Home » Atpūta ar bērniem vasarā: kā pasargāt bērnu no saules un karstuma dūriena

Atpūta ar bērniem vasarā: kā pasargāt bērnu no saules un karstuma dūriena

no Ilona Meija
0 Komentāri Ziedot

Karstā vasara ir ne tikai prieku pilna – atpūta, saule, pludmale, upe-jūra-okeāns, saldējuma tonnām un bronzas iedegums līdz septembrim. Diemžēl vasara ir cieši saistīta arī ar tādām briesmām kā dehidratācija, karstums un saules dūriens, kā arī ādas apdegumi. Īpaši šausmīgi šie posti ir bērniem. Turklāt, jo mazāks ir bērna vecums, jo grūtāk viņam ir pretoties saulei un karstumam. Turklāt daži pediatri uzdrošinās apgalvot, ka saule un karstums ir nāvējošs bērniem vecumā no 0 līdz 3 gadiem. Vai tā ir? Un kā padarīt atvaļinājumu ar bērniem patiešām drošu vasarā?

Kad pieaugušajam ir karsts (piemēram, gaisa temperatūrā 25-29 ° C) – gadu vecs mazulis ir gandrīz nepanesams, un, kad pieaugušajam ir ļoti, ļoti karsts (gaisa temperatūrā aptuveni 30- 40 ° C) – maza bērna priekšā rodas reāls drauds dzīvībai un veselībai.

Karstās vasaras briesmas: kas ir kas

Vispirms definēsim jēdzienus:

 
  • Saules dūriens (hiperinsolācija) ir tiešas saules gaismas negatīva ietekme uz galvu, kurā uz laiku (un ar radikāli spēcīgu saules dūrienu – uz visiem laikiem) tiek traucētas smadzeņu funkcijas.

  • Karstuma dūriens bērnam (pārkaršana) ir siltuma pārneses pārkāpums, kurā ķermenis ražo vairāk siltuma, nekā spēj izdalīt. Ilgstoša adekvātas termoregulācijas neiespējamība izraisa iekšējo orgānu darbības traucējumus un sirdsdarbības apstāšanos.

  • Bērna dehidratācija ir stāvoklis, kad organisms patoloģiski zaudējis ūdeni zem fizioloģiskās normas, kā rezultātā strauji tiek traucēta vielmaiņa. Ūdens zudums aptuveni 20-25% apmērā no fizioloģiskās normas ir pilns ar ķermeņa nāvi.

  • Saules apdegums bērnam ir ādas bojājums no ultravioletā starojuma. Starp citu, ņemiet vērā, ka ultravioletais starojums ūdens stabā iekļūst apmēram par metru. Tātad teorija, ka, ja ķermenis tiek mazgāts jūrā, tas nesadegs, ir bīstams mīts. Pat ja mazulis netiek ārā no jūras, saules aizsargkrēmu vajadzētu uzklāt ne tikai uz sejas un pleciem, bet uz visu.

Bērniem kopumā un īpaši maziem bērniem (vecuma grupā no 0 līdz 3 gadiem) visi šie apstākļi ir potenciāli daudz bīstamāki un neparedzamāki nekā pieaugušajiem. Kāpēc?

 

Fakts ir tāds, ka bērni izceļas ar paātrinātu vielmaiņu, kas nozīmē, ka bērni arī ražo siltumu daudz intensīvāk nekā pieaugušie. Cenšoties atbrīvoties no karstuma, īpaši karstā klimatā, mazulis zaudē milzīgu daudzumu mitruma, kā rezultātā palielinās svīšana, sausa āda, diatēzes un atopiskā dermatīta izpausmes un citas nelaimes.

 
 

Ja esat saprātīgs un mīlošs vecāks, tad rūpējieties par “pretkrampju” profilakses pasākumiem un mēģiniet pēc iespējas vairāk nodrošināt savu atvaļinājumu ar bērniem vasarā. Un, pirmkārt, ir jēga uzkrāt zināšanas – kādas ir pirmās pazīmes, piemēram, par karstuma dūrienu vai bērna dehidratāciju, un kā “ārstēt” visas šīs karsto brīvdienu sekas.

Karstums un saules dūriens: simptomi un palīdzība

Karstuma un saules dūriena pazīmes bērnam:

  • slikta dūša un vemšana

  • neurinējot ilgāk par trim stundām

  • letarģija un bālums

  • paplašinātas acu zīlītes

  • koordinācijas zudums (lai gan ļoti maziem tas jau nav īpaši skaidrs)

  • nav sviedru, sausa āda

  • ķermeņa temperatūras paaugstināšanās

  • Sliktākās karstuma dūriena pazīmes ir krampji un samaņas zudums.

