Arī kaķa ķermenis mainās līdz ar vecumu, tāpat kā cilvēkiem. Cilvēka vecumu varam uzminēt pēc dažām ārējām pazīmēm, bet ar kaķiem lietas ir sarežģītākas – šeit jāveic detalizētāka pārbaude.
Kā pēc zobiem uzzināt kaķa vecumu
Zobiem ir galvenā loma kaķa vecuma noteikšanā. Kaķēnam piena zobi sāk parādīties aptuveni 2 nedēļu vecumā. Līdz 8 nedēļām kaķēniem ir visi piena zobi. Kad kaķēnam ir 4 mēneši, šie zobi sāk izkrist, un to vietā aug pieaugušie zobi. Parasti zobu maiņas process kaķiem tiek pabeigts līdz 7 mēnešu vecumam. Pēc tam kļūst grūtāk noteikt dzīvnieka vecumu.
Ja jūsu kaķa zobi jau ir mainījušies, mēģiniet novērtēt viņu stāvokli. Nodiluma pakāpe, kā arī zobakmens uzkrāšanās var palīdzēt noteikt dzīvnieka vecumu. Neliels zobakmens daudzums var liecināt, ka kaķis ir 1 līdz 2 gadus vecs. Jo vairāk zobakmens, jo vecāks kaķis.
Līdz 2 gadu vecumam kaķa zobi var kļūt nedaudz dzelteni.
Dzīvniekam vecumā no 3 līdz 5 gadiem zobi var kļūt arvien dzeltenāki.
5-10 gadus vecam kaķim zobi parasti kļūst manāmi dzelteni.
5 gadu vecumā kaķa zobiem var būt nodiluma pazīmes.
Vecumā no 5 līdz 10 gadiem šīs pazīmes kļūst skaidrākas.
Kaķiem, kas vecāki par 10 gadiem, parasti ir stipri nodiluši zobi, un dažiem pat trūkst.
Puberitāte
Kaķa pubertātes pakāpe var palīdzēt noteikt tā vecumu. Tēviņi parasti sasniedz briedumu līdz 6 mēnešiem. Mātītes sasniedz dzimumbriedumu ar savu pirmo estrus (estrus ciklu) apmēram 5–9 mēnešu vecumā. Šajā laikā kaķi parasti rada skaļus trokšņus, kuru mērķis ir piesaistīt tēviņus. Tiek uzskatīts, ka kaķi ir visauglīgākie vecumā no 18 mēnešiem līdz 8 gadiem.
Svars un ķermeņa uzbūve
Kaķēnu vecumu var noteikt pēc viņu svara. Tiek uzskatīts, ka viņi katru mēnesi pieņemas svarā par puskilogramu. Tas nozīmē, ka 3 mēnešu vecumā kaķēni sver aptuveni 1,5 kilogramus, bet 4 mēnešu vecumā – apmēram 2 kg. Tomēr šī metode nav ļoti uzticama. Ja dzīvnieks nav pilnīgi vesels, tā svars precīzi neatbilst vecumam.
Lielākā daļa kaķu līdz viena gada vecumam izaug līdz pieaugušajiem. Bet dažas šķirnes, piemēram, Maine Coon, var pieņemties svarā līdz 4 gadiem. Jauniem kaķiem ir labāks muskuļu tonuss, jo viņi ir aktīvāki. Vecāki kaķi var būt kaulaināki uz muguras vai plecu lāpstiņām, un āda var būt nokarenāka.
Kā noteikt kaķa kažokādas vecumu
Kaķēnu kažoks parasti ir īss un biezs – jauniem kaķiem tas ir plāns un mīksts, bet ar vecumu kļūst biezāks un raupjāks. Tā krāsa var arī mainīties, jo tā var kļūt tumšāka vai gaišāka. Vecāki kaķi bieži kļūst pelēki. Arī jaunāki kaķi mēdz vairāk rūpēties par savu kažokādu, un vecāki kaķi bieži vien nespēj tik labi parūpēties par savu kažokādu.
Dažreiz zobu problēmas, kas var radīt kaķim diskomfortu, neļauj viņai rūpēties par kažoku. Svara pieaugums var būt vēl viens iemesls, kāpēc mājdzīvnieki pārtrauc kopt kažokādas. Apaļš kaķis vairs nav tik lokans un kustīgs. Artrīts var arī padarīt neiespējamu mājdzīvnieka kopšanu, jo jebkura salocīšana var būt ļoti sāpīga.