Home » Mūžīgais jautājums – vai man ir kaut kas jāatdāvina pēc dāvanas saņemšanas?

Mūžīgais jautājums – vai man ir kaut kas jāatdāvina pēc dāvanas saņemšanas?

no Ilona Meija
0 Komentāri Ziedot

Tēma, kas daudziem liek justies neērti un raisa jautājumus. Proti, vai pēc dāvanas uzdāvināšanas kādam man ir jāgaida kaut kas atpakaļ? Un otrādi – kad es saņemu dāvanu, vai man vajadzētu kaut ko kādreiz atdāvināt?

Mūsdienās, kad cilvēki kļuvuši īpaši jūtīgi, ir skaidrs, ka apvainoties nepareizu dāvanu dēļ ir pavisam vienkārši, nerunājot nemaz par tām milzīgajām sirdssāpēm, kad tu kādam kaut ko uzdāvināji, bet viņš nākamajos svētkos tevi pat aizmirsa apsveikt. Tas principā nozīmē automātisku izdzēšanu no “Facebook” draugu saraksta…

Apzinies, cik tuvs ir cilvēks, kuru tu apdāvini

Ir diezgan liela iespēja, ka, dāvinot, piemēram, dzimšanas dienas dāvanu cilvēkam, kurš tev nav ļoti tuvs, tu vari nesagaidīt atpakaļ to pašu. Un tas ir normāli. Dāvana ir bijusi tava iniciatīva un tu konkrētajā brīdī esi vēlējies cilvēku iepriecināt, bet tas nenozīmē, ka šis cilvēks atbildēs tev ar to pašu tad, kad dzimšanas dienu svinēsi tu. Un ne jau tāpēc, ka viņš ir nepieklājīgs (varbūt arī tāpēc), bet drīzāk tādēļ, ka viņam ir cits skatījums uz “dāvināšanas” konceptu.

Ar tuviem cilvēkiem ir citādāk. Pārsvarā neviens negaida atpakaļ dāvanu no savas vecmāmiņas, kurai varbūt jau tā ir grūti izdzīvot ar salīdzinoši mazo pensiju un tu tīri cilvēcīgi saproti, ka tev nemaz neko vairāk no viņas nevajag kā vien paša cilvēka klātbūtni. Tomēr brālis un māsa gan varētu sakauties, ja viens pasniegtu pasniegtu Ziemassvētku dāvanu, bet otrs nē.

Svarīgākais ir tas, ka tev jāapzinās, cik tuvs tev ir šis cilvēks un vai tiešām tu gribi dāvināt. Pamēģini patīt laiku uz priekšu un padomāt, vai viņš/viņa tev arī varētu kaut ko uzdāvināt?

Vai tu kaut ko gaidi atpakaļ?

Tīri racionālā pasaulē nevienam cilvēkam nevajadzētu gaidīt atpakaļ dāvanas no kāda, kuru esi apdāvinājis tu, taču cilvēki pārsvarā nav racionālas būtnes un tas dzīvi padara interesantu. Nebūtu nekā jautra, ja ikviens lēmumus pieņemtu loģiski un 100% izsvērti.

Pirmkārt, tev ir jāsaprot, vai tu vispār gaidi kaut ko atpakaļ? Ja jā, tad labāk nedāvini dāvanu “50/50 cilvēkiem” un pilnīgi pietiks, ja tu viņu apsveiksi ar īsziņu. Cilvēcīgi var saprast, ka tu būsi saskumis un sagrauts, ja šis cilvēks tev neko neatdāvinās un līdz ar to ir jāveic neliela selekcija un jādāvina tikai tādiem cilvēkiem, par kuriem noteikti esi pārliecināts, ka arī viņi vēlēsies tevi iepriecināt.

Savukārt, ja tu neko atpakaļ negaidi, tev ir daudz vienkāršāk. Tu vari uzdāvināt dāvanu jebkuram un tu neapvainosies, ja nesaņemsi atpakaļ. Šādus cilvēkus gan varam sastapt retāk, taču ar viņiem ir vieglāk. Ja cilvēks apzinās, ka dāvinātājs neko negaida atpakaļ, tas pat var nostrādāt pretējā virzienā un tev tieši vēl vairāk gribēsies iepriecināt viņu viņa svētkos.

Uzdāvināt dāvanu ir uzdāvināt parādu?

Par ideju, ka dāvana ir teju vai parāds, jau sen runā antropoloģiskos tekstos. Spilgts piemērs ir Kula aplis, kura ideja ietver sistemātisku un regulāru viens otra apdāvināšanu, kad senās civilizācijas mēroja tālus gabalus pa okeānu un citām ekstremālām vidēm, lai kaimiņu kopienas citiem kaimiņiem nogādātu salīdzinoši nevērtīgas dāvanas.

Modernās antropoloģijas pētnieks Broņislavs Malinovskis uzdeva jautājumu, proti, kāpēc cilvēki riskē ar dzīvību un veselību, lai šķērsotu milzīgus bīstamu okeānu plašumus un atdotu šķietami bezvērtīgus nieciņus? Malinovskis rūpīgi pētīja aproču un kaklarotu apmaiņas “tīklu” Trobriāna salās un konstatēja, ka tās bija daļa no apmaiņas sistēmas jeb Kula apļa, ko savukārt varēja arī sasaistīt ar politiskiem motīviem.

Šim stāstam var vilkt paralēles ar mūsdienu dāvināšanas kultūru. Varētu teikt, ka daudzi cilvēki ir ierauti līdzīgā “sistēmā” no kuras nespēj izkļūt. Respektīvi, jūs jau gadiem ar kādiem citiem cilvēkiem viens otru apdāvināt un dažubrīd jūs sevi pieķerat pie domas, ka īstenībā man vairs nav nekādu ideju un esmu spiests dāvināt šo dāvanu pienākuma pēc. Jo, ja es neuzdāvināšu, tiks pārrauta “sistēma” un konkrētais cilvēks vai ģimene var to nesapratīs un skatīsies ar šķību aci.

Līdz ar to lielā vairumā gadījumos varam teikt, ka uzdāvināt dāvanu ir uzdāvināt parādu, turklāt daudzi par to nemaz neaizdomājas, ka patiesībā ir ierauti līdzīgā Kula apļa sistēmā. Tas gan nenozīmē, ka tā ir nepatīkama vai rada diskomfortu…

Ja esat atklājis pareizrakstības kļūdu, lūdzu, paziņojiet mums, izvēloties šo tekstu un nospiežot Ctrl+Enter.

Jums var arī patikt

Leave a Comment

Are you sure want to unlock this post?
Unlock left : 0
Are you sure want to cancel subscription?

Šī vietne izmanto sīkfailus, lai uzlabotu jūsu pieredzi. Mēs pieņemam, ka jūs ar to piekrītat, bet jūs varat atteikties, ja vēlaties. Pieņemt Lasīt vairāk

Konfidencialitātes un sīkdatņu politika
-
00:00
00:00
Update Required Flash plugin
-
00:00
00:00

Spelling error report

The following text will be sent to our editors:

BALTIJASZINAS MEDIJU NAMS 2024 Visas tiesības aizsargātas.