem,” saka naturopāte un psihoterapeite Debija Kotone.
Neaizmirstiet raudzētus pārtikas produktus
“Viens no vienkāršākajiem veidiem, kā atbalstīt savu mikrobiomu, ir iekļaut uzturā produktus, kas dabiski bagāti ar probiotikām – skābētus kāpostus, kimči, miso, kombuču, dzīvu jogurtu un kefīru. “Neaprobežojieties tikai ar vienu ēdienu: daudzveidība ir laba zarnām,” iesaka uztura terapeite Nataša Evans.
Pagatavojiet kādu kaulu buljonu
Nataša arī atgādina, ka, tiecoties pēc šķiedrvielām, nedrīkst ignorēt gaļu, mājputnu gaļu un zivis, kas ir ļoti svarīgas mūsu imūnsistēmai. Tā vietā, lai kaulus izmestu, Evans iesaka tos vārīt dažas stundas, lai nodrošinātu, ka buljons būs bagāts ar dažādām uzturvielām, tostarp glutamīnu un kolagēnu, kas palīdz uzturēt veselīgu kuņģa un zarnu sistēmu.
Izvairieties no miega trūkuma
“Bezmiegs un miega trūkums ir saistīts ar mikrobioma nelīdzsvarotību. Turklāt arvien vairāk pierādījumu liecina, ka mūsu zarnu mikrobi var ietekmēt miega kvalitāti. Tāpēc ziemā ir svarīgi ievērot rutīnas režīmu: labāk iet agri gulēt un dienas laikā biežāk doties ārā, lai uzturētu diennakts ritmu,” saka uztura speciāliste un naturopāte Klēra Bārnsa.