Šā gada aprīlī salīdzinājumā ar martu patēriņa cenas Latvijā pieauga par 0,3%, bet gada laikā – šā gada aprīlī salīdzinājumā ar 2022. gada aprīli – tās palielinājās par 15,1%, kamēr mēnesi iepriekš gada inflācija bija 17,3%, liecina Centrālās statistikas pārvaldes dati.
Vienlaikus 12 mēnešu vidējais patēriņa cenu līmenis aprīlī salīdzinājumā ar iepriekšējiem 12 mēnešiem pieauga par 20%.
Salīdzinājumā ar 2023. gada martu 2023. gada aprīlī lielāko ietekmi uz cenu līmeņa pārmaiņām radīja apģērbi un apavi (+0.4 procentu punkti), pārtika un bezalkoholiskie dzērieni (+0.1 procentu punkts), alkoholiskie dzērieni un tabakas izstrādājumi (+0.1 procentu punkts), kā arī ar mājokli saistītas preces un pakalpojumi (-0.2 procentu punkti) un dažādu preču un pakalpojumu grupa (-0.1 procentu punkts).
Mēneša laikā pārtikas un bezalkoholisko dzērienu cenas pieauga par 0.4%.
Aprīļa beigās salīdzinājumā ar martu pieauga kafijas (+3.1%), konditorejas izstrādājumu (+1.9%), maizes (+0.9%), piena (+1.4%), sāls un garšvielu (+6.4%) cenas. Cenas pieauga arī cūkgaļas (+1,3 %), olīveļļas (+6,3 %), makaronu (+3,6 %) un gaļas produktu (+1,5 %) cenām.
No otras puses, lētāki kļuva svaigi dārzeņi (-1,2 %) un svaigi augļi (-0,7 %). Akciju rezultātā samazinājās arī siera un biezpiena (-1,2%), olu (-2,3%), augu eļļas (-3,4%) cenas.
Alkoholisko dzērienu un tabakas izstrādājumu vidējais cenu līmenis mēneša laikā palielinājās par 1%. Tabakas izstrādājumu cenas palielinājās vidēji par 1.9%. Stiprie alkoholiskie dzērieni sadārdzinājās (+1,1 %), galvenokārt sakarā ar viskija un brendija akciju beigām.
Apģērbu un apavu vidējais cenu līmenis aprīlī pieauga par 7%. Turpinoties pavasara-vasaras preču sezonai, apavu cenas pieauga par 20.9%, bet apģērbu cenas palielinājās par 3.2%.
Ar mājokli saistīto preču un pakalpojumu vidējais cenu līmenis mēneša laikā samazinājās par 1.2%. Lielākais cenu kritums šajā grupā mēneša laikā bija elektroenerģijas cenām. Lētāks kļuva arī cietais kurināmais un siltumenerģija. Savukārt dārgāka kļuva īres maksa un mājokļa apsaimniekošanas pakalpojumi.
Ar transportu saistītās preces un pakalpojumi mēneša laikā kļuva par 0.4% lētāki, galvenokārt pateicoties degvielas cenu kritumam par 1.1%. Dīzeļdegvielas cenas samazinājās par 4.2%, automobiļu gāzes cenas – par 0.1% un benzīna cenas – par 2.8%. Pasažieru aviopārvadājumi un pasažieru autopārvadājumi kļuva dārgāki.
Dažādu preču un pakalpojumu grupā cenas mēneša laikā samazinājās par 1.4%. Galvenokārt akciju dēļ lētāka kļuva personīgā higiēna un kosmētika.
Pārējās patēriņa grupās mēneša laikā visvairāk pieauga cenas mājdzīvnieku barībai, TV abonēšanas maksai, ēdināšanas pakalpojumiem, zobārstniecības pakalpojumiem un viesnīcu pakalpojumiem. No otras puses, cenas samazinājās kompleksajiem atpūtas pakalpojumiem.
