Home » Madonā notiks interaktīvs lekciju un diskusiju cikls “Cik maksā daba?”

Madonā notiks interaktīvs lekciju un diskusiju cikls “Cik maksā daba?”

no EDGARS AUZIŅŠ
0 Komentāri Ziedot

Šodien plkst.11.30 Madonas Valsts ģimnāzijā, kā arī plkst.11-12.30 un plkst.14-16 Madonas novada bibliotēkā notiks interaktīvs lekciju un diskusiju cikls “Cik maksā daba?”, portālu informēja projekta “Dabas kapitāls mūsu ikdienā” komunikācijas speciāliste Dainuvīte Roginska.

Lekciju un diskusiju mērķis ir izprast dabas kapitāla un ekosistēmu pakalpojumu jēdzienus, kā arī izveidot Latvijā pirmos dabas kapitāla pastaigu maršrutus.

Lektores būs Latvijas Dabas fonda (LDF) politikas koordinatore Baiba Baltvilka-Vitajevska un botāniķe, LDF padomes locekle Lelde Eņģele.

Kā vēstīts, īstenojot projektu “Dabas kapitāls mūsu ikdienā”, LDF veicinās izpratni par dabas kapitālu Latvijā.

Roginska uzsver, ka dabas daudzveidības straujā samazināšanās un bioloģiskās daudzveidības krīze prasa tūlītējus risinājumus, un viens no tiem ir dabas kapitāla jēdziena iedzīvināšana cilvēku dzīves procesos, lai piešķirtu dabai un tās vērtībām tikpat lielu nozīmi kā ekonomiskajam kapitālam.

Lai veicinātu izpratni par dabas kapitāla jēdzienu un diskusiju ceļā meklētu veidus, kā to iekļaut cilvēku ikdienas apziņā un norisēs, LDF ir sācis sadarbību ar trīs pašvaldībām – Cēsīm, Madonu un Kuldīgu, kur notiks lekcijas un diskusijas par dabas kapitālu, kā arī tiks izveidoti dabas kapitāla demonstrācijas objekti.

Roginska skaidro, ka daba ir cilvēku pamata vērtība, bez kuras nevarētu pastāvēt ne ekonomiskais kapitāls, ne sabiedrība, tomēr visbiežāk daba un tās devums netiek pienācīgi novērtēts. Viens veids, kā iekļaut dabas vērtības sabiedrības un ekonomiskajos procesos, ir caur dabas kapitāla konceptu.

Šāda pieeja pašlaik attīstās visā pasaulē, taču Latvijā dabas kapitāla jēdziens vēl maz pazīstams. Lai veidotu izpratni par to un apspriestu veidus, kā to iespējams iedzīvināt politikā, LDF Cēsīs, Madonā un Kuldīgā iepazīstinās vietējo sabiedrību ar dabas kapitāla jēdzienu, skaidrojot dabas nozīmi gan ekonomiskā, gan kultūrvēsturiskā, gan cilvēka labbūtības kontekstā.

Ikvienam interesentam būs iespēja piedalīties lekcijās un diskusijās, kurās varēs uzzināt, kas ir dabas kapitāls un iedziļināties šī jēdziena būtībā kopā ar ekspertiem. Sadarbībā ar vietējiem iedzīvotājiem katrā pilsētā un tās apkārtnē tiks izvēlēti dabas kapitāla demonstrācijas objekti – dabas vērtības, kuras parādīs dažādus dabas kapitāla aspektus. Izvēlētie objekti veidos Latvijā pirmos dabas kapitāla pastaigu maršrutus.

LDF eksperte Baiba Baltvilka-Vitajevska akcentē, ka dabas kapitāla jēdziens ir jauns un sarežģīts, ja uz to lūkojas teorētiski. Taču, ja to pēta, izmantojot pavisam konkrētus un pazīstamus dabas objektus, tas iegūst taustāmas aprises. LDF vēlas parādīt, ka, piemēram, liels koks nav tikai koks, bet tas sniedz arī dažādus ekosistēmu pakalpojumus, tāpat mitra pļava nav tikai pļava, bet plūdu regulētājs, bet akmeņu krāvums dod mājvietu daudzām dzīvām būtnēm. Caur konkrētiem dabas elementiem var veidot izpratni par patieso dabas vērtību.

Dalība lekcijās un diskusijās ir bezmaksas un iespējama ikvienam interesentam. Aktivitātes tiek īstenotas projektā “Dabas kapitāls mūsu ikdienā”. Projektu finansē Latvijas Vides aizsardzības fonds.

Ja esat atklājis pareizrakstības kļūdu, lūdzu, paziņojiet mums, izvēloties šo tekstu un nospiežot Ctrl+Enter.

Jums var arī patikt

Leave a Comment

Are you sure want to unlock this post?
Unlock left : 0
Are you sure want to cancel subscription?

Šī vietne izmanto sīkfailus, lai uzlabotu jūsu pieredzi. Mēs pieņemam, ka jūs ar to piekrītat, bet jūs varat atteikties, ja vēlaties. Pieņemt Lasīt vairāk

Konfidencialitātes un sīkdatņu politika
-
00:00
00:00
Update Required Flash plugin
-
00:00
00:00

Spelling error report

The following text will be sent to our editors:

BALTIJASZINAS MEDIJU NAMS 2024 Visas tiesības aizsargātas.