Home » Kā palīdzēt pirmklasniekam adaptēties skolā?

Kā palīdzēt pirmklasniekam adaptēties skolā?

no Ilona Meija
0 Komentāri Ziedot

1. septembrī jūsu bērns – gudrs, nopietns un satraukts – svinīgi dosies pirmajā klasē. Tas prasīs vairākus mēnešus, jūs pamazām pieradīsit pie jaunajām lomām: viņš ir skolēna loma, jūs esat skolēna vecāki. Un izrādās, ka jūs gaidīja ne tikai grūtības ar izglītības procesu, bet arī dažas psiholoģiskas problēmas… Kā pielāgot bērnu skolai? Kā palīdzēt pirmklasniekam pierast pie jaunas vides?

Psiholoģiskā palīdzība pirmklasniekiem ir jautājums, kurā svarīgākās lomas ir jāuzņemas vecākiem.

 

CIK ĀTRI LIETAS MAINĀS…

Parasti visi bērni uz skolu dodas ar prieku un vēlmi mācīties. Bet paiet nedēļa vai divas, un entuziasms kaut kur pazūd. Daudzi jauki un gudri bērni galu galā pārvēršas par ļaunprātīgiem neveiksminiekiem. Kāpēc tas notiek?

 

Ne visiem izdodas veiksmīgi tikt galā ar grūtībām, kas sagaida jauno skolēnu skolā. Ir vispārpieņemts, ka adaptācija, citiem vārdiem sakot, problēmu periods beidzas pēc mēneša vai diviem. Bet praksē tas tā nemaz nav. Gadās, ka bērns skolā jūtas neērti arī pēc gada.

 

Tātad ir četras galvenās problēmas, ar kurām saskaras bērns adaptācijas periodā.

 

GRŪTĪBAS KOMUNIKĀCIJĀ

Sākumā katrs skolēns izjūt dubultu spiedienu: no skolotāja, kurš ievieš jaunus dzīves noteikumus, un no klasesbiedriem. Paturiet prātā, ka bērnu komandā ir ļoti stingri noteikumi. Pirmajā klasē bērni savā starpā nodibina neformālas attiecības – uzzina, kurš kādu lomu spēlēs viņu jaunajā “spēlē”. Bērnudārza bērns labākā pozīcijā – viņš jau zina savu vietu kolektīvā. Un bērns, kurš audzināts kopā ar vecākiem, ir pieradis vienmēr būt ģimenes uzmanības centrā, tāpēc arī šeit sagaida pirmās lomas. Bet skolā, diemžēl, tas nav iespējams.

Padomi vecākiem:

  • Pēc iespējas vairāk komunikācijas ārpus skolas!

  • Saglabājiet jebkādu draudzību jūsu bērnam ar vienaudžiem. Ir ļoti svarīgi, lai viņš nebūtu viens, atrastu biedru un vēl labāk – vairākus.

  • Nesalīdzini viņu ar citiem bērniem. Labāk salīdzināt viņa paša sasniegumus – vakar un šodien.

  • Negatavojiet savu bērnu izciliem rezultātiem. Parasti pirmajās klasēs daudz kas neizdodas. Bērnam nevajadzētu justies vainīgam un redzēt vecāku vilšanos.

  • Nekādā gadījumā nebarojiet bērnu, ja viņam kaut kas nelīdz. Labāk uzslavēt par padarīto.

    UZTVERES UN KONCENTRĒŠANĀS GRŪTĪBAS

    Pirmklasniekam dažreiz ir ļoti grūti koncentrēties uz kādu tēmu. Bet nodarbība prasa pastāvīgu uzmanību. Ja vecāki nav iemācījuši bērnam uztvert informāciju, maz ar viņu runāja un viņa bērnu jautājumus neuztvēra pārāk nopietni, tad no problēmām nevar izvairīties. Mūsdienās lielākā daļa bērnu ir izsalkuši pēc cilvēku mijiedarbības. Vecāki arvien biežāk uzticas izglītības procesam mūsdienu bērnu “labākajam draugam” – televizoram. Un tas nevienam nenāk par labu.

     

    Padomi vecākiem:

     
    • Katru vakaru runājiet ar savu bērnu par skolu. Sāciet ar jautājumu, ko viņš šodien uzzināja.

    • Ja gadās tā, ka bērns nevēlas iet uz skolu, nekavējoties zvaniet modinātājam. Runājiet ar skolotāju, kopā jūs atradīsiet iemeslu vieglāk.

    • Var attīstīt uzmanības un koncentrēšanās spējas. Šim nolūkam ir īpašas krāsojamās grāmatas, spēles. Konsultējieties ar savu skolotāju par viņu izvēli – lai jūs ātri atrastu tieši to, kas jums nepieciešams.

    • Nemēģiniet sabāzt pēc iespējas vairāk informācijas mazā galvā. Šajā vecumā daudz svarīgāk ir iemācīties ieklausīties citos un izteikt savas domas, nodalīt galveno un sekundāro, attīstīt strādīgumu un precizitāti.

