Lasīšanas Laiks:5 Minute(-s), 33 Sekunde(-s)

Savvaļas kaķi nagus izmanto kokiem, bet mājas kaķi bieži sabojā mēbeles vai svaigi līmētas tapetes. Mēģināsim saprast, kā pasargāt interjeru no kaķu nagiem, nekaitējot mājdzīvniekam.

Kāpēc kaķis skrāpē mēbeles un sienas

Šādai rīcībai ir vairāki iemesli. Pirmais un acīmredzamais ir tas, ka dzīvnieks atbrīvojas no atmirušajām naga daļām, kas aug un mainās mājdzīvnieka dzīves laikā.

Otrais iemesls ir tas, ka kaķis šādi iezīmē savu teritoriju. Kaķim starp pirkstiem ir īpaši dziedzeri, kas izdala smakojošu sekrētu. Ar tā palīdzību kaķis iezīmē dzīvokļa, priekšmetu un pat saimnieka teritoriju, lai justos droši. Taču šī smarža ātri izzūd, tāpēc kaķim ir pastāvīgi jāatjauno marķējums.

Trešais iemesls ir stresa mazināšana. Ja dzīvnieks ir nobijies, nav saņēmis to, ko vēlas, vai arī kaut kas viņu ir aizvainojis, tas asina nagus, lai nomierinātu sevi. Un tas ne vienmēr attiecas tikai uz negatīvām emocijām. Piemēram, ja kaķis sāk skrāpēt skrāpēšanas stabu, satiekot saimnieku, kurš atgriežas no darba, tā ir droša zīme, ka viņš ir ārkārtīgi priecīgs un satraukts.

Visbeidzot, ceturtais iemesls ir sasilšana. Droši vien visi saimnieki ir pamanījuši, ka tūlīt pēc pamošanās mājdzīvnieks stiepjas, kaut ko rāpojot ar nagiem. Šādi radītais spēks palīdz viņam izstaipīties un sasildīt muskuļus.

Kāpēc ir bīstami noņemt kaķu nagus

Radikālākais un biedējošākais veids, kā novērst kaķa nodarīto kaitējumu interjera priekšmetiem, ir onikektomija. Šī ir procedūra, ko veterinārajās klīnikās sauc arī par mīksto ķepu ārstēšanu. Patiesībā tā ir kropļojoša operācija, kuras laikā kaķim netiek izņemts neviens nags, bet gan pilnībā amputēta pirkstu gala falanga. Jā, dzīvokļa iekšpuse pēc onikektomijas būs droša, taču dzīvniekam draud vesela virkne seku. Gājiena izmaiņas var provocēt muskuļu un skeleta sistēmas problēmas, un nagu trūkums novedīs pie sliktas koordinācijas un paaugstinātas trauksmes, jo nebūs iespējams izmantot savu “ieroci”, kā paredzēts. Dažos gadījumos kaķim var attīstīties agresīva uzvedība.

Lai atrisinātu sabojātu mēbeļu un sienu problēmu, neriskējot ar mājdzīvnieka veselību, labāk ir aprīkot dzīvokli ar pietiekamu skaitu skrāpēšanas stabu.

Kā noskaidrot, cik daudz skrāpēšanas stabu pietiks

Lai to izdarītu, ir vērts vērot savu kaķi un iegaumēt situācijas, kurās tas rausta nagus, un vietas, kurās tas to dara. Piemēram, ja kaķis sāk asināt nagus, atnākot mājās, loģisks risinājums ir priekšnamā novietot skrāpētavu.

Šis piederums noderēs arī tajās dzīvokļa daļās, kur kaķis visbiežāk atrodas, kad ir nomodā, un kur ģimenes loceklis, pie kura tas ir visvairāk pieķēries, pavada daudz laika.

Kādu skrāpēšanas posteni izvēlēties

Mūsdienās ir pieejami dažādu materiālu skrāpēšanas stabiņi, bet populārākie ir džutas un sizala materiāli. Džuta ir dabiska tekstilšķiedra. Džutas skrāpēšanas stabiņi ir lētāki, un to virsma ir mīkstāka. Taču šādi skrāpēšanas stabiņi ātrāk nolietojas, tāpēc tos labāk iegādāties kaķēniem, maziem kaķiem vai vecākiem dzīvniekiem, kuri neasina nagus pārāk bieži.

Arī sizals ir dabiska šķiedra, taču tā ir rupjāka. To iegūst no Agave ģints auga Agave sisalana lapām, dažkārt arī pašu augu sauc par sizalu. Sizala skrāpētavas ir ļoti izturīgas, tāpēc tās ir piemērotas visiem kaķiem, pat lielākajiem.

Pirms iegādāties skrāpēšanas posteni, ir vērts arī novērot, kā kaķis asina nagus. Ja pēc pamošanās kaķis pieceļas un, stiepjoties, sāk asināt nagus uz paklāja, visticamāk, piemērots būs horizontāls skrāpēšanas stabiņš. Savukārt, ja pēc pamošanās viņš nevis pieceļas, bet vicina ķepas un palaiž nagus, cenšoties kaut ko sasniegt, viņam būtu jāpiedāvā vertikāls skrāpēšanas stabiņš un jānovieto netālu no atpūtas vietas.

Arī šodien šādi piederumi tiek pārdoti kastes veidā. Tas ir ļoti ērti: jūs varat gulēt iekšā un asināt nagus ārpusē.