  •  

No visiem dabas faktoriem, kas apdraud cilvēku dzīvību (plūdi, viesuļvētras, neparasts sals un citi), karstums, kas izraisa karstuma dūrienu, ir pirmajā vietā pēc “cilvēku slepkavību” skaita.

Palīdzība karstuma vai saules dūriena gadījumā:

 
  1. Ja jūsu bērnam ir karstuma dūriena pazīmes, izsauciet palīdzību (veselības darbiniekus vai pludmales glābējus). Ja pie jums ir liela viesnīca, lūdziet tur palīdzību, šādās iestādēs vienmēr ir ārsts.

  2. Ātri pārvietojiet bērnu uz pēc iespējas vēsāko vietu – vēlams telpā ar gaisa kondicionētāju. Ventilators jāieslēdz stiprāk, mazulim jānovelk drēbes. Tuvumā nav vēsas telpas – vēsiniet zonu ap mazuli jebkurā veidā: viciniet avīzes, izveidojiet ēnu, apklājiet ķermeni ar vēsām autiņbiksītēm vai dvieļiem (steidzīgi palūdziet ledus saldējuma un dzērienu pārdevējiem).

  3. Tiklīdz bērns nāk pie prāta – viņu vajag piedzerties.Vairāk – neesiet filozofiski un nededzīgi! Pārējais ir ārstu ziņā. Tieši viņiem pēc ierašanās jāpārbauda, ​​vai karstums vai saules dūriens nav nodarījis nopietnu kaitējumu bērna ķermenim.

Karstuma dūriena profilakse bērniem:

 
  1. Jo aktīvāk bērns pārvietojas zem saules stariem vai karstuma apstākļos, jo lielāka ir saules dūriena iespējamība. Tāpēc, ja ņemat mazuli līdzi uz ielu vai pludmali, pārliecinieties, ka viņš daļu laika tur guļ (ēnā un nosmērēts ar saules aizsargkrēmu).

  2. Ja bērnam nav ar ko svīst, karstuma dūriena iespējamība dramatiski palielinās. Tātad – dodiet mazulim visu laiku ūdeni, un pārliecinieties, ka viņa drēbes ir brīvas.

  3. Ja gaisa mitrums ir tuvu 100% (karsts mitrs klimats, kā Taizemē, Šrilankā un citos tropos), tad sviedri no ādas neiztvaiko. Tāpēc šādos apstākļos pat slāpju remdēšana nepalīdzēs izvairīties no bērna pārkaršanas un karstuma dūriena. Tas nozīmē, ka ik pa laikam mazulis jāieved telpā, kurā darbojas kondicionieris. Un arī mazgājiet mazuli pēc iespējas biežāk, jo ūdenī ķermenis intensīvi izdala siltumu.

  4. Panamas cepures un cepures ar platām malām pasargās jūs no saules dūriena.

  5. Nebaidieties no gaisa kondicionieriem! Tie ir daudz labvēlīgāki mazuļa veselībai nekā aizlikts un karstums. Tieši to saka daudzi mūsdienu pediatri, tostarp populārais Dr Komarovsky. Vienīgais – neaizmirstiet, ka kondicionieris ļoti sausina gaisu, un tas ir tas, kas ir bīstams bērnam. Atrodiet veidu, kā mitrināt telpu, kamēr darbojas gaisa kondicionieris, un jūs nodrošināsiet mazulim gandrīz ideālus apstākļus. Gaisu, ko bērns elpo, var samitrināt ar fizioloģisko šķīdumu palīdzību, kas ik pa laikam ir “jāiepūš” mazuļa degunā.

Gaisa kondicionieris ir viena no ierīcēm, ar kuru jūsu bērni nodzīvos visu atlikušo mūžu, ja plānojat, ka viņi lielāko daļu tā pavadīs civilizētos apstākļos. Tāpēc jau no mazotnes māciet mazulim gaisa kondicioniera darbību – izmantojiet to gan automašīnā, gan mājās, ja aiz loga valda karstums.

