Home » Skolnieks viens mājās: kontrolsaraksts, kā sagatavot sevi un savu bērnu

Skolnieks viens mājās: kontrolsaraksts, kā sagatavot sevi un savu bērnu

no Ilona Meija
0 Komentāri Ziedot

Skola ir ne tikai mācību stundas, jaunas iepazīšanās un uzdevumi, bet arī pirmie soļi ceļā uz patstāvīgu dzīvi. Dažiem vecākiem brīdis, kad bērns paliek viens mājās, ir piespiedu nepieciešamība, citiem tas ir vienkārši svarīgs posms. Jebkurā gadījumā šim brīdim ir jāsagatavojas gan bērniem, gan pieaugušajiem. Kā to izdarīt, paskaidroja izglītības platformas Uchi.ru kursa “Mans ķermenis” metodiķe Jekaterina Egorova.

1. Sāciet ar neatkarību

Bērna neatkarība ir tieši atkarīga no viņa vecākiem. Tie var dot maksimālu rīcības brīvību jau no mazotnes: ēdiena izvēlē, aktivitātēs, dienas grafika sastādīšanā, stundu gatavošanā. Vai, gluži pretēji, viņi var būt pārāk aizsargājoši sava nemiera dēļ. Piemēram, neļaujiet septiņus gadus vecam bērnam pagatavot sev sviestmaizi, jo nazis ir bīstams un bērns var sagriezties.

Bažas par bērnu drošību ir saprotamas un saprotamas. Taču svarīgi bērnam atrast robežu starp savu trauksmi un brīvību – saprast, kur viņš var izpausties bez nepatīkamām sekām. Kā atrast šo malu? Pievērsiet uzmanību bērna vēlmēm un centieniem kaut ko darīt pašam.

Šādi impulsi parādās pat mazākajos: ēst ar karoti, dabūt rotaļlietu no plaukta, vilkt zeķes, izvēlēties elastīgo saiti vai galvas saiti.

Vecākiem, kas ir liecinieki šādiem impulsiem, jāuzdod sev jautājums: vai darbība, ko bērns vēlas veikt, apdraud viņa dzīvību vai veselību? Ja nē, vienkārši piekrītiet, vadiet un novērojiet. Tas darbojas ar jebkura vecuma bērniem: jo vecāks bērns, jo plašāka ir “patstāvīgas darbības” vide ap viņu.

Paplašinot šo lauku, ir svarīgi pievērst uzmanību arī dabiskām sekām. Jā, jūs varat piespiest bērnu katru reizi vienlaikus pildīt mājasdarbus – jūs saprotat, ka, ja bērns vēlu vakarā apsēžas pie matemātikas, viņam vai nu nebūs laika pildīt mājasdarbus, vai arī viņš pietiekami neizgulēsies. Bet, ja ik pa laikam kontrolēsiet laiku, kas nepieciešams uzdevumu izpildei, bērns pats to nemācēs darīt. Vispirms paskaidrojiet, vēlāk deleģējiet. Ļaujiet bērnam atlikt mājas darbus un saskarties ar dabiskajām sekām. Nākotnē tas viņam palīdzēs iemācīties patstāvīgi izveidot sev piemērotu grafiku.

Svarīgi ir arī paust ticību bērna spēkiem un spējām. Nepietiek vienkārši pateikt: “Mēģiniet uzcept olu.” Dariet to tā, lai bērns saprastu, ka vecāki uzskata, ka viņš ir gatavs un var tikt galā. Un pat ja viņam neizdodas, jums nevajadzētu izrādīt bērnā vilšanos vai nekavējoties pārņemt uzdevumu savās rokās. Palīdziet un dariet to kopā, lai pieredze, neatkarīgi no iznākuma, joprojām tiktu uztverta kā pozitīva.

Ar pareizu vecāku pieeju skolēns līdz noteiktam vecumam (katram tas ir savādāk) iemācīsies plānot, kritiski izvērtēt situāciju un patstāvīgi reaģēt uz neparedzētiem notikumiem. Šajā brīdī bērns ir gatavs atstāt mājās vienu.

Taču atzīmēsim svarīgu piezīmi: neiesakām atstāt bērnu vienu, ja viņš vēl nav sasniedzis astoņu gadu vecumu. Turklāt bērnam, kas jaunāks par 15 gadiem, nekādā gadījumā nedrīkst uzticēt atbildību par jaunākiem bērniem.

2. Runājiet par drošību

Pirmkārt, ir svarīgi pārliecināties, vai bērns pats vēlas un ir gatavs palikt mājās viens. Ja viņš baidās, lūdz neiet prom, apmaldās neparedzētās situācijās – neriskējiet, palūdziet otram vecākam, vecmāmiņai vai auklei palikt kopā ar bērnu. Galvenais, lai skolēns justos pēc iespējas ērtāk.

Kad esat pārliecināts, ka jūsu bērns ir gatavs palikt mājās patstāvīgi, sāciet runāt par drošību. Šeit ir noteikumi, kas jums jāapspriež:

Neatveriet nevienam durvis, ja mājās nav pieaugušo. Ne vecmāmiņa-kaimiņiene (ja iepriekš nevienojies, ka viņa ienāks un nebrīdināja bērnu par to), ne policija, ne elektriķi. Vai domofons vai durvis zvana? Tu piezvani saviem vecākiem.

Neejiet tuvu logiem un neizejiet uz balkona. Bet labāk ir uzstādīt bloķētājus uz logiem: jā, tie ir nepieciešami ne tikai maziem bērniem, arī skolēni var interesēties par lidojošu helikopteru vai putnu un skatīties pa plaši atvērtu logu.

