Pētot peļu tēviņu reakciju uz grūsnām un laktējošām mātītēm, pētnieki nonāca pie dīvaina secinājuma: peļu tēviņi baidās no banānu smaržas.
Pētījumā, kas publicēts žurnālā Science Advances, Monreālas Makgila universitātes zinātnieki pētīja stresa hormona pieaugumu peļu tēviņiem, kad tie atradās blakus mātītēm grūtniecības beigās.
Pētnieki raksta, ka “peļu tēviņi, īpaši neapstrādāti tēviņi, izrāda zīdaiņu slepkavības agresiju, lai uzlabotu savu ģenētisko piemērotību.” Lai atturētu šos agresīvos tēviņus un izglābtu jaunos, grūsnās un laktējošās mātītes izdala “ožas ziņojumus”, kas atbaida peles.
Kā tad ar banāniem?
Pētnieki atklāja, ka savienojums n-pentilacetāts, kas tika atrasts peļu mātīšu urīnā grūtniecības beigās un zīdīšanas laikā, bija viena no ķīmiskajām vielām, kas peles atbaidīja visvairāk. Interesanti, ka viena un tā pati viela ir atrodama dažādos augļos, tostarp banānos.
Zinātnieki pat nopirka banānu eļļas ekstraktu no lielveikala, ievietoja to būrī ar peļu tēviņiem un izmērīja viņu stresa līmeni. Tas ir ievērojami pieaudzis. Pēc zinātnieku domām, šī reakcija ir ļoti līdzīga stāvoklim, ko vīrietis piedzīvo tieši pirms iespējamās cīņas.
Pētnieki arī atklāja, ka urīna vai banānu eļļas iedarbībai ir pretsāpju vai pretsāpju efekts, samazinot vīriešu jutību pret sāpēm.
“Stresa izraisītu [sāpju jutības samazināšanos] peļu tēviņiem var novērot pat tad, ja nav reālas mātes agresijas; pietiek ar vienkāršu šādas agresijas draudu un ka šie draudi tiek pārnesti caur gaistošiem savienojumiem urīnā,” raksta pētnieki.
Pētījumā atklājās, ka neapstrādāti peļu tēviņi biežāk piedzīvoja stresu n-pentilacetāta klātbūtnes dēļ gan banānos, gan peles urīnā. Tas norāda, ka nesaistīti vīrieši rada lielākus draudus jauniešu izdzīvošanai nekā tēvi.
“Zīdītāji viens otram sūta ziņojumus biežāk, nekā mēs sākotnēji domājām. Mēs atklājām, ka viņu komunikācija ir daudz bagātāka, nekā mēs domājam,” secina pētnieki.