Kaķu pakaišiem mīlošie kaķu saimnieki parasti izmanto speciālus pakaišus, ko ieber paplātē. Kāpēc tas tiešām ir vajadzīgs un vai tas vispār ir vajadzīgs?
Ir pilnīgi saprotams, kāpēc cilvēkiem ir vajadzīgi kaķu pakaiši. Lai tas nesmaržo, lai tas neplūst … Bet kāpēc kaķiem tie ir vajadzīgi? Ja vispār vajag.
Ikviens zina, ka kaķiem patīk apglabāt visus savus atkritumus. Turklāt viņiem ir jāizrok bedre “pirms” un “pēc” – tas ir jāaprok. Tas ir instinkts! Un pat veselais saprāts ir bezspēcīgs pret instinktiem. Tāpēc, pat ja kaķis, rokot flīžu grīdu, saprot savu pūliņu veltīgumu, tas tik un tā nevar darīt neko pret dabas aicinājumu. Un turpina rakt!
Tātad izrādās, ka kaķiem ir nepieciešams tualetes pildījums sirdsmieram! Lai būtu harmonijā ar savu kaķu dabu!
Atliek noskaidrot, kuru pildvielu no lielās daudzveidības labāk izvēlēties – kaķu noskaņojumam un tīrībai mājā.
Kādi ir pildvielas
Ir divu veidu kaķu pakaiši:
– absorbējošs
– salipšana.
1. Absorbējošs . Tas ir tad, kad granulas absorbē šķidrumu, neitralizē smaku. Gala rezultāts ir sauss un tīrs. Un cietos atkritumus parasti apglabā kaķi, un tie arī nesmaržo, jo pildviela darbojas kā absorbents. Ja iespējams, labāk ir nekavējoties izņemt cietos atkritumus. Plus vēl tādi pildvielas – kaķiem ir patīkami tajos rakties. Ja paplātē ielej pietiekami daudz tilpuma, tad viss ir labi aprakts, un patiešām nav smakas, un kaķiem ir tīras ķepas.
Ja jums ir kaķēns vai kaķis, kuram ir nosliece uz alerģiskām reakcijām, tad labāk izmantot absorbējošu pildvielu, kas izgatavota no dabīgiem materiāliem. Piemēram, granulētas koksnes skaidas, sasmalcinātas kukurūzas vālītes vai māla granulas.
Lielākā daļa koksnes granulu pildvielas priekšrocību. Tā ir gan cena, gan patīkams koksnes aromāts, un šāds pildviela labi noņem smaržu. Ļoti ērti ir arī tas, ka samirkušās vietas sabirst sīkās skaidiņās un līdz ar to uzreiz var redzēt “izlietoto” vietu un špakteles daudzumu, kas jānoņem. Ja iespējams, varat to izdarīt nekavējoties – un atkal tīru paplāti. Īpaši patīkami, ka nelielu daudzumu šāda pildvielas var pilnīgi droši nolaist tualetē.
Kukurūzas pildvielu var nolaist arī tualetē, taču tas ir vienīgais pluss. Tas kļūst nelietojams gandrīz uzreiz, tas ir, faktiski pēc kaķa pirmās vizītes pie paplātes. Tas ir jāmaina pilnīgi biežāk nekā koks. No priekšrocībām – tas ir dabīgs, nav alerģisks, nav putekļains un patīkams pieskarties kaķim. Tomēr koks šajā ziņā nav zemāks par viņu. Turklāt kukurūza ir dārgāka.
Māla pildviela pastāv dažādās opcijās. Ir gan lētāki, gan dārgāki, gan lielāki, gan mazāki. Kopumā būtība ir tāda pati – tās ir gandrīz smiltis savās īpašībās. Kaķiem tas patīk vairāk, jo tas ir tuvāk viņu dabai. Bet cilvēkiem tas patīk mazāk – jo gandrīz nenoņem smaku, slikti uzsūc mitrumu, to nevar nolaist tualetē. Turklāt tas savāc putekļus, paliek uz ķepām – kopumā nav labākais risinājums.
