Viena no populārākajām tēmām manās konsultācijās ir kaķa pakaišu kastīte. Daudzi kaķu īpašnieki saskaras ar kaķu urinēšanu un neapzinās, ka visbiežāk šī problēma rodas tāpēc, ka ka kaķi tādu vai citādu iemeslu dēļ nepieņem pakaišu kastīti.
Neizvēlīga urinēšana ir nevēlama uzvedība, kas nav saistīta ar teritorijas iezīmēšanu, tāpēc tā var rasties gan kastrētiem, gan veseliem kaķiem. Un, lai gan intaktiem kaķiem mums ir jāpārliecinās, ka uzvedība nav saistīta ar hormoniem (parasti vienkārši veicot kastrāciju), kastrētu kaķu un kaķu gadījumā pakaišu kastrācijas konfigurācija ir pirmajā vietā pēc veselības!
Kas varētu būt nepareizi ar pakaišu kastīti, ja kaķis nevēlas to izmantot? Pastāv daudzi faktori, kas ietekmē kaķa izvēli attiecībā uz pakaišu kastīti. Uzzināsim, kā tie var ietekmēt uzvedību!
1. Paplātes forma un izmērs.
Bieži vien kaķim var nepatikt pakaišu kastes forma, izmērs vai virsmas stabilitāte. Kaķa izvēles loģiku var būt grūti izprast, taču mūsu uzdevums ir nevis izprast izvēles loģiku, bet gan nodrošināt šo izvēli! Daži kaķi dod priekšroku atvērtām pakaišu kastēm, citi – slēgtām. Dažiem suņiem ir nepieciešams čurāt atvērtā pakaišu kastītē, bet kakāt – slēgtā kastītē. Daži kaķi pierod pie savas “bērnu” tualetes un nevēlas to mainīt, citi izaug no savām “bērnu” tualetēm un pēkšņi sāk čurāt blakus tualetei vai citās vietās (piemēram, vannā, izlietnē, saimnieka krēslā). Dodiet kaķenei iespēju izvēlēties, piedāvājiet dažādas formas un izmērus pakaišu kastītes un ļaujiet viņai atrast tādu, kas atbilst viņas vajadzībām.
2. Pakaišu kastes piepildīšana.
Atkarībā no tā, kas atrodas pakaišu kastē, kaķim tas var patikt vai nepatikt. Piemēram, paplātes ar restēm apakšā, paplātes ar mazu pakaišu daudzumu un paplātes ar pakaišiem, kuros ir lielas vai šasas granulas, visbiežāk atsakās izmantot pakaišu kastīti. Kā pārbaudīt pakaišu kastes kvalitāti? Tam jāspēj saglabāt smaržu, ātri un labi uzsūkt mitrumu un jābūt patīkamam uz tausti. Piepildiet pakaišu kastīti ar tīriem pakaišiem, novietojiet uz tās roku un pārceliet savu svaru uz rokas. Kā jūtas jūsu roka? Ja asas malas ietriecas jūsu rokās un jūtas neērti, ka kaķim var būt nepatīkami izmantot pakaišu kastīti. Aizstājiet to ar mīkstāku, un kaķis, iespējams, daudz labprātāk izmantos savu pakaišu kastīti, nevis vannu vai krēslu kā tualeti.
3. Pakaišu kastīšu atrašanās vieta un skaits.
Daudziem kaķiemš ir ieradums čurāt un kakāt dažādās vietās. Arī mājās, kur dzīvo vairāki kaķi, var rasties konkurence par pakaišu kastīti, tāpēc kādam no kaķiem nākas izmantot citu vietu vai priekšmetu pakaišu kastītes vietā, lai aizietu uz tualeti. Īpaši tas attiecas uz mājām, kurās kaķi regulāri konfliktē. Jāatceras, ka ideālā gadījumā katram kaķim būtu jābūt vienai pakaišu kastītei un vienai kastītei. Un tiem visiem jāatrodas dažādās vietās. Ja jums ir vairāk nekā trīs kaķi, varat izmantot šādu formulu: 1 vieta = 1 pakaišu kaste. Tas nozīmē, ka katrā istabā izveidojiet pakaišu kastīti.
