Valsts policijas Kibernoziegumu apkarošanas pārvalde sadarbībā ar Ukrainas tiesībsargājošajām iestādēm ir aizturējusi telefona krāpnieku grupu, informēja Latvijas policija.
Sākotnēji Latvijas eksperti pētīja un analizēja saņemto informāciju par telefona krāpšanas gadījumiem, kuros krāpnieki uzdodas par Valsts policijas darbiniekiem vai banku apsardzes darbiniekiem, lai šādā veidā piekļūtu bankas konta datiem.
Savās shēmās krāpnieki izdomāja dažādus stāstus, piemēram, ka dati ir steidzami nepieciešami, jo tieši šajā brīdī kāds veic nelikumīgas darbības cilvēku bankas kontos.
Tālruņa ekrānā parādījās maldinoša informācija, ka ienākošais zvans ir no Latvijā reģistrēta numura, proti, no policijas vai bankas, taču patiesībā krāpnieki atradās Ukrainā. Tādējādi krāpnieki, izmantojot numuru viltošanas tehnoloģiju, var kopēt jebkuras valsts tālruņa numurus, kā arī jebkuras privātpersonas vai uzņēmuma numuru.
Izmeklēšanā atklājās, ka zvanu centra operatori zvanīja tieši Latvijas iedzīvotājiem un sazinājās krievu valodā. Sarunas laikā viltus operators norādīja uz krāpnieciskām darbībām bankas kontā un, mudinot viņu nekavējoties rīkoties, ieguva piekļuvi cietušā bankas kontam.
Pēc tam līdzekļi no ārvalstu Latvijas pilsoņu kontiem tika atbilstoši novirzīti uz citiem ar noziegumu saistītu personu kontiem, kurus kontrolēja organizētās noziedzīgās grupas dalībnieki. Izmeklēšanas laikā noskaidrojās, ka šīs organizētās grupas uzraudzībā Ukrainā, Dņepropetrovskas apgabalā, darbojās vairāk nekā 60 operatori. Šā zvanu centru tīkla izveidē un vadībā bija iesaistīti Ukrainas pilsoņi. Savukārt lielākā daļa cietušo bija Latvijas valstspiederīgie.
Zvanu centru tīklā Ukrainā apgrozījums vienā mēnesī varēja pārsniegt 128 000 eiro.
Ņemot vērā saņemto informāciju, lai likvidētu organizētās grupas, kas izveidoja un pārvaldīja zvanu centru tīklu, darbību, Kibernoziegumu apkarošanas birojs izveidoja kopīgu izmeklēšanas grupu ar Ukrainu, kā rezultātā noziedzīgais grupējums tika atklāts un likvidēts.
Šobrīd ir aizturēti desmit organizētās grupas dalībnieki un ir veiktas 30 kratīšanas birojos un dzīvesvietās. Izmeklēšanas laikā noskaidrojās, ka katram no aizturētajiem organizētās grupas dalībniekiem bija atšķirīga loma: zvanu centru darbības kontrole, operatoru apmācība, darbinieku koordinēšana un noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizēšana.
Operatori tika īpaši atlasīti, apmācīti un nodrošināti ar klientu datu bāzi, kas iepriekš bija iegādāti darknet tīklā.
Kratīšanas laikā tika izņemti dokumenti, datu nesēji, ieroči, transportlīdzekļi un citi ar zvanu centru darbību saistīti priekšmeti, kas pierāda grupas dalībnieku noziedzīgo darbību.
Organizētās noziedzīgās grupas konfiscētās mantas kopējā vērtība ir EUR 272 000.
Pašlaik tiek aktīvi veikti izmeklēšanas pasākumi, lai noskaidrotu visas personas, kuras ietekmējusi šīs organizētās noziedzīgās grupas darbība.
Veiksmīgas starptautiskās sadarbības rezultātā Kibernoziegumu apkarošanas nodaļai izdevās gan izjaukt starptautiskā noziedzīgā grupējuma darbību, gan iegūt būtiskus pierādījumus ārpus Latvijas. Tas tika īstenots ar Eiropas Savienības krimināltiesību institūcijas Eurojust atbalstu.
Policija brīdina, ka ne banku darbinieki, ne policijas amatpersonas nekad neizsauksies, lai noskaidrotu bankas konta informāciju.
Ja saņemat šādu aizdomīgu zvanu, ieteicams pārtraukt sarunu. Atcerieties – pēc nepazīstamas personas lūguma neinstalējiet savā datorā tādu programmatūru kā AnyDesk un TeamViewer, ko krāpnieki parasti izmanto, lai attālināti pieslēgtos bankas kontam un pārskaitītu naudu uz noziedzīgu grupējumu kontrolētiem bankas kontiem.