Simptomi, pasākumi, lai palīdzētu un novērstu saules apdegumus bērnam

Visa pasaule jau sen ir iemācījusies, ka sauļošanās ir kaitīga. Tomēr lielākā daļa Krievijas iedzīvotāju, kuriem tiek piešķirts vidēji divas nedēļas ilgi gaidītā atvaļinājuma – sasniedzot jūru un pludmali, katru dienu no saullēkta līdz saulrietam cepjas saulē un cep savus bērnus. Muļķu uzvedība! Gandrīz visur, kur ir laiks karstai vasarai, laika posms no pulksten 10 līdz 16 ir absolūts tabu atrasties tiešos saules staros. Ne velti Vidusjūras iedzīvotāji paši sev izdomāja siestu – tā nav nepieciešamība pēc dienas miega un kūtrs slinkums, bet gan tikai rūpes par savu veselību.

Līdz pulksten 10 un pēc pulksten 16 bērni var atrasties saulē – bet panamas cepurē un ar biezu saules aizsargkosmētikas kārtu uz ķermeņa. Un, ja tajā pašā laikā mazulis rok smiltīs zem pludmales lietussarga ēnas – ļoti labi. Bet ko darīt, ja tomēr neizglābāt bērnu un saule “apdedzināja” ādu?

Saules apdeguma simptomi bērniem:

  • Ja karstuma dūriena simptomi parādās uzreiz, tad saules apdeguma pazīmes bērnam neliek par sevi manīt uzreiz, bet 12 līdz 24 stundu laikā. Pirmā pazīme ir ādas apsārtums.

  • Āda apdeguma vietā iekaisusi, ik stundu arvien intensīvāk saraujas, bieži pietūkst (parādās audu tūska). Nedaudz vēlāk āda var kļūt pārklāta ar ūdeņainiem tulzniem vai izsitumiem.

  • Var paaugstināties ķermeņa temperatūra.

Palīdzība bērnam ar saules apdegumu:

 
  • Vācies prom no saules tagad!

     

  • Dodiet bērnam vēsā dušā vai mērcēt vēsā vannā.

     

  • Izsmidziniet uz ādas ar īpašiem pretapdeguma aerosoliem. Piemēram, Panthenol aerosols. Šādas zāles ir viegli pieejamas jebkurā aptiekā, tās palīdz pret saules apdegumiem daudz efektīvāk nekā kefīrs vai skābais krējums, un tajā pašā laikā tām ir atvēsinošs un pretsāpju efekts.

     

  • Kamēr apdegums nav sadzijis, nelaidiet mazuli atklātā saulē, ģērbjot viņu tikai vieglās kokvilnas drēbēs, kas nerīvēsies pret mazuļa ādu.

Simptomi un palīdzība dehidratācijas gadījumā

Bērna dehidratācijas simptomi:

 
  • Asarošana un letarģija, bālums un miegainība;

  • Raudāšana bez asarām, bez sviedru vai urinēšanas (vairāk nekā 3 stundas);

  • sausa mute;

  • Jaundzimušajiem zīdaiņiem fontanelis “nogrimst” – tas kļūst nogrimis.

Bērnam, īpaši mazam, dehidratācija var notikt ārkārtīgi ātri, un, ja jūs šo stāvokli “palaižat garām”, dehidratācija var izraisīt mazulim neatgriezeniskus vielmaiņas traucējumus, ar kuriem viņam pēc tam būs jānodzīvo visa dzīve. Tāpēc jebkurš adekvāts vecāks karstumā ir tikai aizņemts, cenšoties padzert savu mazuli, lai izvairītos no dehidratācijas.

Pirmā palīdzība bērna dehidratācijai:
  • Novietojiet bērnu vēsā telpā (lai samazinātu siltuma pārnesi un mitruma iztvaikošanu no ādas).

  • Dzert daudz ūdens.

  • Izmantojiet perorālos rehidratācijas produktus. Tās ir paciņas ar sāls komplektu, ko var ātri izšķīdināt ūdenī un dot bērnam, lai efektīvāk atjaunotu ūdens-sāls vielmaiņu. Paciņu pie rokas nav – dodiet parasto minerālūdeni. Minerālūdens veikala tuvumā nav – parastajam ūdenim pievieno nedaudz sāls un nedaudz cukura (pustējkarote uz litru ūdens), samaisa un ļauj mazulim padzerties.

 

Dehidratācijas novēršana:

  • Nebarojiet karstumā! Apmierinošākās ēdienreizes ir jāpārceļ uz vēso dienas laiku (no rīta un vakarā). Dodiet mazulim ūdeni visas dienas garumā. Kā šķidrums tie ir lieliski piemēroti: tīrs, negāzēts, nevārīts ūdens (var izmantot nedaudz iesāļu minerālūdeni), žāvētu augļu kompots, svaigas sulas, kas atšķaidītas ar ūdeni 1: 1, nesaldināta ledus tēja. Dzeram aukstu, bet ne ledu.

