Var šķist, ka baloži vairojas maģiski: visi uz ielas sastopamie putni ir pieauguši… Kur ir viņu cāļi? Ir vairāki iemesli, kāpēc mēs neredzam baložus.
Daudzi pilsētas putni ligzdo diezgan atklāti, piemēram, kokos labi redzamas vārnu un strazdu ēkas. Savukārt baloži savas ligzdas veido vietās, kas atdarina alas un klintis, ko viņu senči izmantoja Vidusjūrā. Mūsdienu pasaulē visbiežāk tie ir daudzstāvu ēku bēniņi. Tāpēc no ielas nevar spriest par baložu ligzdu klātbūtni ar baložiem.
Baložu ligzda ir neliela platforma, kas uzbūvēta no sausiem zariem.
Protams, Sisaru ēku var atrast, uzkāpjot uz jumta, taču maz ticams, ka tur izdosies atrast cāļus. Vieta, kur baloži vairojas daudzus gadus pēc kārtas, ir pārpludināta ar izkārnījumiem, klāta ar ligzdošanas materiālu, kas sajaukts ar beigtām olām un izžuvušiem cāļu līķiem.
Pirmās divas nedēļas pēc dzīves cāļi galvenokārt barojas ar vecāku goiter sieniņu izdalījumiem – sava veida “putnu pienu”, kas pēc konsistences atgādina biezu skābo krējumu. Pieaugot vecākiem, bērni pāriet uz graudiem un citu rupjo lopbarību, ko arī vecāki nes savās labībās.
Baloži ligzdās dzīvo 3-6 nedēļas un pamet savas mājas tikai tad, kad ir pilnvērtīgi un gatavi doties ārā. Jaunie baloži ir ļoti līdzīgi pieaugušajiem, taču tos uzreiz izdala īsās astes un spilgti, parasti dzeltenīgi vai sarkani mutes kaktiņi. Viņus var atšķirt arī, pievēršot uzmanību viņu uzvedībai: cāļi, kas tikko sākuši pamest ligzdu, ir mazi un bieži plīvo ar spārniem un atver knābi, lūdzot pārtiku no saviem vecākiem.
Vēl viena neliela atšķirība starp jaunu putnu un pieaugušu putnu ir blāvāks un mazāk elegants apspalvojums: uz kakla un krūtīm perlamutra spīduma nav vēl nespēcīgajiem īpatņiem.
Baloži nevairojas sinhroni
Daudzi Sisari sāk ligzdot jau februārī un martā un gada laikā izdara četrus vai piecus ligzdošanas mēģinājumus, bet jaunie baloži neizlido vienlaikus no blakus esošajām ligzdām. Fakts ir tāds, ka dažādi pāri veido ligzdas dažādos laikos, un tas prasa daudz mēģinājumu, jo var notikt neparedzēti apstākļi, kuru dēļ ēka sabojājas. Tāpēc baložu audzēšana ir individuāla lieta.