Izrādās, ka paklāji, šampūni, tīrīšanas līdzekļi un krāsas var radīt reālu risku mūsu veselībai.
Tas ir paradokss: mēs tik ļoti baidāmies apēst kaut ko kaitīgu un pastāvīgi meklējam “burvju tableti” visām slimībām, bet pilnībā ignorējam faktu, ka katru dienu saskaramies ar toksiskām un kaitīgām vielām, ziņo izdevums Doctorpiter.
Dienvidkalifornijas Universitātes Kekas Medicīnas skolas (Keck School of Medicine) un Ņujorkas (ASV) Mount Sinai slimnīcas Icahn Medicīnas skolas (Icahn School of Medicine) zinātnieki ir atklājuši, ka tā dēvētie “mūžīgie” ķīmiskie piesārņotāji ir kaitīgi ne tikai videi, bet arī mūsu veselībai. Ķīmiskās vielas bojā mūsu aknas.
Perfluoralkilvielas un polifluoralkilvielas (PFAS) tiek uzskatītas par “hroniskiem” ķīmiskiem piesārņotājiem. Nosaukums nav nejaušs – šīs vielas sadalās ārkārtīgi lēni un viegli uzkrājas vidē, pārtikā, gaisā un cilvēka ķermeņa audos.
PFAS ir sastopamas šādās vielās:
- Šampūnos;
- tīrīšanas līdzekļos; * mazgāšanas līdzekļos;
- krāsās;
- paklājos;
- nepielīpošos virtuves traukos;
- ugunsdzēsības putas;
- elektronika;
- iepakojumi ātrās ēdināšanas restorānos;
- ūdensnecaurlaidīgs apģērbs.
Zinātnieki jau iepriekš ir atklājuši, ka šīs vielas var izjaukt endokrīno sistēmu un veicināt vielmaiņas izmaiņas, kas var novest pie steatozes – stāvokļa, kad aknu audos sāk rasties patoloģiskas izmaiņas, jo hepatocītos veidojas pārmērīgi daudz tauku pilienu.
Jāatzīmē, ka pēdējos gados steatozes izplatība ir pieaugusi. Ja slimība netiek ārstēta, tā var novest pie steagepatīta, cirozes ar visām tās sekām – līdz pat aknu mazspējai.
Eksperimentos ar pelēm, žurkām, vardēm un primātiem PFAS izraisīja steatozi un lipīdu uzkrāšanos dzīvniekiem. Zinātniekiem izdevās atrast arī saikni starp ķīmisko vielu iedarbību un holesterīna, triglicerīdu un urīnskābes līmeni, kas ir skaidri vielmaiņas traucējumu un aknu slimību marķieri.
Jaunā pētījuma autori izvirzīja mērķi pārbaudīt, kā “mūžīgie” piesārņotāji ir saistīti ar vienu no nealkoholiskās aknu taukainās slimības pazīmēm – paaugstinātu enzīma alanīna aminotransferāzes (ALT) līmeni. Lai to izdarītu, zinātnieki analizēja 111 epidemioloģiskus (cilvēki) un eksperimentālus (grauzēji) pētījumus.
Rezultātā eksperti varēja atrast ticamus pierādījumus tam, ka ķīmisko vielu iedarbība patiešām ir saistīta ar paaugstinātu ALT līmeni asinīs – un tas attiecas gan uz grauzējiem, gan cilvēkiem.