Pēc Jēkabpils traģēdijas visi – prokurori, policija, tiesneši, Tieslietu ministrija, prezidents un parlamentārieši – sāka rosīties.
Jau divas nedēļas politiķu un tiesībsargājošo iestāžu uzmanības centrā ir skaļā slepkavība Jēkabpilī. Žēl, ka visas šīs aktivitātes notiek nevis pirms nozieguma, bet gan pēc tā, kad cilvēka vairs nav dzīvā un neko nevar izdarīt.
Tomēr ir svarīgi, lai nekas tāds neatkārtotos. Lai to izdarītu, šodien tikās Saeimas Aizsardzības un iekšlietu komisijas deputāti. Sēdes, kas pilnībā bija veltīta Jēkabpils slepkavībai un tās sekām, galvenie secinājumi ir šādi.
Pirmais secinājums. Nepieciešams izveidot skaidru koordināciju starp prokuratūru, valsts policiju un pašvaldības policiju. Jēkabpils traģēdija parādīja, ka nereti tiesībsargājošo iestāžu darbinieki pat nebija informēti par daudzajiem iesniegumiem, kas nāca uz dažādām instancēm no vienas un tās pašas sūdzības iesniedzējas un viņas advokāta. Ir jābūt vienotai koordinācijas un reaģēšanas sistēmai, lai potenciālais cietušais tiktu aizsargāts.
Otrais secinājums. Deputāti vienojās, ka jāievieš elektroniska potenciālo vardarbības veicēju izsekošanas sistēma – ar elektroniskām aprocēm. Lai to panāktu, nepieciešamas izmaiņas arī tiesību aktos.
Trešais secinājums. Ir vajadzīgi arī grozījumi likumos, kas palielinātu sodus par vardarbību ģimenē un kas ļautu policijai veikt steidzamus un stingrākus pasākumus pret vardarbības veicēju. Vardarbības ģimenē noziegumi ir jāizmeklē nekavējoties un prioritārā kārtā.
Nākamnedēļ Seims sāks izskatīt nepieciešamās izmaiņas tiesību aktos.
Tāpat šodien kļuvis zināms, ka pēc Tieslietu ministrijas iniciatīvas Tieslietu padome izskatīs, vai nav noticis likuma pārkāpums saistībā ar prasībām pret Rūsiņu, kurš vēlāk, kā zināms, Jēkabpilī izdarīja šo briesmīgo slepkavību.
Jāatgādina, ka oficiālu izmeklēšanu šajā lietā veic Valsts policija un Ģenerālprokuratūra, cenšoties noteikt savu darbinieku – attiecīgi policistu un prokuroru – atbildības apmēru par rīcību vai bezdarbību.