Lasīšanas Laiks:4 Minute(-s), 31 Sekunde(-s)

Vai jūsu suns jūs mīl? Droši vien jā. Bet kā ir ar jūsu kaķi? Kā ir ar cūciņu? Un vispār, kā jūs zināt, vai jūsu mājdzīvnieks ir viens no tiem, kas mīl cilvēkus un var dzīvot dzīvoklī?

Žurnālisti, izmisīgi meklējot atbildes uz jautājumiem par mājdzīvnieku mīlestību pret saimniekiem tuvākajā veterinārajā klīnikā, intervēja populāru mājdzīvnieku audzētājus un biologus – dzīvnieku uzvedības speciālistus – un izveidoja šo sarakstu. Tajā dzīvnieki ir sarindoti dilstošā secībā pēc to spējas mīlēt cilvēkus (t. i., būt pieķērušiem saviem saimniekiem un paust šo pieķeršanos). Saraksts nepretendē uz objektivitāti vai akadēmisku precizitāti (lai gan eksperti bieži vien balstījās uz zinātnisku pētījumu datiem), taču tas izgaismo attiecības starp saimniekiem un mājdzīvniekiem.

1. Suns: pielūgsmes mašīna

Suņu un cilvēku attiecības ir unikālas; saskaņā ar dažādiem avotiem mūsu kopīgā vēsture sniedzas no 12 000 līdz 25 000 gadu senā pagātnē. Visu šo laiku viņi ir mācījušies dzīvot līdzās cilvēkiem: sagremot ogļhidrātiem bagātu cilvēku barību, lasīt mūsu emocijas, atpazīt cilvēku valodu vārdus.

Kails Kittlesons, dzīvnieku uzvedības speciālists: “Galvenais veids, kā suņi izrāda mīlestību, ir pieskāriens. Suņi laiza cilvēkus un ļauj sevi glāstīt, tādējādi paužot laipnību un mīlestību. Viņi arī nolasa jūsu uzvedību un pielāgojas tai – tāpēc, kad bērns ierodas mājās, kur ir suns, suns mēdz bērnu aizsargāt. Suņi spēj mīlēt kā neviens cits dzīvnieks – tāpēc viņi ir mūsu saraksta augšgalā starp mājdzīvniekiem, kas mīl cilvēkus.

2. Papagailis: mīlestība uz robežas

Suns mīl cilvēku kā savu brāli vai māsu – vai labāko draugu. Papagaiļi (izņemot viļņotos papagaiļus, par kuriem tiks runāts vēlāk) mīl citādi – kā greizsirdīgu un bieži vien nestabilo romantisku partneri.

“Papagaiļiem nepieciešama liela uzmanība,” saka bioloģe Deji Asiru-Balogana, lielās faunas eksperte, un piebilst: “Ja papagailim nepietiek uzmanības un mīlestības, tas var pat uzvesties dīvaini, pašdestruktīvi, piemēram, izraustot savas spalvas vai dauzīt galvu pret sienām”. Papagaiļi ir ne tikai sociāli; savvaļā tie ir VĒLNI sociāli, skaidro Deji, tie dzīvo lielos baros un to izdzīvošana ir atkarīga no pastāvīgas un ciešas mijiedarbības ar citiem papagaiļiem; komunikācija ir būtiska, lai šie putni saglabātu veselīgu ķermeni un psihi. Ja mežā redzat vientuļu papagaili, tas ir vai nu ievainots, vai slims.

Asiru-Balogana piebilst, ka papagailis kļūst par labu mājdzīvnieku tikai tam cilvēkam, pie kura tas tika atvests kā cālēns: papagaiļi ļoti pieķeras savam pirmajam saimniekam, bet ar lielām grūtībām pieķeras jaunam saimniekam. To ir vērts atcerēties, iegādājoties papagaili: tie dzīvo ļoti ilgi – dažkārt pat vairāk nekā 70 gadus!

3. Cūka: maigums un mīlestība

Ar šiem mājdzīvniekiem saistās arī daudzi stereotipi. Mēs visi pazīstam teicienu “netīrs/laipns/nekopts kā cūka”. Taču patiesībā cūkas ir tīri dzīvnieki, no kuru aptaukošanās var izvairīties, tās nepārbarojot, kā to dara cūku fermās.

