Kaķi bieži laiza saimnieku rokas un ādu. Bet vai tā ir simpātijas vai psiholoģisku problēmu pazīme?
Pieauguši kaķi aptuveni 50 % no savām nomoda stundām pavada, kopjot sevi. Draudzīgi kaķi bieži kopj viens otru, laizot kažoku. Šie dzīvnieki var arī kopt savus saimniekus, laizot viņu ādu vai matus. Dažkārt tie var pat apgraizīt vai laizīt drēbes, atstājot uz tām siekalas. Bet ko nozīmē šāda mājdzīvnieku uzvedība?
Kaķu mātes bieži vien laiza savus mazuļus, jo tie vēl neprot mazgāties. Kad mājdzīvnieki izaug, viņi pārņem šo instinktu un bieži vien laiza cilvēkus kā pateicības zīmi vai lai izrādītu mīlestību. Līzdams ādu, kaķis atstāj uz tās savas siekalas, tādējādi “iezīmējot” jūs ar savu smaržu kā savas ģimenes locekli. Ir gadījumi, kad kaķis pēc dušas laiza jūsu rokas – tad, visticamāk, ka to vienkārši piesaista dušas želejas vai balzama smarža.
Ja jūsu mājdzīvnieks jūs laiza ļoti bieži, iespējams, ka viņš ir agri atņemts, jo ir kļuvis par bāreņu vai nodots citiem saimniekiem. Daži eksperti uzskata, ka kaķēniem, kas pārāk agri atņemti no mātēm, ir lielāka nosliece uz šādu uzvedību pieaugušā vecumā nekā kaķēniem, kuri auguši kopā ar mātēm.
Tomēr laizīšana, graušana un sūkšana var būt arī reakcija uz stresu, trauksmi vai slimību, vai arī mājdzīvnieka nomierinošs rituāls. Retos gadījumos šīs darbības var pāraugt kompulsīvos traucējumos. Saskaņā ar Amerikas Nežēlības pret dzīvniekiem novēršanas biedrības (American Society for the Prevention of Cruelty to Animals) datiem uzvedība parasti tiek uzskatīta par kompulsīvu, ja kaķis nespēj apstāties, veicot kādu darbību, pat tad, ja jūs darāt visu iespējamo, lai novērstu kaķa uzmanību no šīs darbības.
Ja jūsu vecākais kaķis nesen ir sācis jūs laizīt, lai gan iepriekš neesat pamanījis šādu uzvedību, ir vērts viņu aizvest pie veterinārārsta. Tas varētu būt hipertireoīdisma simptoms, kas ir izplatīts vecākiem kaķiem un var izraisīt daudzas uzvedības izmaiņas.