Table of Contents
Viss sākās 1952. gada 5. novembra rītā. Pulksten 4 no rīta Kamčatkas pussala un Kuriļu salas nodrebēja no spēcīgiem satricinājumiem. Pamodinātie cilvēki panikā izlēca no savām mājām, baidoties pakrist zem savu mājokļu drupām.
Pēc 5 minūtēm zemes trīcēšana apstājās, un iedzīvotāji sāka piesardzīgi atgriezties savās mājās.
Šķita, ka briesmas ir pārgājušas, bet tas bija tikai priekšvēstnesis katastrofai, kas izcēlās pēc dažām minūtēm.
Pirmais vilnis
Lielākā apdzīvotā vieta starp upuriem 1952. gada 5. novembrī bija Severo-Kuriļskas pilsēta. Tās iedzīvotāji pat nenojauta, ka zemestrīces brīdī okeānā sacēlās milzīgu viļņu virkne, un tie kurjervilciena ātrumā sāka virzīties uz Kuriļu ķēdes salām.
Pusstundu pēc notikumu sākuma pirmais no viļņiem sasniedza Paramuširas salas krastu, uz kuras atradās Severo-Kuriļska. Pirmie tuvojošos vilni pamanīja policisti, kuri tajā brīdī palīdzēja cietuma ieslodzītajiem.
Ziemeļkurilu policijas nodaļas priekšnieks Derjabins lika sākt šaut no dienesta ieročiem un kliegt, ka pilsētai tuvojas milzīgs vilnis.
Dažiem iedzīvotājiem tas izrādījās glābiņš. Kurš kurā, viņi izlēca no mājām un skrēja tuvāko kalnu virzienā. Dažas minūtes vēlāk pilsētu pārklāja milzīgs ūdens vilnis, sajaucot mājas, iekārtas un cilvēkus. Pagāja vēl dažas minūtes, un vilnis sāka atkāpties, aiznesdams atklātā jūrā visu, kas vien varēja peldēt.
Izdzīvojušie cilvēki no kalniem to visu vēroja pilnīgā klusumā.
Likās, ka nepatikšanas bija pārgājušas, un varēja nokāpt lejā, lai paskatītos, ko trakojošie elementi ir izdarījuši. Daži cilvēki tā arī darīja, jo daudziem lejā bija radinieki. Tomēr tas izrādījās slazds.
Otrais vilnis
20 minūtes pēc pirmā trieciena atnāca jauns vilnis. Tas izrādījās vēl augstāks, sasniedzot 15 metru augstumu. Burbuļojošajā ūdens vilnī atradās visi tie, kas tik neuzmanīgi nolaidās pilsētā, jūras ostā, kā arī sagrauto ēku paliekas.
Atšķirībā no pirmā viļņa, kas pakāpeniski atkāpās, otrais vilnis aizgāja ļoti ātri, veidojot spēcīgu virpuli. Tajā tika iesūkts burtiski viss, kas kaut kā varēja palikt uz virsmas.
Toreiz gāja bojā lielākā daļa pilsētas iedzīvotāju.
Trešais vilnis un pēdējais trieciens
Pēc otrā viļņa nāca trešais, kas bija vājāks un mazāk spēcīgs nekā iepriekšējie divi. Tomēr tieši viņa beidzot pabeidza Severo-Kuriļsku.
Teritorija, uz kuras atradās pilsēta vēl pirms pāris stundām, bija klāta ar gružiem, mucām, visādām mantām un salūzušām iekārtām.
Izdzīvojušie cilvēki tumsā mēģināja ieraudzīt notikušā attēlu, taču neuzdrošinājās kāpt lejā, zinot par nepacietīgāko likteni. Tikai rītausmā viņi atklāja pilnu traģēdijas ainu..
Sekas
Sākoties dienai, Severo-Kuriļskas apgabalā ielidoja pirmā izlūkošanas lidmašīna. Tad militāristi sāka ierasties traģēdijas vietā, lai veiktu glābšanas darbus.
Taču, ņemot vērā to, ka drāma tika izspēlēta nākamās Lielās oktobra sociālistiskās revolūcijas gadadienas priekšvakarā, notikums uzreiz tika apzīmēts ar “pilnīgi slepenu”, tāpēc informācija par to nesniedzās tālāk par tuvāko apkārtni.
Tāpēc daudzus gadus dramatiskais notikums tika aizmirsts, lai gan pati pilsēta tika uzcelta no jauna.