Stāvot rindā Sanatorio Finochietto slimnīcas dzemdību nodaļā rosīgajā Buenosairesā, Poļina Čerepovicka pēkšņi sadzirdēja pazīstamu krievu valodas skanējumu.
“Tas bija traki, man priekšā gaidīja vismaz astoņas grūtnieces krievietes,” intervijā pa tālruni stāsta Čerepovicka, rotaslietu dizainere, kas iepriekš strādājusi Maskavā.
Čerepovickaja, kura dzemdēja šā mēneša sākumā, ir viena no aptuveni simtiem krievu sieviešu, kas šogad devās uz Argentīnas galvaspilsētu, lai dzemdētu.
Kopš Krievijas iebrukuma Ukrainā sākuma Dienvidamerikas valstī ir vērojams Krievijas dzemdību tūrisma uzplaukums – prakse, kas ir ceļošana uz citu valsti, lai dzemdētu un iegūtu pilsonību bērnam.
Lai gan dzemdību tūrisma jēdziens nav jauns, Maskavas izolētība no rietumiem kara dēļ ir padarījusi Argentīnu, kur krieviem nav vīzu prasības, par galamērķi ģimenēm, kas vēlas saviem bērniem piešķirt otrās pilsonības privilēģijas. Iespējams, ka šo tendenci ir pastiprinājusi Vladimira Putina veiktā simtiem tūkstošu militāro rezervistu iesaukšana.
Krievijas vēstniecības Argentīnā konsulārā departamenta vadītājs Georgijs Poļins lēš, ka šogad uz Argentīnu pārcēlās no 2000 līdz 2500 krievu, no kuriem, pēc viņa teiktā, daudzi bija krievu sievietes, kas plānoja dzemdēt šajā valstī. “Nākamajā gadā šis skaits var pieaugt līdz 10 000,” teica Polins.
“Es uzzināju, ka esmu stāvoklī, neilgi pēc kara sākuma Ukrainā,” atcerējās Čerepovickaja. “Redzot, ka ap mums strauji sāka slēgt robežas, mēs zinājām, ka mums jāatrod vieta, kur varētu viegli nokļūt. Argentīnas pase manam bērnam pavērs daudzas durvis.”
Čerepovickaja un viņas vīrs, kuri abi pameta Krieviju neilgi pēc kara sākšanās Ukrainā, tagad plāno palikt Buenosairesā un pieteikties Argentīnas pilsonības iegūšanai sev – šis process ir vienkāršots, jo viņi tagad ir Argentīnas meitas vecāki.
“Buenosairesa šobrīd ir ļoti pieprasīta; tas ir vienīgais galamērķis, ar kuru pašlaik strādājam,” saka Eva Pekurova, kura vada aģentūru, kas organizē ceļošanas dokumentus, izmitināšanu un uzturēšanos slimnīcā grūtniecēm krievietēm, kuras dzemdē ārzemēs.
Lai apmeklētu Argentīnu, krieviem nav vajadzīga vīza, un Pekurova teica, ka pagarināt standarta 90 dienu uzturēšanās termiņu, ko izsniedz valsts, kā arī pieteikties uzturēšanās atļaujas saņemšanai ir diezgan vienkārši.
Viena no galvenajām Argentīnas pases priekšrocībām, teica Pekurova, ir tā, ka tās pilsoņi bez vīzas var doties īstermiņa ceļojumos uz 171 valsti, tostarp ES, Apvienoto Karalisti un Japānu, savukārt iegūt ilgtermiņa ASV vīzu “nav ļoti sarežģīti”.
Pat pirms kara krievi bez vīzas varēja doties tikai uz aptuveni 80 valstīm. Un pēc tam, kad Putins nosūtīja savu karaspēku uz Ukrainu, vairākas Eiropas valstis padarīja praktiski neiespējamu krievu apmeklējumu, savukārt Maskavā nepietiekami nokomplektētajos Rietumu konsulātos izveidojās mēnešiem garas rindas uz vīzām.
Tāpat kā daudzi citi nozares uzņēmumi, arī Pekurova uzņēmums iepriekš piedāvāja līdzīgas ekskursijas uz Maiami, Floridas štatā, kas savulaik bija dzemdību tūrisma karstākais punkts.
Taču viņas biznesa modelis sabruka, kad sākās Kovid-19, un ASV slēdza savu robežu krieviem. Karš Ukrainā vēl vairāk sarežģīja Krievijas ceļošanu uz ASV. “Pirms pandēmijas Maiami bija vieta, kur doties,” teica Pekurova. “Bet tagad tā ir Argentīna.”
Pekurova pati šogad dzemdēja Buenosairesā, un viņas “pozitīvā” pieredze vēl vairāk pastiprināja vēlmi piedāvāt ceļojumus uz šo valsti.
“Katrs meklē izeju no pašreizējās situācijas Krievijā. Piešķirot savam bērnam Argentīnas pasi, es dodu viņam brīvību.”
Papildus Argentīnas pases sniegtajām priekšrocībām viņa teica, ka Krievijas klienti izvēlas Buenosairesu tās augstās veselības aprūpes kvalitātes dēļ – gan privātās, gan valsts.
Argentīnā dzimuša bērna ārzemju vecākiem ir arī salīdzinoši viegls ceļš uz Argentīnas pilsonību, ko var nokārtot mazāk nekā divu gadu laikā.