      ORGANIZATORISKA RAKSTURA GRŪTĪBAS

      Pirmklasniekam jāprot sevi apkalpot, piemēram, pārģērbties. Ir svarīgi iemācīt viņam organizēt savu “darbu”, sakārtot lietas uz galda. Skolas piederumus labāk izvēlēties kopā. Un gadās, ka vecāki nopērk vismodernāko un dārgāko mugursomu, bet bērns to pat nevar atvērt. Es atceros, ka mums bija tik ļoti skaists penālis, kuru pat man bija grūti atvērt. Protams, vecākiem tas var šķist sīkums, bet ne bērnam. Pirmajās dienās skolā viņš jau ir vislielākajā nervu satraukumā, lai katrs šāds “sīkums” viņu varētu viegli nokaitināt.

       

      Padomi vecākiem:

       
      • Palīdziet bērnam organizēt aktivitātes un aktivitātes ārpus skolas.

      • Vienmēr lūdziet viņam pārģērbties pēc skolas – tas palīdz bērnam pārslēgties, atpūsties.

      • Neatlieciet nodarbību pabeigšanu līdz vakaram, labāk visu darīt “karsto meklējumos”.

      • Veiciet nodarbības ne vairāk kā vienu stundu!

      • Nebaidieties, ja jūsu bērns pēkšņi vēlas atpūsties gaišā dienas laikā – dienas miegs viņam nāks tikai par labu.

       

      GRŪTĪBAS, KAS SAISTĪTAS AR SLIKTU FIZISKO VESELĪBU

      Slikti attīstīti roku muskuļi, samazināta dzirde vai redze, nogurums, runas problēmas u.c.- rada grūtības mācību procesā.

       

      Padomi vecākiem:

       
      • Mēģiniet kopā ar bērniem dejot un “uzrakstīt” burtu elementus ar rokām gaisā; Ir labi rakstīt uz lielām loksnēm. Bērns iemācās brīvi turēt roku, un tas ir ļoti noderīgi rakstīšanai.

      • Viena no visizplatītākajām kļūdām ir piespiest bērnu vispirms izpildīt mājasdarbu uz melnraksta un pēc tam pārrakstīt to tīrā kopijā. Kāpēc ir papildu slodze?

      • Ja redzat, ka bērns ir sācis skricelēt, labāk uz brīdi apstāties un atpūsties. Vēstule viņam nedrīkst būt sods.

      • Ja rodas problēmas, sazinieties ar medicīnas speciālistu.

         

       

      Turklāt ir vairāki citi ārkārtīgi svarīgi aspekti, kuriem pareiza vecāku attieksme palīdzēs jūsu pirmklasniekiem ātri pielāgoties skolai. Starp viņiem:

      SKOLOTĀJA AUTORITĀTE

      Bērnudārzā mazulim bija divas skolotājas, divas auklītes, mūzikas darbiniece utt. Skolā viss ir savādāk – “mana pirmā skolotāja!”. Un pats svarīgākais pirmklasniekam ir nodibināt kontaktu ar skolotāju. Galu galā pirmā skolotāja personība nosaka toni visai viņa turpmākajai skolas dzīvei, viņa attieksmei pret mācīšanos.

       

      Ja tiek nodibināts kontakts, bērnam var pat attīstīties zināma atkarība no skolotāja personības. Atbildot uz visiem jūsu komentāriem, viņš var viegli pateikt: “Bet Irina Petrovna mums skolā saka, ka tas nav tā rakstīts (izrunā, ielīmēts utt.) …” Lai jums ir gudrība neapvainoties – tā būs pāriet, tāpat kā jebkurš periods iziet “personības kultu” bērnu dzīvē. Atcerieties: sākumā viņam “viss un viss” bija mamma, tad tētis, tad vectēvs vai mīļotais onkulis, tagad šeit ir pirmais skolotājs.

       

      Par “jauno mīlestību” īpaši satraucas mīļās pirmklasnieku mammas. Psihologi šajā gadījumā iesaka neciest no bezjēdzīgas greizsirdības, bet gan mēģināt veidot bērnā objektīvu skatījumu. Taču neejiet pārāk tālu – veselīgam skepsem nevajadzētu pārvērsties neveselīgā cinismā!

       

      Un, protams, nekādā gadījumā nevajadzētu izsmiet vai ignorēt bērna izteiktos skolotāja ieteikumus un vērtējumus. Iespējas ir nepieņemamas: “Jā, ko viņa saprot akvārija zivīs, jūsu Marina Vladimirovna!” vai “Vai tev lika krāsot to ar zeltu? Tāpēc ļaujiet viņai to nokrāsot pati – tā būs tikai kaut kāda neglītība, nevis amatniecība. Ja jūsu bērns ir pietiekami attīstīts, varat aicināt viņu padomāt par ieteikumiem, nevis akli tos ievērot; spekulēt, ko viņi gribēja no viņa šajā vai citā gadījumā, kāds bija tieši šādas pavēles un uzdevuma mērķis.

       

      ZAĶIS – AR TEVI?