Lielāko ietekmi uz vidējā patēriņa cenu līmeņa kāpumu 2023. gada aprīlī salīdzinājumā ar 2022. gada aprīli veidoja ar mājokli saistītās preces un pakalpojumi (+5,8 procentu punkti), pārtika un bezalkoholiskie dzērieni (+5,3 procentu punkti), ar atpūtu un kultūru saistītās preces un pakalpojumi (+0,8 procentu punkti), kā arī citu preču un pakalpojumu grupa (+0,7 procentu punkti).
Pārtikas un bezalkoholisko dzērienu grupā cenas gada laikā pieauga par 20,2 %.
Cenas pieauga maizei (+38,8 %), konditorejas izstrādājumiem (+23,3 %), miltiem un graudaugiem (+15,9 %), žāvētai, sālītai un kūpinātai gaļai (+21,8 %), mājputnu gaļai (+20 %) un gaļas produktiem (+18,2 %). Cenas pieauga sieram un biezpienam (+15,9 %), olām (+28 %) un piena produktiem (+12 %). Gada laikā pieauga svaigu dārzeņu (+24,6 %), kafijas (+24,6 %), svaigu augļu (+14,4 %), cukura (+63,9 %), saldējuma (+26,5 %) un šokolādes (+21,2 %) cenas.
Alkoholisko dzērienu un tabakas izstrādājumu vidējais cenu līmenis gada laikā palielinājās par 8,1%. Alkoholisko dzērienu cenas palielinājās par 8,3%, dārgāks kļuva alus, stiprie alkoholiskie dzērieni un vīns. Tabakas izstrādājumu cenas gada laikā palielinājās vidēji par 7.8%.
Ar mājokli saistīto preču un pakalpojumu vidējais cenu līmenis gada laikā palielinājās par 35.8%. Visbūtiskāk gada laikā pieauga siltumenerģijas (+60.2%), elektroenerģijas (+56.2%), dabasgāzes (+79.5%) un cietā kurināmā (+26%) cenas. Dārgāka kļuva ūdensapgāde, kanalizācija, mājokļu uzturēšanas un remonta pakalpojumi, materiāli mājokļu uzturēšanai un remontam, kā arī atkritumu izvešana.
Veselības aprūpes grupā vidējais cenu līmenis gada laikā palielinājās par 10%. Gada laikā palielinājās cenas medikamentiem, zobārstniecības pakalpojumiem un specializētajai medicīniskajai aprūpei.
Ar atpūtu un kultūru saistīto preču un pakalpojumu cenas gada laikā palielinājās par 12.8%, sadārdzinoties lolojumdzīvnieku barībai, atpūtas un sporta pakalpojumiem, ziediem, TV abonēšanas maksai, laikrakstiem un žurnāliem, personālajiem datoriem, kancelejas precēm un zīmēšanas piederumiem.
Restorānu un viesnīcu pakalpojumu vidējais cenu līmenis gada laikā palielinājās par 15.8%. Dārgāki kļuvuši ēdināšanas pakalpojumi, t.sk. restorānu un kafejnīcu pakalpojumi – par 13,6%, ēdnīcu pakalpojumi – par 18,8% un ātrās ēdināšanas pakalpojumi – par 18,1%. Gada laikā dārgāki kļuvuši arī viesnīcu pakalpojumi.
Dažādu preču un pakalpojumu grupā cenas gada laikā pieauga par 14.3%, ko būtiski ietekmēja personīgās higiēnas un kosmētikas cenu kāpums. Dārgāki kļuva frizieru un skaistumkopšanas salonu pakalpojumi, uzturēšanās izmaksas pansionātos un auto apdrošināšana.
Pārējās patēriņa grupās gada laikā nozīmīgākais cenu kāpums bija vērojams sakaru pakalpojumiem, sadzīves ķīmijas un kopšanas līdzekļiem, apģērbiem, personīgo automobiļu apkopei un remontam un pasažieru autotransportam. Turpretī degvielas cenas samazinājās par 10,8 %.