Home » Kā izvēlēties kaķu un suņu barību: kāda ir atšķirība starp ekonomisko un premium barību?

Kā izvēlēties kaķu un suņu barību: kāda ir atšķirība starp ekonomisko un premium barību?

no Ilona Meija
0 Komentāri Ziedot

Veikalos tiek pārdota dažāda veida barība. Eksperti stāsta, kā noteikt, kuras no tām ir labas un kuras labāk nepirkt.

Ražošana

Sausās un mitrās barības pamatā ir līdzīgs sastāvdaļu kopums, taču to ražošanā izmanto dažādas tehnoloģijas.

“Lai pagatavotu sauso barību, graudaugus, gaļas un zivju sastāvdaļas, vitamīnus un minerālvielas vispirms samaļ un sajauc. Tad pievieno ūdeni, lai iegūtu mitru masu. Produkts tiek vārīts un termiski apstrādāts, izmantojot tvaiku. Šajā posmā tiek pievienoti hidrolizāti. Tie ir nepieciešami, lai galaproduktam būtu mājdzīvniekiem tīkama garša un aromāts. Pēc tam masu sagatavo zem spiediena un izlaiž caur presēšanas iekārtu, kas piešķir atsevišķiem gabaliņiem formu. Pēc tam tie nonāk krāsnī, kur no tiem tiek atdalīts liekais mitrums. Pēc tam gabaliņus pārlej ar gaļas buljonu, lai veidotos virskārta, atdzesē un iepako iepakojumos,” stāsta Stanislavs Karlovs, uzņēmuma, kas ražo dzīvnieku barību, attiecību ar zinātnisko sabiedrību nodaļas vadītājs.

Mitrās barības ražošana sākas ļoti līdzīgi: dzīvnieku un augu izcelsmes sastāvdaļas tiek rūpīgi sajauktas. Iegūtais produkts tiek bagātināts ar vitamīniem un minerālvielām.

“Tad seko tā sauktā homogenizācija – maisījumu sasmalcina vai sagriež šķēlēs, lai iegūtu viendabīgāku konsistenci. Pēc tam produkts tiek rūpīgi termiski apstrādāts un sadalīts porcijās. Tām pievieno želeju vai mērci. Atliek tikai iepakot ēdienu maisiņos un veikt sterilizācijas procesu,” skaidro Staņislavs Karlovs.

Bieži vien dažādu zīmolu barība tiek ražota vienās un tajās pašās rūpnīcās. Tam nevajadzētu biedēt pircēju.

Produktu veidi

Atkarībā no izejvielu kvalitātes un daudzuma barību iedala “ekonomiskajā”, “premium” un “super premium” klasē.

“Ja ekonomiskās klases barībā pirmajā vietā sastāvā ir graudaugi (kukurūza, kvieši) un dzīvnieku izcelsmes produktus var pārstāvēt cūku atkritumi (ādas, kauli, piespiedu kaušana), tad “premium” un “superpremium” klases barībā būs vairāk īstas un svaigas gaļas, kā arī rīsi un kartupeļi, ogas un dārzeņi. Augstas kvalitātes barība satur visus nepieciešamos vitamīnus un minerālvielas. Turklāt labi ražotāji piedāvā barību ne tikai ar dažādām garšām, bet arī dažāda vecuma un fizioloģiskā stāvokļa dzīvniekiem. Piemēram, kaķēniem, kastrētiem kaķiem, mazkustīgiem, vecākiem dzīvniekiem, dažādu šķirņu, darba suņiem. Bieži vien labākajiem zīmoliem ir ārstniecisko un ārstnieciski profilaktisko barību līnijas,” stāsta zooinženiere Anastasija Kaļiņina.

Ir arī barība, ko sauc par “holistisko”. Tulkojumā šis vārds nozīmē “holistisks”. Daži tā sauc barību bez graudiem, citi – diētisko un terapeitisko, bet vēl citi – ka ražošanā izmantotas tādas pašas kvalitātes uzturvielas kā cilvēku barībā.

“Oficiāli nosaukums “holistisks” barības ražošanas terminoloģijā un vispār dietoloģijā nepastāv. Nav nekādu nosacījumu, kas būtu jāievēro šādas barības ražotājam. Tas drīzāk ir mārketinga gājiens, tāpat kā marķējums “dabīgs”, aktīva reklāmas kampaņa, lai pārdotu mazo firmu un pat lielo uzņēmumu barību,” saka Darja Fedotova.

Kas jāiekļauj sastāvā

Jebkuras barības sastāvā vispirms jānorāda tā sastāvdaļa, kuras produktā ir visvairāk. Budžeta barībā gaļu var norādīt otrajā vai pat trešajā vietā. Premium un superpremium klases barības sastāvā gaļu norāda pirmajā vietā. Bieži vien tiek norādīts, kāda veida gaļa: liellopu, vistas, jēra.

Turklāt, kā norāda zooinženiere Anastasija Kaļiņina, ka kaķu barībai jāpievieno taurīns un A vitamīns.