Kopā ar bērnu uzziniet numuru 112 un paskaidrojiet, ka, ja viņš sajūt deguma smaku, redz no griestiem tek dūmus vai ūdeni, viņam vispirms jāskrien ārā, ja izeja ir brīva, un tad jāzvana glābējiem un jāziņo par problēmu. Paskaidrojiet un ik pa laikam atkārtojiet, kā to izdarīt pareizi: noteikti iepazīstieties ar sevi, norādiet adresi, ziņojiet par problēmu.

Bērnam jāprot lietot elektroierīces. Runājiet par pamatnoteikumiem – neaizmirstiet izslēgt elektrisko plīti vai nelikt mikroviļņu krāsnī foliju, bet arī par mazāk acīmredzamiem: piemēram, ka vannā nedrīkst ņemt līdzi sīkrīkus, it īpaši. tie, kas tiek uzlādēti no elektrotīkla. Diemžēl daudzi nelaimes gadījumi ir saistīti ar pusaudžu vēlmi sēdēt pie telefona, ejot vannā.

Māciet bērnam atvērt un aizvērt durvis. Nekādā gadījumā neaizslēdziet savu bērnu ārā: tas nav droši! Ugunsgrēka vai citu bīstamu situāciju gadījumā viņš nevarēs pamest dzīvokli.

3. Izmēģiniet to

Nevajag uzreiz atstāt bērnu vienu uz vairākām stundām. Sāciet ar burtiski dažām minūtēm – piemēram, varat iziet ārā, lai izmestu atkritumus vai aizskriet uz veikalu un lūgt skolēnam gaidīt jūs mājās burtiski 10-15 minūtes. Svarīgi: bērnam ir jāzina laiks, lai saprastu, kad jūs atgriezīsities.

Pēc vairākiem izmēģinājuma mēģinājumiem novērtējiet savu un bērna stāvokli. Cik satraukts tu biji? Vai bērns no kaut kā baidījās? Mēģiniet kopīgi pārrunāt visas iespējamās bailes, kas saistītas ar vientulību dzīvoklī. Izspēlējiet situācijas, kurām bērnam jābūt gatavam.

Ja bērnam ir bail un visu laiku, ko viņš ir mājās viens, viņš sēž uz gultas un baidās kustēties, tad vēl nav pienācis laiks. Bērna novietošana pie ekrāna uz vairākām stundām arī nav laba ideja. Jā, varbūtība, ka skolēns izdarīs ko nepareizi, ir mazāka, taču, ja bērns nevar nodrošināt savu brīvo laiku vai atpūsties no telefona, jo, piemēram, viņam ir bail, tad viņš vēl nav gatavs palikt mājās. .

Labāk ir izdomāt, ko bērnam darīt, kamēr esat kopā darbā vai veikalā. Pērciet vairākas krāsojamās grāmatas, izvēlieties interesantas grāmatas, piedāvājiet kaut ko uzbūvēt ar celtniecības komplektu. Atgādiniet viņiem veikt mājasdarbus vai sagatavoties ārpusskolas aktivitātēm.

4. Sazinieties

Kad esat pārliecināts, ka bērns mierīgi paliek mājās viens un zina visus drošības noteikumus, palieliniet intervālu: vispirms stundu, pēc tam divas vai vairāk. Vissvarīgākais noteikums gan jums, gan studentam ir sazināties un atbildēt uz zvaniem neatkarīgi no tā, kas notiek: jūs esat sanāksmē, esat ārā ar kolēģiem pusdienot vai vienkārši esat ļoti aizņemts. Vispirms vajadzētu zvanīt no bērna, kurš ir mājās viens.

Šis noteikums darbojas arī pretējā virzienā: ja jūsu bērns tērzē pa telefonu ar draugiem vai skatās savu iecienītāko seriālu, palūdziet viņam uz pāris minūtēm apstāties, lai paziņotu, ka ar viņu viss ir kārtībā.

Bērna atstāšana mājās vienam var būt īsts izaicinājums daudziem vecākiem. Sākumā bailes no šī soļa var šķist ļoti spēcīgas. Tomēr laika gaitā un ar zināmu sagatavošanos bailes pāriet, un jūs sākat justies ērtāk, sniedzot bērnam neatkarību un uzticēšanos. Šī pieredze var būt arī mācība jums kā vecākam: jūs iemācāties uzticēties un atšķirties.

Tāpēc, lai gan sākotnēji bērna atstāšana mājās var būt biedējoša, atcerieties, ka laika gaitā jūs iegūsit pieredzi un uzticību, un bailes pazudīs. Un jūs varēsiet lepoties ar savu bērnu un viņa spēju būt neatkarīgam un pašpaļāvīgam.

Avots: “Krīts”

Ja esat atklājis pareizrakstības kļūdu, lūdzu, paziņojiet mums, izvēloties šo tekstu un nospiežot Ctrl+Enter.

Jums var arī patikt

Leave a Comment

BALTIJASZINAS MEDIJU NAMS 2024 Visas tiesības aizsargātas.

Are you sure want to unlock this post?
Unlock left : 0
Are you sure want to cancel subscription?

Šī vietne izmanto sīkfailus, lai uzlabotu jūsu pieredzi. Mēs pieņemam, ka jūs ar to piekrītat, bet jūs varat atteikties, ja vēlaties. Pieņemt Lasīt vairāk

Konfidencialitātes un sīkdatņu politika
-
00:00
00:00
Update Required Flash plugin
-
00:00
00:00

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: