Garantētā atlīdzība pirmajās divās dienās izmaksāta kopumā 149 “Baltic International Bank” klientiem 5,6 miljonu eiro apmērā, aģentūrai LETA pavēstīja Finanšu un kapitāla tirgus komisijā (FKTK).
Komisijā norādīja, ka dati par izmaksātajām garantētajām atlīdzībām ir apkopoti līdz piektdienas, 23.decembra, dienas beigām.
LETA jau vēstīja, ka FKTK ceturtdien, 22.decembrī, sāka garantēto atlīdzību izmaksas “Baltic International Bank” noguldītājiem.
Garantēto atlīdzību izmaksai “Baltic International Bank” noguldītājiem ir nepieciešami 43,7 miljoni eiro. Garantētās atlīdzības veidā noguldījumus saņems 1257 bankas klienti jeb 80% no visiem “Baltic International Bank” noguldītājiem.
Garantētās atlīdzības izmaksas pilnībā veiks no Latvijas Noguldījumu garantiju fonda, un šim mērķim nebūs nepieciešami līdzekļi no valsts budžeta.
Latvijas Noguldījumu garantiju sistēma paredz līdz 100 000 eiro garantēto atlīdzību katram noguldītājam, kuram ir tiesības uz garantēto atlīdzību. To izmaksā gan fiziskām, gan juridiskām personām par visu veidu noguldījumiem jebkurā valūtā. Garantētā atlīdzība attiecas uz bankas klientu noguldījumiem, kā arī uz noguldījumu procentiem, kas uzkrāti līdz noguldījumu nepieejamības iestāšanās dienai.
Atlīdzību katram noguldītājam izmaksā vienā nedalītā maksājumā eiro valūtā ar pārskaitījumu uz “Baltic International Bank” noguldītāja vārdā atvērtu kontu citā kredītiestādē vai finanšu iestādē, kura darbojas SEPA (“Single Euro Payments Area”) zonā.
“Baltic International Bank” klienti – noguldītāji var pieteikt pienākošos garantēto atlīdzību, izmantojot “Baltic International Bank” internetbankas sistēmu un iesniedzot garantētās atlīdzības pieteikumu.
Tiem bankas klientiem – noguldītājiem, kuriem nav pieejas tiesību “Baltic International Bank” internetbankai, ir iespēja trijos veidos pieteikt garantētās atlīdzības izmaksu – “Baltic International Bank” darba laikā fiziski ierodoties klātienē bankas telpās Grēcinieku ielā 6, Rīgā, vai iesniegt pieteikumu, kas parakstīts ar drošu elektronisko parakstu un nosūtīts uz “Baltic International Bank” e-pasta adresi “info@bib.eu”, vai arī nosūtīt notariāli apliecinātu pieteikumu pa pastu uz “Baltic International Bank” adresi Grēcinieku ielā 6, Rīgā, LV- 1050.
Garantētās atlīdzības pieteikumus nepilngadīgā noguldītāja likumiskajam pārstāvim jāiesniedz Latvijas Bankas telpās tās darba laikā – līdz 30.decembrim (ieskaitot) Latvijas Bankas klientu kasēs Krišjāņa Valdemārā ielā 1B, Rīgā, bet no 2.janvāra Latvijas Bankas jaunajās klientu kasēs Bezdelīgu iela 3, Rīgā.
Atbilstoši nepilngadīgā noguldītāja likumiskā pārstāvja vai personas, kura sākotnēji atvēra kontu nepilngadīgajam noguldītājam, pieteikumam garantētās atlīdzības izmaksa tiks pārskaitīta uz pieteikumā norādīto kontu, kas atvērts uz nepilngadīgā vārda citā noguldījumu piesaistītājā un kurā esošo līdzekļu izmantošanas nosacījumi ir līdzīgi tiem, kādi bija noteikti “Baltic International Bank”.
FKTK par garantētās atlīdzības (noguldījuma) pārskaitīšanu uz nepilngadīgās personas – noguldītāja kontu citā kredītiestādē nekavējoties rakstiski paziņos nepilngadīgā noguldītāja likumiskajam pārstāvim.
Vienlaikus atbilstoši Noguldījumu garantiju likumam FKTK uzlikusi par pienākumu “Baltic International Bank” segt FKTK prasījumu izmaksātās garantētās atlīdzības apmērā.
Tāpat ziņots, ka FKTK padome 12.decembrī ārkārtas sēdē nolēma apturēt finanšu pakalpojumu sniegšanu “Baltic International Bank”. FKTK atzina “Baltic International Bank” par tādu finanšu iestādi, kas ir nonākusi vai nonāks finanšu grūtībās, un nolēma neveikt “Baltic International Bank” noregulējumu, proti, neīstenot pasākumus bankas darbības stabilizēšanai.
Šādu lēmumu FKTK pieņēma, jo banka ilgstoši nevarēja nodrošināt dzīvotspējīgas stratēģijas ieviešanu. Līdzšinējā darbības stratēģija neatbilda bankas iespējām un nav īstenojama, tāpēc banka ilgstoši nenodrošināja pelnītspējīgu biznesa modeli. Tāpat bankai bija nopietni iekšējās pārvaldības trūkumi, tostarp noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizācijas un terorisma un proliferācijas finansēšanas novēršanas jomā.
Savukārt 13.decembrī tika pieņemts lēmums par noguldījumu nepieejamību bankā.
Vienlaikus policijas speciālo uzdevumu vienība, izsitot ieejas durvis, 12.decembra vakarā ielauzās “Baltic International Bank” ēkā Grēcinieku ielā, novēroja aģentūra LETA. Neoficiāla informācija liecina, ka kratīšanas notika arī bankas amatpersonu dzīvesvietās.
Pēc aģentūras LETA rīcībā esošās informācijas, izmeklēšanas darbības “Baltic International Bank” notikušas kriminālprocesā par iespējamu noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizēšanu lielā apmērā.
Savukārt “Baltic International Bank” akcionāri paziņoja, ka nepiekrīt FKTK lēmumam par bankas darbības apturēšanu un vēlās turpināt darbu, jo “Baltic International Bank” pietiek kapitāla, un tā ir gatava strādāt arī tālāk, nepieciešamības gadījumā piesaistot jaunu kapitālu un arī jaunus akcionārus.
“Baltic International Bank” šogad deviņos mēnešos strādāja ar zaudējumiem 7,186 miljonu eiro apmērā, kas ir 3,6 reizes vairāk nekā pērn attiecīgajā periodā. Bankas aktīvi 2022.gada 30.septembrī bija 195,29 miljonu eiro apmērā, kas ir par 7,1% jeb 14,88 miljoniem eiro mazāk nekā 2021.gada beigās, kad “Baltic International Bank” aktīvi bija 210,171 miljons eiro.
Septembra beigās “Baltic International Bank” kapitāla un rezervju apmērs bija 33,519 miljoni eiro, kas ir par 8,3% mazāk nekā 2021.gada beigās.
Bankas lielākie akcionāri 2022.gada septembra beigās bija Valērijs Belokoņs (38,13%) un Vilorijs Belokoņs (21,3%). Pēc aktīvu apmēra “Baltic International Bank” 2021.gada beigās bija 10.lielākā banka Latvijā.