Gada laikā ir mainījušās valstis, kas piegādā griķus uz Latviju – ja pērn viena no lielākajām griķu importētājām bija Krievija, tad tagad uz iepakojuma biežāk kā izcelsmes valsts tiek norādīta Kazahstāna. Dienas Biznesa lasītāji ir pamatoti interesējušies, kādus griķus mēs ēdam – Krievijas vai Kazahstānas, jo pat valsts iestāžu atbildes nav vienotas.
Importētājs ir pārliecināts, ka prece tiešām nāk no Kazahstānas. Par griķiem nevar teikt, ka tie šajā valstī neaug, tāpat kā par kokmateriāliem no Kirgizstānas. Kazahstānā griķi aug labi, un šī valsts ir ievērojama pasaules tirgus dalībniece. Tāpēc nav tūlītēja iemesla apgalvot, ka patiesā izcelsmes valsts tiek slēpta, lai pasargātu tirgotājus no reputācijas riskiem, jo pandēmijas superprodukts – griķi – nav pakļauts sankcijām.
Neskaidrības, visticamāk, rodas nezināšanas un pretrunīgu datu dēļ. Piemēram, Zemkopības ministrijas Tirgus un tiešā atbalsta departaments lakoniski atbild, ka Latvija neimportē griķus no Kazahstānas. Attiecīgie dati ir no laika pirms pagājušā gada novembra. Runājot par lielākajiem griķu piegādātājiem Latvijai, Zemkopības ministrija norāda, ka pērn līdz novembra beigām visvairāk griķu uz Latviju tika ievests no Lietuvas – aptuveni 61% un no Krievijas – mazāk nekā 35%. Citas valstis var neņemt vērā.
Savukārt, ja skatāmies pēc izcelsmes valsts, tad gandrīz puse griķu nāk no Krievijas, 45% no Lietuvas un vēl 5% no Polijas. Daļa Krievijā audzēto griķu tika ievesti Latvijā caur Lietuvu. “Kazahstānā ievestie griķi ir kārtībā!” teica Valsts ieņēmumu dienesta muitas iestādes pārstāvji. Kopš Krievijas agresijas Ukrainā pagājušā gada februārī līdz šim no Kazahstānas Latvijā ievesti aptuveni 2,8 miljoni kg griķu.