Mājas darbu veikšana un ķermeņa muskuļu vingrošana vienlaicīgi ir ideāli piemērota daudzām mājsaimniecēm vai tiem, kam nav laika sportot. Kopā ar putekļiem un netīrajiem traukiem aiziet arī liekie kilogrami – tas būtu lieliski! Bet vai tas patiešām ir tik vienkārši?
Vai mājas darbi ir fiziskās aktivitātes aizstājējs?
Vispirms ir vērts precizēt, ka ir dažādi treniņu veidi. Attiecīgi atšķiras arī to mērķi un uzdevumi.
Spēka treniņu mērķis ir stiprināt muskuļus un palielināt to apjomu. Kardiotreniņu mērķis ir trenēt elpošanas un sirds un asinsvadu sistēmu. Stiepšanās vingrinājumi uzlabo muskuļu un saišu elastību. Savukārt ārstnieciskās fiziskās sagatavotības mērķis ir uzlabot veselības rādītājus kopumā; tai ir terapeitiska iedarbība.
Tāpēc mājas vingrošana, pat ja tā ir ļoti aktīva, nevar aizstāt pilnvērtīgu treniņu. Taču veselībai šādas aktivitātes joprojām ir labvēlīgas.
Kā tīrīšana ietekmē ķermeni
Zinātnieki veica pētījumu par šo tēmu. Viņi aptaujāja dalībniekus vecumā no 21 līdz 90 gadiem, cik bieži un cik intensīvi viņi veic mājas darbus. Vieglie mājas darbi ietvēra ikdienas darbus – putekļu slaucīšanu, gludināšanu un ēdiena gatavošanu. Sarežģītāki darbi, pēc pētnieku domām, ietvēra logu tīrīšanu, putekļu sūcēju un grīdu tīrīšanu.
Pētījumā tika konstatēts, ka mājas darbi stiprina kāju muskuļus. Secinājums ir diezgan loģisks – visas iepriekš minētās darbības tiek veiktas, stāvot vai ejot.
Kā tīrīšana ietekmē smadzenes
Eksperimenta autori uzskata, ka vēl viens mājsaimniecības darbu ieguvums ir optimāla fiziskās veselības un kognitīvo spēju līmeņa uzturēšana. Tas ir īpaši svarīgi gados vecākiem cilvēkiem. Fakts ir tāds, ka mājas darbi, pat ja tie nav ļoti aktīvi, samazina mazkustīgas uzvedības risku.
Tika vērtēti arī citi rādītāji, piemēram, domāšana, īstermiņa atmiņa, redzes un telpiskās spējas, runas un uzmanības noturība. Smagi mājasdarbi izraisīja uzmanības noturības palielināšanos par 14 %, savukārt viegli mājasdarbi uzlaboja īstermiņa atmiņas kvalitāti par 12 %.
Cita pētījuma autori uzskata, ka mājas darbiem ir terapeitiska ietekme uz cilvēkiem ar demenci. Tas nozīmē, ka cilvēks vairāk iesaistās mājas darbos, kas ievērojami mazina slimības negatīvo ietekmi.
Protams, var būt arī tā, ka pēc ģenerāltīrīšanas jūs jūtaties tā, it kā būtu veselu dienu strādājis sporta zālē. Tomēr šāda veida aktivitātes nevar aizstāt pilnvērtīgu treniņu, kam ir konkrēti mērķi. Tomēr mājsaimniecības darbi ir sava veida alternatīva pastaigām (un vispār jebkurai aktivitātei). Protams, pastaigas svaigā gaisā veselībai ir daudz izdevīgākas, taču, ja jums nav iespēju, mājas darbi arī ir labs veids, kā sadedzināt liekās kalorijas.