Lasīšanas Laiks:6 Minute(-s), 10 Sekunde(-s)

Kaķu uzvedības konsultāciju laikā es bieži dzirdu no saimniekiem, ka viņu kaķi saprot komandu “nē”. Tomēr kaut kāda iemesla dēļ šī komanda nekādā veidā nepalīdz labot uzvedību, lai gan dažos gadījumos tā aptur kaķa rīcību šeit un tagad. Daudzi saimnieki sūdzas, ka kaķis saprot šo komandu, bet ne vienmēr to izpilda, un pārmet kaķim, ka kaķis to dara apzināti vai no ļaunprātības.

Uzzināsim, kas ir kaķa komanda “nē”, vai šo komandu saprot attiecīgais kaķis un kam to var izmantot.

Ļaujiet man sākt ar paskaidrojumiem par to, kas ir komandas un kā tās darbojas.

Komanda ir nosacīts stimuls, kuru dzirdot vai redzot, kaķis atkārto darbību ar iespiestu nosacītu refleksu.

Tas nozīmē, ka, ja kaķis nav mācīts apzināti vai viņam nav izveidojies nosacīts reflekss uz noteiktu nosacītu stimulu, komanda viņam neko nenozīmē.

Piemēram, mācot kaķim sēdēt pēc komandas, mēs vispirms iemācām to sēdēt ar kārumu, dodot kārumu katru reizi, kad kaķa dibens pieskaras grīdai. Tad, kad kaķis saprot, ka, lai saņemtu našķi, ir jāsēž, mēs ieviešam komandu “sēdēt” un sākam dot našķi ne vienmēr, kad kaķis sēž, bet tikai tad, ja viņš sēž pēc komandas. Šādā veidā kaķis sapratīs, ka vārds “sēdēt” nozīmē “pieskaries ar dibenu grīdai, un tu saņemsi kārumu”.

Komanda var būt jebkurš skaņu kopums, pat “abirval”, jo šīs komandas nozīme tiks piepildīta ar apmācību, kaķiem nav svarīga vārda nozīme cilvēka izpratnē, viņi to nesaprot, bet tikai saista vārdus ar mūsu un viņu rīcību.

Daudzi saimnieki ir 100% pārliecināti, ka viņu kaķis saprot visu vārdu un pat sakarīgu teikumu nozīmi, taču tā nav taisnība. Kaķi dzīves laikā noteikti var iemācīties līdz pat 80 vārdu nozīmi, taču viņi tos apgūst tāpat kā komandas, paļaujoties uz sekām, kas seko šiem vārdiem. Piemēram, visātrākais veids, kā kaķis iemācās vārdus, ir, ja viņu pabaro vai dod kādu kārumu vai citu patīkamu lietu. Tādus vārdus kā “ēst”, “staigāt”, “dot”, “uz”, “ēdiens” – viņi var ātri iemācīties paši, jo šiem vārdiem bieži vien seko patīkamas sekas, un nosacījuma reflekss veidojas bez cilvēka apmācības.

Piemēram, viens mans draugs, kad viņš iziet uz balkona uzsmēķēt, vienmēr izlaiž ārā arī savu kaķi. Viņš sazinās ar kaķi un vienmēr saka viņam: “Ejam smēķēt, draugs!”. Tātad kaķis ir iemācījies, ka šī frāze nozīmē, ka viņš tiks izlaists pastaigāties pa balkonu, un viņš ir reaģējis uz to kā uz aicinājumu doties pastaigā. Un no malas šķiet, ka kaķis saprot šīs frāzes nozīmi, bet nē, viņam tā nozīmē “staigāt!”.

Tāpēc nav svarīgi, kādu skaņu kopumu mēs radām. Ja šim skaņu kopumam regulāri ir pozitīva vai negatīva ietekme, kaķis to atcerēsies.

Tāpēc pati pirmā kļūda, ko saimnieki pieļauj ar komandu “nē”, ir gaidīt, ka kaķis šo vārdu jau ir ieaudzinājis un saprot! Bet tas tā nav! Pirms prasīt, lai kaķis izpilda kādu komandu, tas ir jāiemāca, kā to darīt pareizi! Tātad, ja kaķis nekad nav mācīts, nav jēgas kliegt “nē” par nevēlamu uzvedību. Kaķis pēc jūsu tona sapratīs, ka esat dusmīgs, un neko vairāk. Jā, var šķist, ka viņa arī saprot komandas nozīmi, ja, piemēram, pārtrauc darīt to, ko darīja, un aizbēg. Taču, visticamāk, viņa to darīs tikai no bailēm jūsu agresijas dēļ. Bet tas, ka viņa dara kaut ko nepareizi, viņu neuzrunās.

Kā iemācīt komandu “nē”?

Lai iemācītu kādu komandu, ir jāsaprot, ko tā nozīmē kaķim. Ar pārējām komandām ir daudz vieglāk: “sēdēt” – nozīmē atspiest savu pakaļu pret grīdu, “stāvēt” – palikt tur, kur esi, sastingt, “nāc šurp” – nozīmē nākt pie manis, “sēdēt” – sēdēt tur, kur es rādu, bet ar komandu “nē” nav skaidras nozīmes, vistuvākā ir “beidz darīt to, ko tu tagad dari”. Un, lai izprastu šo jēdzienu dažādās situācijās, dažiem kaķiem var nepietikt inteliģences, jo jums ir daudz jāģeneralizē.