Mājdzīvnieku cūkas (īpaši mazās mini cūkas) ir modē jau aptuveni desmit gadus, un tam ir pamatots iemesls. Cūkas ierindojās trešajā vietā šajā sarakstā ar mājdzīvniekiem, kas mīl cilvēkus, pateicoties to spējai veidot saikni ar cilvēkiem un izrādīt šo pieķeršanos gandrīz tikpat intensīvi kā suņiem. Cūkas ir pietiekami sociālas, lai novērtētu kompāniju un pieķeršanos, un pietiekami gudras, lai iemācītos komandas. “Viņiem patīk, ja viņiem skrāpē muguru un sānus; tas liecina, ka viņi uzticas cilvēkiem, un šāda uzticēšanās liecina par nopietnu pieķeršanos,” saka eksperti.

4. Žurkas: inteliģentas un maigas

Žurkas ir lieliski mājdzīvnieki, kas mīl arī cilvēkus. Doktore Sonja Jorga (Sonja Jörg), kas savu disertāciju izstrādājusi par dzīvnieku uzvedību, norāda: “Dabā žurkas daudz socializējas ar saviem radiniekiem, un tās uztver cilvēkus, kuriem tās dzīvo blakus, kā lielus žurkas.” Uzticības rādītājs, pēc Jorgas domām, – ir attālums starp jums un dzīvnieku: dabā žurkas dzīvo cieši, bieži vien pieskaras viena otrai, tāpēc, ja jūsu mīlulis mierīgi pavada laiku jūsu rokās vai klēpī, tas nozīmē, uzskata par savējo.

5. Zirgi: mīlestība vienskaitlī

Zirgi ne gluži iederas “mājdzīvnieku” kategorijā, taču tie ir absolūti spējīgi mīlēt cilvēkus un veidot saikni ar tiem, kas par tiem rūpējas, tāpēc vairāki eksperti, kas tika intervēti šim rakstam, nobalsoja par zirgu iekļaušanu sarakstā.

Turklāt viņu kopdzīves vēsture ar cilvēkiem nav daudz īsāka nekā suņu. Zirgi nav labvēlīgi pret visiem cilvēkiem, dažkārt viņu saikne ar saimnieku kļūst ekskluzīva – tādā nozīmē, ka zirgs ļauj tikai vienam cilvēkam to jāt vai pat kopt. Viņi pieņem pieķeršanos un pat meklē to, jūtīgi uztverot intonāciju. Nosaukt zirgu pieķeršanos par mīlestību vai ne, ir stilistisks jautājums, taču tā noteikti ir spēcīga un daudzšķautņaina.

6. Kaķi: pretruna

Kaķi ir vispretrunīgākie sarakstā iekļautie mājdzīvnieki: eksperti apgalvo, ka viņiem nerūp cilvēki, taču dažas uzvedības izpausmes diez vai var interpretēt citādi, kā vien kā simpātijas un mīlestības izrādīšanu pret cilvēkiem.

Kaķiem socialitāte nav obligāta: savvaļā tie dzīvo atsevišķi, bet dažkārt veido grupas, kurās tie diezgan cieši socializējas. Tomēr to izdzīvošana nav atkarīga no spējas atpazīt citu kaķu signālus un nojaust emocijas; mājas kaķi Felis silvestris catus un to tuvākie savvaļas radinieki nemedī un neaudzina pēcnācējus kopā, tāpēc viņu sociālās prasmes atstāj daudz ko vēlēties.

No otras puses, mājas kaķiem ir pieci tūkstoši gadu ciešas saiknes ar cilvēkiem. Laiks, kas pavadīts plecu pie pleca un bieži vien zem viena jumta, ir mīkstinājis viņu temperamentu un padarījis tos par maigiem kompanjoniem, taču diez vai iemācījis mīlēt. “Kaķi uz tevi skatās kā uz apkalpojošo personālu,” apgalvo Asiru-Balogana. Jergam ir līdzīgs viedoklis: “Iespējams, ka jūs kaķim esat pārtikas un dažkārt arī izklaides avots, tāpēc kaķis var jūs pamest un atrast sev jaunu galdu un mājas.”

No otras puses, ne tik reti kaķi cenšas “pabarot” savus saimniekus – atnest nogalinātu peli vai putnu; turklāt daudzi mājas kaķi atšķir saimniekus no svešiem cilvēkiem – pirmajiem viņi uzticas, bet no otrajiem baidās. Iespējams, ka viņu mazajās galviņās, lai cik pretrunīgas tās arī būtu, joprojām ir mīlestības jūtas pret cilvēkiem.

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Previous post Kāpēc kaķis atsakās no ēdiena?
Next post Latvijā ar likumu garantēs skaidras naudas pieejamību