Ķīnas zinātnieku veikts pētījums liecina, ka mājdzīvnieka klātbūtne mājās var palēnināt vientuļu vecāka gadagājuma cilvēku kognitīvo spēju pasliktināšanos. Šie rezultāti publicēti žurnālā JAMA Network Open.
Zinātnieki raksta, ka mūsdienu vecāka gadagājuma cilvēkiem kognitīvās funkcijas arvien vairāk pasliktinās. Saskaņā ar oficiālajiem datiem līdz 2050. gadam demences slimnieku skaits pasaulē būs aptuveni 153 miljoni (2019. gadā to bija 57 miljoni). Agrāk veiktie pētījumi liecina, ka vecāka gadagājuma cilvēki, kas dzīvo vieni, ir visvairāk pakļauti demences attīstības riskam. ASV un Apvienotajā Karalistē tie ir aptuveni 8,9 %.
Sun Yat-sen universitātes (Guangzhou, Ķīna) pētnieki pētīja mājdzīvnieku ietekmi uz kognitīvo spēju pasliktināšanos vecāka gadagājuma cilvēkiem. Pētnieki analizēja datus par 7945 cilvēkiem (4446 sievietēm un 3449 vīriešiem), kas iegūti Anglijas garengriezuma pētījumā par novecošanu (ELSA). Pētījuma dalībnieku vidējais vecums bija aptuveni 66,3 gadi.
Pētnieki atklāja, ka mājdzīvnieka klātbūtne viena vecāka gadagājuma cilvēka mājās palēnināja viņa runas un verbālās atmiņas funkciju (spēja atcerēties, saglabāt un reproducēt verbālu informāciju) pasliktināšanos.
Jāatzīmē, ka šis efekts tika novērots tikai cilvēkiem, kuri dzīvoja vieni. Gados vecākiem dzīvnieku īpašniekiem, kas dzīvo kopā ar citiem cilvēkiem, šāda saistība netika konstatēta.