Piemēram, mēs varam lietot “nē”, kad nav atļauts lēkt uz galda, bet arī tad, kad nav atļauts lēkt no friziera galda, piemēram, ja kaķis tiek ķemmēts. Mēs varam lietot “nē”, kad nav atļauts izskriet pa atvērtām durvīm vai kad nav atļauts atstāt telpu, un tajā pašā laikā, kad nav atļauts ienākt telpā. Mēs varam lietot “nē”, kad kaķis nozog ēdienu vai izmet priekšmetus, kad tas aizrāda citu kaķi vai pieķeras mums nepiemērotā laikā, kad tas iekož vai saskrāpē.

Problēma ir tā, ka šīs komandas nozīmei visos gadījumos jābūt vienādai, proti, ka mums kaut kā ir jātrenē kaķis darīt vienu un to pašu, proti, visos šajos gadījumos lietot vārdu “nē”. Vienīgā nozīme, kas man nāk prātā, ir “iesaldēt”. Taču šādu komandu kaķim būtu grūti iemācīt, lai gan tas ir iespējams, piemēram, ar klikera palīdzību.

Daudzi cilvēki izvēlas vienkāršāku, bet ne tik lietderīgu ceļu. Tie kaķim attīsta nosacītu refleksu, kura pamatā ir sods. Katru reizi, kad kaķis tiek fiziski sodīts, nobiedēts vai norāts, viņš saka vārdu “nē”. Šādā veidā kaķim vārds asociējas ar sodu, un visbiežāk kaķis, dzirdot šo vārdu, cenšas aizbēgt vai paslēpties. Būtībā komanda sāk darboties, apzīmējot kaķim “paslēpties, aizbēgt”. Tas darbojas arī uz cilvēku – kaķis izgāza mantas, cilvēks kliedza “tu nevari!”, kaķis aizskrēja uz citu istabu. Taču šādai apmācībai ir vairāki blakusefekti. “Tu nevari” šajā gadījumā būtu sods, nevis apmācība. Tā ir vienkārši darbības apturēšana noteiktā brīdī. Ja šo sodu izmantosiet pārāk bieži, tas vai nu radīs kaķim stresu, vai arī pārstās iedarboties uz šo vai citu uzvedību. Jo, ja jūs visu laiku sodīsiet kaķi, tā vajadzība, kas izraisa tādu vai citādu uzvedību, nepazudīs un turpinās izraisīt šo uzvedību. Lai saglabātu nosacīto refleksu, laiku pa laikam tas ir jāpastiprina.

Vēl viens trūkums. Ja mēs runājam par komandām, kas apgūtas, izmantojot pozitīvu pastiprinājumu, tad šis pastiprinājums būs kāruma došana. Jūs varat nedot kārumu katru reizi, bet, ja pārtrauksiet to darīt, dzīvnieks ar laiku pārstās to darīt. Bet tas pats ir arī ar komandām, kas apgūtas kā sods! Ja komandas pamatā ir sods, tad, lai nosacītais reflekss darbotos, kaķis pēc šīs komandas laiku pa laikam būs patiešām jāsoda. Tāpēc es dodu priekšroku citam ceļam.

Vai komanda “nē” ir pilnīgi bezjēdzīga?

Nē, nekādā gadījumā. Ja esat iemācījis kaķim, pat kā sodu, ka “aiziet prom, aizbēgt” nav atļauts, un jūs pietiekami reti lietojat šo komandu kaķim bīstamās situācijās, tad principā tam ir tiesības pastāvēt. Piemēram, kaķis ir pārgājis pāri griešanas galdam uz karstas plīts. Tas noteikti nav grēks skaļā balsī kliegt “nē!”, lai to noņemtu.

Bet, ja kaķis jūs aicina spēlēties ik pēc 10 minūtēm un jūs pēc katra miauņķošanās kliedzat “nē!”, tas neko labu nedos.

Jums jāsaprot, ka sliktu uzvedību nevar izārstēt ar aizliegumiem, bet gan ar kaķa vajadzību apmierināšanu pareizā veidā, protams, ņemot vērā jūsu iespējas. Ja ar kaķi nespēlēsieties ne mirkli, varat izmantot elektroniskās rotaļlietas, pārtikas puzles, piekārt logā putnu barotavu un izveidot kaķu TV. Tas ilgtermiņā tikai palīdzēs samazināt nevēlamu uzvedību (māsošanos, lietu bojāšanu utt.). Un “nē” tikai apturēs uzvedību šeit un tagad, bet dažos gadījumos to vēl pasliktinās.

Arī tad, ja esat apņēmības pilni iemācīt kaķim komandas, labāk ir izmantot saprotamākus stimulus, kas vienmēr nozīmē vienu un to pašu darbību. Ja kaķis bēg no jums un jūs vēlaties to apturēt, vieglāk ir izmantot komandas “nāc šeit” vai “atstāj vietu”. Ja kaķis ķepu pie jūsu šķīvja, atkal varat izmantot komandu “sēdēt” vai “sēdēt”, dodot tam krēslu, uz kura sēdēt, prom no ēdiena.

Ja kaķis dodas nogalināt citu kaķi, varat arī vienkārši pasaukt to pie sevis un apsēdināt. Tādējādi kaķim būs daudz skaidrāk saprotams, ko jūs no viņa vēlaties, un komandas tiks teiktas neitrālā tonī, jo pamanīsiet, ka “nē” gandrīz vienmēr tiek teikts ar negatīvu pieskaņu. Jūs varat maigi un pat jautri pateikt “nāc šurp”, kad kaķis nāk pie jums, dāvāt tam našķi, un tā vietā, lai jūs lamātos, starp kaķi un saimnieku izveidosies produktīvas attiecības!

 

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

15044119t1h930e Previous post Sestdien spīdēs saule
cat g723ae7a83 1920 Next post Kā izvēlēties barības veidu kaķim