“Kastrētiem un sterilizētiem kaķiem paredzētajā barībā ir piedevas, kas paskābina urīnu, lai novērstu urīnakmeņu veidošanos. Visbiežāk tās ir amonija hlorīds, DL-metionīns un nātrija hlorīds. Labā suņu barībā var būt piedevas optimālai smadzeņu attīstībai kucēniem, glikozamīns un hondroitīns locītavām, kā arī antioksidanti, kas palēnina novecošanos vecākiem mājdzīvniekiem,” viņa dalījās pieredzē.

Nevēlamās sastāvdaļas

Kvalitatīvas lolojumdzīvnieku barības sastāvdaļu nosaukumi ne vienmēr ir skaidri un precīzi. Ja uz iepakojuma ir norādīts, ka barība ir “ar laša garšu” vai “ar liellopa gaļas garšu”, visticamāk, ka pašā produktā nav šo sastāvdaļu, bet tikai atbilstošas garšvielas un smaržvielas.

“Barībā nedrīkst būt produktu ar “neskaidriem” nosaukumiem, piemēram, “gaļas kaulu milti” vai “mājputnu gaļa”, vai “dehidrēta vai žāvēta dzīvnieku olbaltumviela”, jo mēs nekad neuzzināsim, no kuras gaļas tā bija. Marķējumā ir precīzi jānorāda gaļas vai zivs izcelsmes avots un pārstrādes metode, piemēram, “tītara fileja” vai “malts lasis”, kā arī galveno sastāvdaļu procentuālais sastāvs. Dzīvnieku izcelsmes sastāvdaļas nedrīkst pārsniegt 50 % no kopējā apjoma, ogļhidrāti – 30 %, un vēlams, lai tie nebūtu graudi (kvieši, kukurūza), bet pākšaugi, dārzeņi un augļi. Kvalitatīvai barībai nav nepieciešams cukurs, atraktanti, mākslīgie konservanti un krāsvielas. Visām nepieciešamajām derīgajām vielām barībā jābūt dabiskas izcelsmes, nevis laboratorijā ražotām,” iesaka Natālija Gridčina, kaķu un suņu ēdināšanas eksperte, produktu vadītāja uzņēmumā, kas nodarbojas ar mājdzīvnieku barības, veterināro zāļu un kosmētikas tirdzniecību.

Lētai barībai var pievienot dažādus kaitīgus konservantus. Piemēram, propilgalāts (E310) novērš tauku oksidēšanos.

Propilgalāts var izraisīt alerģiskus simptomus, kuņģa kairinājumu, aknu un nieru darbības traucējumus. Pētījumi ar pelēm liecina, ka šis savienojums var veicināt vēža audzēju augšanu. Šo konservantu ir aizliegts izmantot konservētu pārtikas produktu un biezeņu, kas paredzēti bērnu pārtikai, ražošanā.

BHA (BHA) kalpo kā antioksidants un palīdz saglabāt gatavo produktu krāsu un garšu. Attieksme pret šo konservantu dažādās valstīs ir neviennozīmīga: dažviet to ir aizliegts lietot pilnībā vai daļēji, citās valstīs saprātīgās devās tas tiek uzskatīts par drošu. Tas skaidrojams ar atšķirīgiem pētījumu rezultātiem, kas iegūti ar dažādiem dzīvniekiem.

Slikti ražotāji palielina šķiedrvielu un kolagēna saturu konservētajā barībā.

“Nekvalitatīvu sastāvu var noteikt tikai ar laboratorijas analīzēm. Bet nepatīkama smaka, sasmakuši tauki un uzpūsts iepakojums liecina par uzglabāšanas apstākļu pārkāpumiem,” saka zooinženiere Anastasija Kaļiņina.

Padomi

Lai atrastu savam mājdzīvniekam piemērotu barību, varat konsultēties ar profesionāļiem (audzētājiem un veterinārārstiem) vai arī to darīt pēc pieredzes. Jums vajadzētu iegādāties barību, ņemot vērā jūsu mājdzīvnieka vecumu, svaru, fizisko aktivitāti, veselības stāvokli un šķirni.

“Ar pareizu barību dzīvniekam būs spīdīgs kažoks un labs stāvoklis. Barība tiks labi sagremota, mājdzīvnieka izkārnījumi būs veidojušies un tiem nebūs asas nepatīkamas smakas,” skaidro zooinženiere Anastasija Kaļiņina.

Ja esat atklājis pareizrakstības kļūdu, lūdzu, paziņojiet mums, izvēloties šo tekstu un nospiežot Ctrl+Enter.

Jums var arī patikt

Leave a Comment

Are you sure want to unlock this post?
Unlock left : 0
Are you sure want to cancel subscription?

Šī vietne izmanto sīkfailus, lai uzlabotu jūsu pieredzi. Mēs pieņemam, ka jūs ar to piekrītat, bet jūs varat atteikties, ja vēlaties. Pieņemt Lasīt vairāk

Konfidencialitātes un sīkdatņu politika
-
00:00
00:00
Update Required Flash plugin
-
00:00
00:00

Spelling error report

The following text will be sent to our editors:

BALTIJASZINAS MEDIJU NAMS 2024 Visas tiesības aizsargātas.