  • Kā dot ūdeni mazuļiem? Ja mazulis ir zīdīts un nelieto neko citu kā mātes pienu, karstumā tas tomēr ir jāpadzirdina. Vienkāršākais veids ir vienreizējās lietošanas šļircē ievilkt zīdaiņu pudelēs pildītu ūdeni un maigi ieliet mazulim mutē (bet ne tieši rīklē, bet vaiga pusē – lai viņš neaizrīsies).

  • Cik daudz dzert? Normāla ūdens un sāls līdzsvara indikators maziem bērniem ir šāds rādītājs – vismaz reizi 3 stundās mazulim ir jāurinē. Ja viņš staigā pēc nelielas vajadzības retāk, tas nozīmē, ka viņam nepietiek šķidruma, dzeriet viņu intensīvāk! Un, ja viņš urinē biežāk, tad tas ir vairāk labi nekā slikti, šajā gadījumā ļaujiet viņam dzert tik daudz, cik viņš vēlas.

 

Padomi tiem, kas vasarā dodas atvaļinājumā ar bērniem uz karstām eksotiskām zemēm

Atkārtojam: mazi bērni pastiprinātas vielmaiņas un palielinātas siltuma ražošanas dēļ no karstuma cieš daudz vairāk nekā pieaugušie. Karstie tropu kūrorti ne tikai bieži apdraud mūsu veselību ar daudzām briesmām, bet arī karstuma, aizsmakuma un saules ziņā tie ir reāls nāves drauds maziem bērniem.

Jo jaunāks ir mazulis, jo mazāk resursu un iespēju viņam pretoties karstumam. Pat pats termoregulācijas centrs, kas atrodas smadzenēs, mazulim līdz gada vecumam joprojām ir vāji attīstīts. Un, ja nolemjat viņu “ievilkt” dziļumā, esiet gatavs nodrošināt mazulim “dzelzsbetona” aizsardzību un ērtus dzīves apstākļus tajā eksotiskajā valstī, kur nolēmāt izbaudīt karstu “uzņemšanu”.

Tagad kļūst skaidrs, ka pediatri neiesaka mazuļus pirmajos trīs dzīves gados vest uz karstajām aizjūras karaļvalstīm, nevis tāpēc, ka tie būtu kaitīgi vai apskaustu – viņus patiešām uztrauc, ka tropiskās paradīzes var pārvērsties par īstu “elli” mazulis.

 

Ja tomēr izlemjat par karstu ceļojumu uz tālām zemēm, tad dienu un nakti esiet atbildīgs par to, lai jūsu bērns būtu pasargāts no saules un karstuma dūriena, no pārkaršanas un dehidratācijas.

 

Tātad salīdzinoši droša atpūta ar bērniem vasarā nozīmē šādus noteikumus:

  • Diennakts karstākajā laikā (parasti no 10:00 līdz 16:00) – neejiet ārā “no krēslas”, citiem vārdiem sakot – uzturieties ēnā , telpā ar gaisa kondicionētāju utt.

  • Apģērbiet bērnu vieglā, brīvā apģērbā, kas izgatavots no dabīgiem audumiem, un pārliecinieties, ka viņš nenovelk panamas cepuri vai cepuri.

  • Ievērojiet īpašu diētu : ēdiet sātīgi agri no rīta un pēc karstuma norimšanas. Un pa dienu tieši otrādi – ir ļoti maz, bet dzert – pastāvīgi un daudz. Tiklīdz mazulis dod pirmo signālu, ka nevēlas ēst, nekavējoties pārtrauciet barošanu! Apakšējā līnija ir tāda, ka tad, kad pārtika nonāk organismā, siltuma ražošana palielinās. Pat ja visu dienu bērns ēda tikai trīs ēdamkarotes putras vai zupas, bet dzēra daudz ūdens, tas ir daudz labāk viņa veselībai nekā tad, ja karstā pēcpusdienā viņam “iegrūdīsi” litru zupas, bet viņš dienā izdzers tikai trīs pilienus ūdens .

  • Brīvdienas ārzemēs bieži vien ir saistītas ar ceļojumiem, garām pastaigām un ekskursijām. Lai kur jūs dotos ar savu mazuli, noteikti paņemiet līdzi litru ūdens pudeli . Un vienmēr ir līdzi perorālie rehidratācijas līdzekļi – tie ir bezsvara, bet ārkārtas situācijā var glābt dzīvību un veselību.

