Kaķi var šķist noslēpumaini radījumi. Bet ticiet vai nē, sadraudzēties ar kaķi nav nemaz tik grūti – ja zināt, ko darīt. Šeit ir daži zinātniski pamatoti padomi, kā efektīvi sadraudzēties ar kaķiem.
1. Ļaujiet kaķim uzņemties iniciatīvu
Pētījumā, kas veikts 51 Šveices kaķu mājā, tika atklāts, ka tad, kad cilvēki sēž un gaida un koncentrējas uz kaut ko citu, piemēram, labu grāmatu, kaķis, visticamāk, ievācas un mazāk aiziet, kad cilvēki reaģē.
2. Sveiciniet savu kaķi tā, kā viņi sveicina viens otru
Kaķi, kas ir draudzīgi viens ar otru, sveicina viens otru no deguna līdz degunam. Šādu uzvedību var atdarināt, nevicinot pirkstu kaķa deguna līmenī, bet desmit centimetru attālumā no tā. Nepārliecieties pāri, vienkārši noliecieties un viegli izstiepiet roku. Daudzi kaķi nāks un šņauks jūsu pirkstu un var pat to berzēt. Šeit ir veiksmīgs sveiciens.
3. Mājas kaķus tur, kur viņiem vislabāk patīk…
Viņi ir ļoti jutīgi pret pieskārienu un dažās vietās viņiem patīk vairāk nekā citās vietās. Neliels 2002. gada pētījums atklāja, ka kaķi uz pieres un vaigiem glāstīšanu izrādīja pozitīvāku reakciju — murrājot, mirkšķinot un berējot ķepas. Viņi, visticamāk, reaģēs negatīvi — svilstot, pļaukstot vai vicinot asti —, kad viņus paglauda astes zonā. Nesenais 2021. gada pētījums apstiprināja šos atklājumus lielākā izlasē, un daudzi īpašnieki var apstiprināt šīs nojautas.
4. …bet, ja saņemat negatīvu reakciju, virzieties prom no kaķa
Ir daudzas pazīmes, kas liecina, ka jūsu kaķim nepatīk tas, ko jūs darāt. Tās var būt gan atklātas, piemēram, šņākšana un košana, gan smalkākas, piemēram, ausu saplacināšana, īpaša skatīšanās uz savu roku vai astes raustīšana. Kad saņemat kādu no šiem signāliem, ir pienācis laiks atkāpties.
5. Nepārbarojiet savu kaķi
Daudzi cilvēki domā, ka ēdiens ir līdzvērtīgs mīlestībai un ka atturēšanās no ēdiena var likt kaķim jūs ienīst, taču 2016. gada Kornela universitātes pētījums par kaķiem ar aptaukošanos atklāja pretējo — vismaz uz noteiktu laiku. Apmēram mēnesi pēc tam, kad 58 kaķēni ar lieko svaru tika likti uz diētas, trīs ceturtdaļas viņu saimnieku ziņoja, ka viņu kaķi kļuvuši mīļāki, biežāk murrājuši un apsēdušies saimnieka klēpī.
6. Spēlējiet ar viņiem – daudz!!
Lielākā daļa kaķu uzvedības problēmu ir saistītas ar garlaicību un parasto rotaļu trūkumu. Neviens nedomā divreiz un katru dienu normāli pastaigājas ar savu suni, taču daudzi cilvēki neapzinās, ka kaķu dzimtas dzīvnieki ir plēsēji nindzjas, kuriem nepieciešams regulārs enerģijas avots. 2017. gadā veikts pētījums atklāja, ka kaķi dod priekšroku cilvēku mijiedarbībai, nevis pārtikai, taču, rūpīgāk aplūkojot datus, atklājās, ka tieši interaktīvas rotaļlietas klātbūtne viņus piesaistīja cilvēkiem. Viena no viņu labākajām iespējām ir iegūt sev zizli ar spalvām, diegiem vai citām lietām, kas izskatās pēc medījuma.
7. Turiet kaķi telpās
Kaķi, kas pārsvarā uzturējās iekštelpās (viņiem katru dienu bija viena stunda kontrolēta piekļuve nelielam dārzam), bija vairāk “sinhronizēti” ar saviem saimniekiem nekā kaķi, kuriem bija atļauta brīva piekļuve ārā. Mājas kaķēni bija aktīvāki dienas laikā, kad droši vien bija aktīvi arī viņu saimnieki, un mazāk enerģiski naktī, kad cilvēkiem patīk gulēt.
8. Sazinieties ar kaķiem, kamēr tie ir mazi
Daudzi pētījumi ir parādījuši, ka tikai dažas minūtes dienā pozitīva attieksme pret cilvēkiem palīdz kaķēniem izaugt draudzīgākiem un uzticīgākiem cilvēkiem. Ideālais vecums kaķēnu socializācijai ir no 2 līdz 9 nedēļām. Vienā 2008. gada pētījumā tika atklāts, ka kaķēni no patversmes, kuri saņēma daudz “pagarinātas socializācijas” – papildu uzmanības, pieķeršanās un rotaļas – gadu vēlāk bija mīļāki pret saviem saimniekiem un mazāk baidījās nekā citi kaķēni, kas adoptēti no tām pašām patversmēm.
9. Apsveriet kaķa raksturu un savu
Ja vēlaties adoptēt vecāku dzīvnieku, pavadiet kādu laiku patversmē, lai vispirms tos iepazītu — bieži vien pieauguši kaķu īpašnieki ziņo, ka personībai ir bijusi liela nozīme viņu lēmumā adoptēt dzīvnieku uz mūžu, un tas ietekmējis viņu labās kaimiņattiecības. jauns kompanjons. Ne visi kaķi labi socializējas jaunībā, tāpēc viņiem var būt savi unikāli noteikumi par to, kādai mijiedarbībai viņi piekrīt.
10. Pievērsiet īpašu uzmanību viņu uzvedībai
Kopumā izmantojiet veselo saprātu. Esiet uzcītīgs un objektīvs novērotājs: vērojiet, kā viņi reaģē uz jūsu rīcību. Kaķu ķermeņa valoda var būt smalka — piemēram, acu mirkšķināšana var liecināt par apmierinātību, savukārt ausu raustīšana var liecināt par kairinājumu, taču, izpētot viņu signālus, jūs uzzināsit daudz labāku priekšstatu par to, kā viņi jūtas. Un, ja jūs attiecīgi pielāgojat savu uzvedību, jūs drīz atklāsiet, ka esat nopelnījis kaķa uzticību.