Krievu sievietes, kas dodas uz Argentīnu dzemdēt, tagad maksā no 1000 līdz 8000 sterliņu mārciņu tādiem starpniekiem kā Pekurova, kuri piedāvā dažādus pakalpojumus, sākot no tulkotāju nodrošināšanas un palīdzības dokumentu kārtošanā līdz fotosesiju organizēšanai kopā ar jaundzimušo.
Tomēr ir grūti iegūt datus par to, cik daudz krievu sieviešu dodas uz Argentīnu, lai dzemdētu.
Aģentūras Baby.RuArgentina dibinātājs Kirils Makovejevs sacīja, ka tikai viņa uzņēmums vien pagājušajā gadā ir palīdzējis vairāk nekā 100 krievu sievietēm un viņu partneriem.
Makovejevs pārcēlās uz Argentīnu 2014. gadā, vispirms strādājot par ceļojumu gidu, bet viņš teica, ka ātri vien saskatīja šīs valsts kā dzemdību tūrisma galamērķa potenciālu, un 2018. gadā nodibināja savu aģentūru.
“Pašlaik mēs esam rezervējuši vietas līdz pat 2023. gada maijam. Ir arī gaidīšanas saraksts,” sacīja Makovejevs, piebilstot, ka katru dienu galvaspilsētā piezemējas vairāk nekā “ducis grūtnieču krievu”.
“Kopš kara sākuma pieprasījums ir strauji pieaudzis. Tas ir nonācis līdz tam, ka slimnīcās ir sludinājumi krievu valodā.”
Juvelierizstrādājumu dizainere Čerepovickaja teica, ka gandrīz visi krieviski runājošie tulkotāji, kuriem ir jābūt klāt bērna legalizācijā, ir rezervēti nedēļām uz priekšu. Pieejamie tulki prasīja “pārmērīgi augstu” samaksu.
Kādā tērzēšanas grupā ar nosaukumu “Dzemdības Argentīnā”, kas darbojas krievu ziņojumapmaiņas lietotnē Telegram, vairāk nekā 3000 dalībnieču, lielākoties topošās māmiņas, apmainās ar padomiem par labākajām dzemdību nodaļām Buenosairesā vai par to, kur vislabāk iegādāties mākslīgo maisījumu mazuļiem.
Makovejevs pamanīja, ka pēc tam, kad Vladimirs Putins septembrī izsludināja militāro mobilizāciju, kas izraisīja vēl nepieredzētu bēgšanu no valsts, daudzi krievi tagad izvēlas palikt Argentīnā.
“Daudziem Argentīna vairs nav tikai vieta, kur dzemdēt,” sacīja Makovejevs. “Mēs redzam, ka cilvēki vēlas šeit veidot savu dzīvi un neatgriezties atpakaļ.”
Argentīna jau agrāk ir uzņēmusi krievu imigrantus: Daudz krievu ebreju, bēgot no nabadzības un pogromiem, 19. gadsimta beigās aizpeldēja pāri Atlantijas okeānam, bet mazāks krievu vilnis ieradās pēc Padomju Savienības sabrukuma 1991. gadā.
“Kopš marta uz ielām arvien biežāk dzirdu krievu valodu, tas ir ļoti jūtami,” sacīja Maksims Mironovs, IE Biznesa skolas Madridē asociētais finanšu profesors, kurš Buenosairesā dzīvo kopš 2005. gada.
Mironovs sacīja, ka Latīņamerikas valsts piesaista ne tikai sievietes, kas vēlas dzemdēt, bet arī Krievijas tehnoloģiju un jaunuzņēmumu pārstāvjus, kuri ir pametuši valsti, reaģējot uz karu un uzņēmējdarbības vides pasliktināšanos Krievijā. Mironovs sacīja, ka Argentīna ir “ļoti toleranta” pret krieviem, un viņš neredz “nekādas pazīmes”, ka vietējās iestādes plāno ieviest jebkādus ceļošanas ierobežojumus.
Argentīna ir bijusi piesardzīgāka, nosodot Krievijas iebrukumu Ukrainā, nekā Eiropa un ASV. Tāpat kā pārējā Latīņamerika, arī šī valsts ir izvēlējusies nepiemērot Krievijai sankcijas un ir apšaubījusi to efektivitāti.
Starp jaunākajiem migrantiem, kas apmetušies uz dzīvi Argentīnā, ir Viktorija Obvinceva, kura šā gada sākumā no Maskavas pārcēlās uz Buenosairesu un oktobrī dzemdēja.
“Mūsu lēmums piešķirt mūsu bērnam Argentīnas pasi nav tik daudz saistīts ar ceļošanu vai vīzām, bet gan ar vispārējo nākotni, ko mēs paredzam savam bērnam,” sacīja Obvinceva.
“Svarīgas lietas, piemēram, piekļuve kvalitatīvai rietumu izglītībai, tagad būs daudz grūtāk, dzīvojot Krievijā. Un, kamēr turpināsies mobilizācija, mans vīrs, visticamāk, neatgriezīsies Krievijā.”
Obvinceva un viņas vīrs, programmatūras izstrādātājs, tagad plāno palikt Buenosairesā un pieteikties Argentīnas pilsonībai.
“Mēs patiešām mīlam šo pilsētu,” viņa teica.
2 komentāru
Your article helped me a lot, is there any more related content? Thanks!
I don’t think the title of your article matches the content lol. Just kidding, mainly because I had some doubts after reading the article. https://accounts.binance.com/pt-PT/register?ref=DB40ITMB