Pilnīgi iespējams, ka pēc tam, kad saimnieks iegādājas skrāpēšanas posteni, kaķis neizrādīs interesi par to un turpinās asināt nagus uz dīvāna. Jā, kaķiem piemīt iedzimts konservatīvisms, un dažiem kaķiem tas pat izpaužas kā neofobija – bailes no visa jaunā. Taču neņemiet dzīvnieka ķepas rokās un nebrauciet ar tām pa skrāpētavu – bailes tikai pastiprināsies. Labāk pagaidiet, kamēr jaunais interjera priekšmets būs piesūcies ar mājas smaržu un dzīvnieks pie tā pieradīs.

Lai piesaistītu uzmanību, varat berzēt kaķu mētru uz skrāpēšanas staba vai pārbāzt kaķa nagus pa tā virsmu. Un noteikti uzslavējiet kaķi vai dodiet viņam kādu našķi pēc tam, kad viņš pirmo reizi to izmēģina!

Tomēr uzreiz var rasties cita problēma – kaķis skrāpēs gan skrāpēšanas posteni, gan dīvānu. Šajā gadījumā saimniekam būs jābūt izdomas bagātam un uz kādu laiku jānorobežo mēbeles no mājdzīvnieka.

Kā ir ar aizkariem?

Papildus nepieciešamībai asināt nagus kaķiem ir vēl viena sugai raksturīga vajadzība. Tā ir vajadzība būt pār visiem apkārtējiem. Tā šie dzīvnieki jūtas droši, jo var paslēpties no potenciālajiem draudiem.

Turklāt no augšas ir ērtāk izsekot “medījumu” un vienkārši visus vērot, jo novērošana ir viena no kaķu iecienītākajām izklaidēm.

Bieži vien kaķi šādus novērošanas punktus ierīko uz karnīzes un, ja nevar uzlēkt uz augšu, kāpj pa aizkariem, kas pēc tam atstāj nagu pēdas un saplēstas pēdas. Mēģinājumi aizliegt šādu “kāpšanu”, visticamāk, neatrisinās problēmu – kaķis nepārstās rāpties pa aizkariem, tas to darīs tikai tad, kad netiks novērots.

Labākais risinājums ir ļaut kaķim “kāpt” likumīgi. Šim nolūkam telpas, kurās kaķis visbiežāk uzturas, ir iespējams aprīkot ar daudzlīmeņu kompleksiem. Šādu kompleksu horizontālās platformas labāk uzstādīt divu vai vairāk metru augstumā no grīdas, t. i., nedaudz virs cilvēka auguma.

Jā, šādi kompleksi ir dārgi, bet tos var aizstāt ar garu stabu, kas izgatavots no koka vai plastmasas caurules, kas jāaptin ar džutas vai kokvilnas virvi. Ja šāds stabs tiks novietots un piestiprināts pie skapja, kaķis varēs uz tā uzkāpt dzīvokļa augstākajā punktā un mierīgi vērot, kas notiek zemāk.

Sargājiet apģērbu no sabojāšanas

Pastāv uzskats, ka suņi pierod pie cilvēkiem, bet kaķi pie mājām. Taču tā nav gluži taisnība. Nē, kaķi patiešām pierod pie dzīvokļa vides, bet viņi arī pieķeras mājsaimniecībai, gaida atgriešanos mājās un skumst, ja šķiršanās ir ilgstoša.

Vēl viena problēma ir tā, ka kaķi paši izvēlas brīdi, kad vēlas socializēties. Tāpēc šķiet, ka viņi ir nepievilcīgi un “paši par sevi”.

Tāpēc kaķa uzmanība kļūst īpaši vērtīga. Vienīgais, kas bojā šo sajūtu, ir nagi uz jaunajiem džinsiem, kurus kaķis ir atstājis ar saviem asajiem nagiem.

Kā glābt garderobi? Kā alternatīvu varat iemācīt kaķim nevis kāpt jums klēpī, bet gan gulēt blakus. Vai vismaz nelipt uz tiem pilnībā, bet likt uz tiem tikai priekšējās ķepas.

Vēl viena iespēja ir paņemt līdzi pārklāju, spilvenu vai lupatu, lai pasargātu bikses vai zeķubikses un vienlaikus arī ceļgalus no kaķu nagiem.

Taču galvenais ir pievērst kaķim uzmanību dienas laikā: runāt ar viņu, piedāvāt gardumus un laiku pa laikam pakasīt aiz auss. Ja novērsīsiet uzmanības trūkumu, kaķa uzstājība par katru cenu kāpt saimniekam klēpī samazināsies.

Vēl viens veids, kā ietaupīt džinsus, ir iemācīties kopā ar kaķi stop zīmi, ko varat izmantot dažādās situācijās.

Tas izskatās šādi: roka ir izstiepta uz priekšu, plauksta pagriezta perpendikulāri tai, iekšējā puse pavērsta pret kaķi. Šo žestu pavada vārds “Nē”, kas jāsaka mierīgi, bet stingri. Kaķim tas būs skaidrs brīdinājuma signāls, kas norāda uz saimnieka nevēlēšanos šajā brīdī sēdēt ar viņu apskāvienos. Taču nevis biedējošs dzīvniekam, bet gan iestrādāts tam saprotamu zīmju sistēmā.

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Previous post Krievija pirmo reizi ir paziņojusi, ka varētu uzbrukt NATO valstij
Next post Nolaupīts bērns atrasts dzīvs divas dienas pēc mātes slepkavības