Home » Vai ir dzīvnieki, kuriem nevajag gulēt

Vai ir dzīvnieki, kuriem nevajag gulēt

no Ilona Meija
0 Komentāri Ziedot

Cilvēks ir attālinājies no dzīvnieku pasaules, taču daudzējādā ziņā mēs joprojām esam ļoti līdzīgi saviem savvaļas līdziniekiem. Protams, pastāv arī lielas atšķirības, kas liek mums uzdot svarīgus un lielākus jautājumus, piemēram, vai visiem dzīvniekiem ir nepieciešams gulēt?

Cilvēkiem ir grūti funkcionēt pat pēc vienas bezmiega nakts. Slikts miegs ir saistīts ar virkni negatīvu veselības rezultātu ilgtermiņā, sākot no sirds slimībām un insulta līdz svara pieaugumam un diabētam. Šie savienojumi un fakts, ka visi dzīvnieki, šķiet, guļ, liecina, ka miegam ir jāspēlē svarīga funkcija dzīvniekiem. Bet kāda ir šī funkcija? Vai miegs ļauj smadzenēm labot bojājumus un apstrādāt informāciju? Vai tas ir nepieciešams enerģijas regulēšanai organismā? Kopš Aristoteļa laikiem cilvēki ir mēģinājuši rast izskaidrojumu, bet jautājums paliek atklāts…

1890. gados krievu ārste un zinātniece Marija de Manaseina kļuva dziļi neizpratnē par miega jautājumu. “Mēs visi mīlam dzīvi un mēs visi vēlamies dzīvot pēc iespējas ilgāk, taču, neskatoties uz to, mēs upurējam trešdaļu savas dzīves, tikai guļot,” viņa rakstīja. Tad viņa veica nežēlīgu, bet ļoti atklājošu eksperimentu. Viņa savervēja eksperimentālos kucēnus, kurus aizliedza gulēt. Tātad zinātnieks atklāja, ka dzīvnieki bez miega nomira pēc dažām dienām. Nākamajās desmitgadēs citi zinātnieki to ir apstiprinājuši citām sugām: grauzējiem, tarakāniem utt. Tomēr galvenais nāves cēlonis un kā tas saistīts ar miegu joprojām nav zināms.

Daudzi eksperti uzskata, ka atslēgu miega funkcijas izpratnei var atrast, novērojot dzīvniekus, kuri iztiek ar ļoti īsu un virspusēju miegu. Tātad gulēt, piemēram, augļu mušas. Britu zinātnieki, kas nodarbojās ar šo jautājumu ar kukaiņiem, raksta, ka dažas mušas gandrīz nemaz nav gulējušas!

6% mušu mātīšu katru dienu gulēja mazāk par 72 minūtēm, kad vidējais mušu mātītes bija 300 minūtes dienā. Un viena muša gulēja tikai 4 minūtes! Interesanti, ka tad, kad zinātnieki visām mušām atņēma 96% miega, tās nenomira kā kucēni, grauzēji vai tarakāni. Mušas no “bezmiega” grupas dzīvoja tikpat ilgi kā kontroles grupa, kas uzturēja regulāru miega modeli.

Cits pētījums 2016. gadā parādīja, ka lielie fregates putni (putni) varētu gulēt lidojot, bet tikai ar vienu puslodi! Zinātnieki norāda, ka miegs lidojuma laikā var būt izplatīts starp citām putnu sugām, kuras var būt lidojumā apmēram 10 mēnešus. Tomēr pārsteidzošākais fregates pētījumā bija tas, ka putni lidojuma laikā vidēji gulēja tikai 42 minūtes dienā, lai gan parasti tie uz sauszemes pavadīja vairāk nekā 12 stundas…

Daži eksperti uzskata, ka teorētiski pasaulē var būt dzīvnieks, kurš nemaz neguļ! Tās unikalitāte varētu palīdzēt atrisināt sapņa noslēpumu.

Ja esat atklājis pareizrakstības kļūdu, lūdzu, paziņojiet mums, izvēloties šo tekstu un nospiežot Ctrl+Enter.

Jums var arī patikt

Leave a Comment

Are you sure want to unlock this post?
Unlock left : 0
Are you sure want to cancel subscription?

Šī vietne izmanto sīkfailus, lai uzlabotu jūsu pieredzi. Mēs pieņemam, ka jūs ar to piekrītat, bet jūs varat atteikties, ja vēlaties. Pieņemt Lasīt vairāk

Konfidencialitātes un sīkdatņu politika
-
00:00
00:00
Update Required Flash plugin
-
00:00
00:00

Spelling error report

The following text will be sent to our editors:

BALTIJASZINAS MEDIJU NAMS 2024 Visas tiesības aizsargātas.