Dārza gabali jeb ģimenes dārzi ir arvien populārāka Rīgas iedzīvotāju atpūtas nodarbe. Pat tik populāra, ka daudzi rīdzinieki ir gatavi tērēt ievērojamus līdzekļus, lai iegūtu piekļuvi savām dārza dobēm un ābelēm vai grila zālienam, atkarībā no tā, kā un kas iedomājas atpūtu dabā. Tajā pašā laikā dārzeņu dārzi Rīgā nav dārznieku īpašums, Press.lv.
Parasti šis zemes gabals pieder pašvaldībai, un zemes gabalu kopumu apsaimnieko dārzkopju apvienības. Rīgas dome periodiski slēdz (vai nenoslēdz) nomas atjaunošanas līgumus ar biedrībām. Tomēr daudzas biedrības, kas savu statusu saglabājušas gadu desmitiem, dārznieki uzskata par kaut ko stabilu un nemainīgu, neraugoties uz šo zemesgabalu nomnieka pagaidu statusu.
Sludinājumi par “zemes gabalu pārdošanu”, būtībā par zemes gabalu nomas tiesību pārdošanu, ar dažādu regularitāti parādās sludinājumu tīmekļa vietnēs. Populārās dārzkopības biedrībās cenas par “nomas tiesību nodošanu” uz dažiem hektāriem zemes ar dažādu apdzīvojamības pakāpi pēdējā laikā svārstās no 5000 līdz 15 000 eiro. Tomēr līdz šim šādi satriecoši piedāvājumi praktiski vairs nav sastopami. Vai taisnība, ka Rīgas dome ir aizliegusi šāda veida darbību, draudot ar līguma ar nomnieku laušanu? Vai tiešām uz dārza zemesgabaliem nedrīkst būvēt kapitālbūves, jo uz dažiem zemesgabaliem jau ir labi izveidojušās ēkas?
Satrauktie dārzkopji sociālajos tīklos ir sākuši dalīties ar kādu Rīgas domes vēstuli, kas tika nosūtīta dažām dārzkopības biedrībām kā pierādījums šādam aizliegumam. Tie, kas vēlas īpašumā turēt mazdārziņu, kliedzoši norādīja, ka pārdot pašvaldības dārziņu nomas tiesības par tūkstošiem ir nelikumīgi un vienkārši nepareizi. Laimīgie zemes gabalu īpašnieki bija sašutuši, jo jebkura zemes gabala uzturēšana kārtībā prasa finansiālus ieguldījumus, turklāt daudzos zemes gabalos ir arī elektrība, dažos ir izurbtas akas, un mājiņas regulāri apsargā oficiālās apsardzes uzņēmumi. “Vai cilvēki nevar saņemt atpakaļ to, ko ieguldījuši savas zemes labiekārtošanā,” viņi teica.
Tātad, kas notiek ar dārzeņu dārziem Rīgā?
Šobrīd Rīgā praktiski nav brīvu dārziņu, neatkarīgi no to izdevīgās atrašanās vietas.
“Informācija par brīvajiem dārziņiem regulāri tiek publicēta Rīgas domes Īpašuma departamenta mājaslapā, tiklīdz tā kļūst pieejama. Šogad saraksti ir atjaunoti vismaz 5-6 reizes, bet jau 2-3 dienu laikā uz katru no dārziņiem tiek iesniegti vairāki pieteikumi un tie tiek svītroti no saraksta,” press.lv skaidroja Rīgas domes preses pārstāve Solvita Brenze.
Runājot par minēto vēstuli, šāda vēstule no Rīgas domes Īpašuma departamenta tiešām tika nosūtīta Bolderājas dārzkopības biedrību priekšsēdētājiem, taču tā tika nosūtīta jau pagājušajā gadā. Brīdinājuma vēstule tika nosūtīta 2022. gadā, aicinot dārzkopības biedrības nepieļaut dārziņu pārdošanas sludinājumu izvietošanu. Tomēr šajā vēstulē nekas nebija teikts par būvēm uz dārza gabaliem.
“Varu norādīt, ka pašvaldība regulāri uzrauga sludinājumu portālā ss.lv ievietotos sludinājumus par dārziņu pārdošanu, un, ja tādi tiek atrasti, attiecīgā saite uz sludinājumu tiek nosūtīta dārzeņu dārzu biedrībām, kas atrodas teritorijā, kurā dārza zemes gabals tiek piedāvāts pārdošanai. Neraugoties uz brīdinājumiem, aprīļa sākumā tika konstatēts, ka dārziņu pārdošanas/nodošanas vai nomas tiesību sludinājumi ir parādījušies atkārtoti. Saites uz šiem sludinājumiem tika nosūtītas trim Bolderājas biedrībām, lai brīdinātu to biedrus, ka šādas darbības ir aizliegtas,” skaidroja Solvita Brenze.
Māja dārzā?
Visos zemes nomas līgumos, kuru mērķis ir dārzeņu dārzu (ģimenes dārzu) ierīkošana un uzturēšana, ir iekļauts nosacījums, ka zemes gabalos nedrīkst būvēt pastāvīgas ēkas,” apstiprināja Rīgas domes pārstāve.
Pēc Solvitas Brences teiktā, pirms stājās spēkā jaunais Rīgas pilsētas teritorijas plānojums (šā gada martā) pagaidu būves līdz 10 kvadrātmetru platībā bija atļautas. Saskaņā ar jauno plānojumu, kur atradīsies pastāvīgie dārza zemesgabali, pagaidu būves līdz 25 kvadrātmetru platībā ir atļautas, bet pagaidu būves līdz 5 kvadrātmetru platībā pagaidu zemesgabalos.
Svarīgi, ka pastāvīgie dārza zemes gabali var pastāvēt tikai tad, kad ir izstrādāts attiecīgās teritorijas detālplānojums. Šobrīd nevienam no dārzeņu (dārza) zemes gabaliem nav šāda statusa. Par nelikumīgu būvju atklāšanu ir atbildīga Būvvalde (Rīgas domes Pilsētas attīstības departaments). Ir jāskatās, kurā gadā konkrētā būve ir uzbūvēta, kāda būvniecības dokumentācija ir pieejama un kādas būvniecības normas tajā laikā pastāvēja.
Solvita Brence paskaidroja, ka dārzu un uz laiku iznomātās zemes (ģimenes dārzi) departamenta darbinieki regulāri apseko dārzu teritorijas un katru gadu tiek sastādīti vairāki simti apsekošanas aktu.
Un par labo
Plānots noslēgt pastāvīgus zemes nomas līgumus ar dārzu sabiedrībām uz 5 gadiem. Tomēr joprojām nav pieļaujama pašvaldības īpašumā vai valdījumā esošo dārziņu pārdošana vai zemes lietošanas vai nomas tiesību nodošana nomniekam.