Dzelzs likums atvaļinājumā: ja nav iespējas paņemt līdzi ūdeni uz vietu, kur dodaties ekskursijā vai pastaigā, neņemiet tur bērnu!

  • Mazgājiet mazuli bieži (tas ir lielisks veids, kā izvadīt lieko siltumu un izvairīties no pārkaršanas). Kā likums, krievu māmiņas ar bērniem kūrortos uzvedas tieši pretēji: “Igors! Nekāp ūdenī, sēdi un sasildies! No pārkaršanas novēršanas viedokļa vajadzētu rīkoties citādi: neļaujiet mazulim ilgstoši sēdēt karstā gaisā, bieži iemērcot viņu vēsā ūdenī.

  • Iekštelpās un automašīnā – izmantojiet gaisa kondicionētāju ! Tas ir ātrākais veids, kā ķermenis var atbrīvot uzkrāto siltumu. Ja staigājat un bērnam ir acīmredzamas pārkaršanas pazīmes – nekautrējieties, dodieties uz banku, lielveikalu, restorānu, viesnīcu, biroju – un kādu laiku turiet mazuli telpā ar gaisa kondicionētāju, lai viņa siltuma apmaiņa atgriežas normālā stāvoklī.

  • Visas zāles, ko ņemat līdzi ceļojumā, ir jāapspriež ar pediatru sava eksotiskā ceļojuma kontekstā. Paskaidrosim ar piemēru: dodoties ģimenes brīvdienās, vecāki nereti bērnam līdzi ņem antihistamīna līdzekļus (pret alerģiju izpausmēm). Kas ir diezgan saprotami, ņemot vērā neparasto vidi, “svešos” ēdienus utt. Tomēr lauvas tiesai pret alerģiju vērsto medikamentu ir šāda blakusparādība – tie bloķē svīšanu. Kas ir ārkārtīgi bīstami karstā klimatā. Lai izvairītos no nepatīkamiem pārsteigumiem, konsultējieties ar pediatru, pārrunājiet ar viņu visu savas “kempinga” aptieciņas sarakstu – ļaujiet viņam izvēlēties Jums tās zāles, kurām nebūs nevēlamu blakusparādību.

  • Nekad neatstājiet mazu bērnu automašīnā , pat ja esat novietojis automašīnu pie lielveikala “uz 3 minūtēm”! Pēdējā laikā krasi pieaudzis nāves gadījumu skaits bērnu vidū, kurus stulbie vecāki neuzmanības un nolaidības dēļ atstāj aizslēgtā mašīnā. Pat atverot logu, stāvošas automašīnas iekšienē karstumā acumirklī veidojas siltuma lielgabals.

Ja gaisa temperatūra saulē ir aptuveni 35 ° C, stāvošas automašīnas salons pat ēnā dažu minūšu laikā uzsilst līdz 50–55 ° C. Lai cik biedējoši tas nešķistu, bet ar to pietiek, lai mašīnā slēgts bērns 5-7 minūšu laikā nomirtu no karstuma dūriena.

  • Un visbeidzot pēdējais padoms: ja ir iespējams neņemt savu mazuli uz aizjūras tropu ceļojumu, neņemiet to ! Izlaidiet pāris sezonas, pagaidiet, līdz jūsu bērns kļūst stiprāks un izaugs.

 

Jebkuram adekvātam vecākam ir jāsaprot, ka mazam bērnam (no 0 līdz 3 gadiem) nekādas eksotiskas valstis un aizjūras kūrorti principā nav vajadzīgas – viņš vēl nespēj novērtēt kultūras kontrastu un dīvaino dabisko garšu. Visu, ko izklaidēsiet savu mazuli Indijas okeāna krastā, tikpat labi varat izdarīt vasarnīcā pie ezera netālu no Maskavas. Tātad varbūt nav vērts riskēt?

Jums var arī patikt

Leave a Comment

Are you sure want to unlock this post?
Unlock left : 0
Are you sure want to cancel subscription?

Šī vietne izmanto sīkfailus, lai uzlabotu jūsu pieredzi. Mēs pieņemam, ka jūs ar to piekrītat, bet jūs varat atteikties, ja vēlaties. Pieņemt Lasīt vairāk

Konfidencialitātes un sīkdatņu politika
-
00:00
00:00
Update Required Flash plugin
-
00:00
00:00

Spelling error report

The following text will be sent to our editors:

BALTIJASZINAS MEDIJU NAMS 2024 Visas tiesības aizsargātas.