Tas mazinās kaķu savstarpējo konkurenci un ļaus pārāk izvēlīgiem kaķiem čurāt vienā vietā un kakāt citā.
4. Pakaišu kastes tīrība.
Svarīgākais faktors, izvēloties kaķa pakaišu kastīti, ir tas, ka tai nedrīkst būt asa smaka vai kaudzes kaku. Instinkts kaķim liek paslēpt savas kaķenes. Tas neies uz pakaišu kastīti, kas smaržo kilometru tālu, jo tas vienkārši nav droši, jo urīna un ekskrementu smaka savvaļā piesaista plēsējus.
Labas kvalitātes pakaišu saturs, pakaišu kastes tīrīšanas līdzekļi un dažādi dezodoranti (ne visi kaķi tos var lietot) palīdzēs mums uzturēt pakaišu kastīti tīru. Ideālā gadījumā pakaišu kaste jātīra 2-3 reizes dienā, izberot cietos atkritumus un pakaišu gabaliņus (ja pakaišu kaste ir kupla).
Vismaz reizi nedēļā no pakaišu kastes jāiztukšo pakaiši un jāizmazgā ar baktēriju iznīcinātāju.
Ja pakaišu kastīte tiek mazgāta tikai ar ūdeni, baktērijas paliek uz virsmas, un, pievienojot jaunu pakaišu, tā bojājas daudz ātrāk.
Izvairieties no hloru saturošu līdzekļu lietošanas, jo kaķis var saindēties, ja tos rūpīgi neizskalo, vai arī dūmi var izraisīt elpceļu apdegumus. Labāk izmantojiet veterināros vai dabīgos produktus un tos, kas ir īpaši izstrādāti pakaišu paplātēm.
Es, piemēram, jau vairākus mēnešus izmantoju WONDER LAB paplātes tīrīšanas želeju. Tas ir bez smaržas (maniem kaķiem nepatīk spēcīga pakaišu kastīšu smaka), labi izskalojas, labi iztīra pakaišu kastītes un, pats galvenais, ir izgatavots no augļiem un dārzeņiem (āboliem, bietēm un kukurūzas), izmantojot īpašu Biomicrogel tehnoloģiju. Man ir svarīgi, lai želejas sastāvā nebūtu toksisku sastāvdaļu, kas var būt bīstamas cilvēkiem, dzīvniekiem, videi un privātmāju septiskajām tvertnēm, un lai tā būtu droša alerģiskiem dzīvniekiem.
Uzturiet kaķa pakaišu kastīti tīru – tas ir ļoti svarīgi! Galu galā pakaišu kastītes tīrība ietekmē ne tikai to, vai kaķis izmantos pakaišu kastīti, bet pat konfliktu skaitu starp dzīvniekiem, kas nedzīvo kopā. Netīra pakaišu kaste ir stresa avots un resurss, kas nevar tikt izmantots pilnībā. Resursu daudzums un kvalitāte tieši ietekmē kaķu uzvedību grupā.
Tātad, ja jūsu kaķis ir kastrēts un vesels, bet neslaucās pakaišu kastītē, jums jāpārbauda, vai pakaišu kastīte atbilst kaķa vēlmēm četrās iepriekš minētajās jomās – forma un izmērs, pakaišu kastītes pildījums, kastrāšu atrašanās vieta un skaits, kā arī pakaišu kastītes tīrība. Biežāk nekā caurmērā tie būs cēlonis!
Ja jūs nevarat atrast cēloni paši, jums vajadzētu konsultēties ar kaķu uzvedības speciālistu, kurš var paskatīties uz situāciju no malas un to noskaidrot!