Kad plauktos ir kalni augļu un dārzeņu, un vasarnīcās, dārzos nogatavojas raža, galvenā mājsaimnieču nodarbošanās ir konservēšana. Cilvēki ir izdomājuši daudzus veidus, kā saglabāt ražu: raudzēšana un mērcēšana, kodināšana, žāvēšana, sasaldēšana. Bet kurš no šiem veidiem saglabās visvairāk vitamīnu pārtikā?
Rustems Sadykovs, medicīnas zinātņu kandidāts, dietologs, gastroenterologs, klīniskais farmakologs, stāstīja par noteiktu konservēšanas metožu priekšrocībām.
Ir daudz dažādu ilgtermiņa konservēšanas metožu, ko var izmantot augļu un dārzeņu konservēšanai. Un katram ir savas priekšrocības un trūkumi.
Fermentācija
Mēs zinām šo ražas novākšanas metodi kā kodināšanu, mērcēšanu, šī metode ir pamatā tam, ko mēs saucam par dārzeņu kodināšanu. Ikviena mīļākie marinēti gurķi patiesībā ir marinēti vai raudzēti.
Fermentācija ir process, kurā baktērijas sadala ogļhidrātus dārzeņos. Šis process var palīdzēt saglabāt dārzeņus ilgāku laiku, kā arī palielināt noteiktu uzturvielu, piemēram, C vitamīna un probiotiku, līmeni. Tomēr fermentācija var izraisīt arī noteiktu uzturvielu, piemēram, B1 vitamīna, zudumu.
Ir ļoti svarīgi, lai fermentācija notiktu tikai izmantojot sāli un ūdeni, bez citiem konservantiem – tad šī ir ļoti noderīga gatavošanas metode. Taču ar šo metodi novāktie dārzeņi un augļi netiek ilgstoši uzglabāti. Un ir svarīgi tos uzglabāt ledusskapī. Vai arī apstākļos, kas ir tuvu ledusskapim, temperatūrā, kas ir nedaudz virs nulles.
Kodināšana
Kodināšana ir process, kurā dārzeņu konservēšanai izmanto etiķi. Šis process var arī palīdzēt palielināt noteiktu uzturvielu, piemēram, C vitamīna, līmeni. Tomēr kodināšana var izraisīt arī noteiktu uzturvielu, piemēram, A vitamīna, zudumu.
Neiesaku kodināt cilvēkiem ar kuņģa-zarnu trakta problēmām, ar insulīna rezistenci. Bieži marinādēm pievieno ne tikai etiķi, bet arī cukuru, kečupu un citas kaitīgas sastāvdaļas. Ja marinējat dārzeņus, mēģiniet izmantot veselīgākas un drošākas sastāvdaļas – piemēram, ābolu sidra etiķi, nevis galda etiķi. Arī cukuru labāk nelietot.
Žāvēšana
Dārzeņu un augļu žāvēšanas laikā mēs noņemam no tiem mitrumu. Žāvēšana var palīdzēt saglabāt dārzeņus ilgāku laiku, kā arī koncentrēt barības vielas. Tomēr žāvēšana var izraisīt dažu uzturvielu, piemēram, C vitamīna, zudumu.
Žāvēšana ir ideāls veids, kā novākt ar šķiedrvielām bagātu pārtiku. Žāvē lapu dārzeņus, cukini, var kaltēt sēnes, ogas, augļus. Ideālā gadījumā žāvē veco metodi – saulē, neizmantojot dehidratatorus un cepeškrāsnis, tāpēc mikroelementu saglabāšanās ir augstāka.
Saldēšana
Saldēšana palēnina dārzeņu bojāšanās ātrumu. Šī metode var palīdzēt saglabāt dārzeņus ilgāku laiku un neizraisīt barības vielu zudumu. Tomēr ir svarīgi ņemt vērā, ka saldētu dārzeņu kvalitāte laika gaitā var pasliktināties.
Ievārījums un kompoti
Ievārījumu un kompotus gatavo, vārot dārzeņus ar cukuru. Šis process var palīdzēt saglabāt dārzeņus ilgāku laiku, kā arī koncentrēt barības vielas. Tomēr ir svarīgi atzīmēt, ka ievārījumu un kompotu cukura saturs var būt augsts, kas var veicināt svara pieaugumu un citas veselības problēmas.
Kā saglabāt vairāk barības vielu dārzeņos un augļos?
Jebkurai pārtikas novākšanas metodei ir vispārīgi ieteikumi, kas palīdzēs saglabāt vairāk barības vielu dārzeņos un augļos.
Novāc dārzeņus, kad tie ir nogatavojušies.
Rūpīgi nomazgājiet dārzeņus, lai tos nesabojātu.
Ātri pagatavojiet dārzeņus, lai samazinātu barības vielu zudumu.
Pievienojiet vārītu dārzeņu ūdeni zupām un mērcēm, lai uztvertu visas uzturvielas, kas varētu būt zaudētas.
Uzglabājiet dārzeņus pareizi, lai tie nebojātos.