Silikagela pildviela ir jauna parādība. Neskatoties uz acīmredzamajām priekšrocībām īpašniekiem, tas nav pats atbildīgākais. Jā, silikagels stingri absorbē smakas. Un tas gandrīz pilnībā noņem mitrumu. Paplāti ar šādu pildvielu var tīrīt reizi nedēļā un pat reizi pusē! Ja paplāti izmanto viens kaķis.
Šķiet, ka daži plusi! Bet! Ja jums ir mazs kaķēns, tad silikagelu nedrīkst lietot paplātē! Kaķēns var norīt šīs bumbiņas un nomirt! Ja pieaugušam kaķim ir nosliece uz alerģiskām reakcijām, tad arī silikagelu nevajadzētu lietot. Vēl viens nepatīkams brīdis – kad šīs bumbiņas ir saslapinātas, tās šņāc. Tas padara kaķus nervozus. Un tas pat var nobiedēt kaķi no paplātes, kas nākotnē radīs problēmas ar to ilgu laiku. Šī šņākšana runā par ķīmisku reakciju, kuras rezultātā uz kaķu maigās ādas parādās kaut kas ļoti agresīvs.
Šo pildvielu, protams, nekādā gadījumā nedrīkst nolaist tualetē. Tikai miskastes maisā. Un tad viņš savu dzīvi ilgu laiku nodzīvos poligonā. Daudzās valstīs šāda veida pildvielas ir aizliegtas, jo tās nav bioloģiski noārdāmas un piesārņo vidi.
2. Salipšanas pildvielas – tas pats minerāls smalki granulēts substrāts, kas samitrinot veido kunkuļus. Šos gabaliņus vienkārši noņem ar speciālu lāpstiņu. Un atkal tīra paplāte. Un noņemtās pildvielas vietā pievienojam jaunu. Izrādās, ka katru reizi varam sakārtot paplāti, iztērējot minimālo pildvielu. Tas ir ļoti ekonomiski. Vajag tikai ieliet šo pildvielu paplātē diezgan biezā slānī-vismaz 5cm.. Citādi kunkuļi neiznāks, bet sanāks izmērcēta putra, kuru uz ķepām nēsās pa visu dzīvokli. Nemaz nerunājot par to, ka šajā gadījumā par paplātes tīrību var aizmirst pavisam.
Izmantojot salipušos pakaišus, viss paplātes saturs ir jāmaina apmēram reizi nedēļā, ja jums ir viens kaķis. Un ja ne viens, tad nav jēgas no tādiem ietaupījumiem. Jebkurā gadījumā pēc tam, kad pat divi kaķi nonāks paplātē, jums viss būs jāmaina uzreiz.
Joprojām salipušais pildviela noteikti nav piemērota maziem kaķēniem. Ja kaķēns norij kaut dažas šī higroskopiskā materiāla daļiņas, tas uzbriest kuņģī vai zarnās, un būs jāveic nopietna operācija.
Pilnvielas vispār nav
Ir iespēja – izmantot paplātes bez pildvielas vispār. Ja pēc kaķa ir iespējams sakopt uzreiz, tas ir diezgan pieņemami. Bet ne visi kaķi piekrīt iet uz tukšu paplāti. Jūs varat viņus pie tā pieradināt, pakāpeniski samazinot izvēlētās pildvielas daudzumu. Bet kā ar koša instinktīvo vēlmi slēpt savus atkritumus? Lūk, kā panākt vienošanos. Bet ne alerģijas, ne norīšanas, ne aizsērējusi tualete.
Un padomju laikos smiltis vai saplēsts laikraksts tika izmantots kā pildviela. Arī labs variants. Smiltis, tāpat kā mālu pildvielu, nevarēja iemest tualetē. Un ne visi un ne vienmēr to varēja viegli iegūt, bet tam jābūt tīram. Tiem, kuri šodien pēkšņi izdara izvēli par labu smiltīm, ir iespēja tās iegādāties zooveikalos. Tiek pārdotas smiltis šinšillām. Tātad jebkura kaprīze, kā saka, par savu naudu. Atliek tikai vienoties ar kaķi.