      Lelle mugursomā, lācītis kabatā utt. ir ļoti ierastas lietas pirmklasniekiem. Gan meitenes, gan zēni bieži ņem līdzi rotaļlietas uz skolu. Mātes parasti ir neizpratnē: kā reaģēt? Psihologi atbild viennozīmīgi: mierīgi. No mājām uz skolu paņemta rotaļlieta ir “palīgs” bērna pielāgošanā jauniem apstākļiem. Izrādās, ka bērns it kā nes sev līdzi daļu savas mājas, ģimenes, pazīstamās draudzīgās vides. Ar lāci kabatā viņš jūtas drošāks, stiprāks un drosmīgāks.

       

      Visnepareizākā vecāku reakcija ir aizliegt, smieties, kaunināt: “Nu, tu jau esi tik liels, bet tu vēl mīcās ar zaķiem!” Visticamāk, bērns joprojām turpinās nēsāt līdzi rotaļlietas mugursomā, bet tikai slepeni no jums. Un nogulsnes bērna dvēselē paliks, uzticība mātei būs zināmā mērā zudusi, autoritāte būs nedaudz, bet satricināta.

       

      Ieradums nest rotaļlietas uz skolu parasti izzūd līdz pirmā mācību gada beigām. Bet, ja jūsu bērns, būdams jau skolēns ar pieredzi, joprojām turpina likt trušus un zaķus portfelī, ir vērts padomāt. Tas ir simptoms diskomfortam, ko viņš piedzīvojis komandā, problēmu rašanos attiecībās ar klasesbiedriem. Noteikti par to runājiet ar savu skolotāju vai skolas psihologu.

      DARBA TERAPIJA

      Mūsdienu bērni skolā ir ļoti noguruši – šobrīd slodze ir daudz nopietnāka nekā pat pirms pieciem septiņiem gadiem. Tāpēc lielākā daļa māmiņu cenšas darīt visu iespējamo, lai bērns labi atpūstos mājās, un pašas atņem bērnus no pat elementāriem mājsaimniecības pienākumiem: nomazgā šķīvi ar krūzīti, noslauka putekļus istabā, iznes atkritumus. , tīras kurpes. Protams, to visu ātrāk un labāk var izdarīt gan pati mamma, gan vecmāmiņa, gan mājkalpotāja. Bet galu galā mājsaimniecības pienākumi ir nepieciešami pirmām kārtām pašam bērnam – viņa personības attīstībai! Viena un tā pati tīrīšana un trauku mazgāšana disciplinē sevi, iemāca novērtēt mājsaimniecības darbus (citādi, kā var novērtēt to, kas jums nav pazīstams), sagatavo meiteni un zēnu turpmākai patstāvīgai pieaugušo dzīvei. Starp citu, tagad daudzas skolas atkal ievieš “klases pienākumu”,

       

      Citiem vārdiem sakot, padoms vecākiem ir vienkāršs: “neatņemt” savu bērnu no viņa vienkāršajiem mājas darbiem tikai tāpēc, ka viņš tagad ir pirmklasnieks, kurš skolā ir ļoti noguris. Gluži pretēji, viegli un izpildāmi mājsaimniecības darbi palīdzēs viņam palikt labā formā …

      SKOLAS GADI IR BRĪNIŠĶĪGI

      Nu, pats galvenais. Cienījamie vecāki, paturiet prātā: pirmais mācību gads skolēnam ir visgrūtākais. Bērnam ir sākusies jauna dzīve – visās šī vārda nozīmēs – un vairs neatgriezīsies vecajā, “bērnīgajā” periodā. Un jums, vecākiem, šogad vairāk nekā jebkad agrāk rūpīgi, bet neuzkrītoši jāuzrauga visas bērna dzīves jomas.

       

      Nebaidieties uzslavēt savu studentu! Katru mazāko mazuļa panākumu pavadi ar vētrainu prieku, visnenozīmīgāko (no tava skatpunkta) ar skolu saistīto notikumu pārvērti par ģimenes svētkiem. Saglabājiet savu pirmklasnieku pozitīvā skolas dzīvē.

       

      Vienojieties ar vecvecākiem un citiem radiniekiem, ka viņi biežāk un sirsnīgāk interesējas par bērna sekmēm skolā: pirmklasniekam ļoti svarīgs ir mammas prieks, tēta apstiprinājums, vecmāmiņas mīļais vārds. . Ļaujiet bērnam atvest mājās klasesbiedrus un spēlēties ar viņiem, sarīkot bērnu ballītes, piedalīties skolas aktivitātēs un ekskursijās.

       

      Un tad jūsu bērnam skolas gadi tiešām būs brīnišķīgi!

Jums var arī patikt

Leave a Comment

Are you sure want to unlock this post?
Unlock left : 0
Are you sure want to cancel subscription?

Šī vietne izmanto sīkfailus, lai uzlabotu jūsu pieredzi. Mēs pieņemam, ka jūs ar to piekrītat, bet jūs varat atteikties, ja vēlaties. Pieņemt Lasīt vairāk

Konfidencialitātes un sīkdatņu politika
-
00:00
00:00
Update Required Flash plugin
-
00:00
00:00

Spelling error report

The following text will be sent to our editors:

BALTIJASZINAS MEDIJU NAMS 2024 Visas tiesības aizsargātas.