Deguns ir aizlikts, grūti elpot, uz ādas ir sarkani plankumi. Tieši tā viņa nāca – alerģija! Mēs to pieņemam, tāpat kā daudzas citas hroniskas slimības, un samierināmies ar faktu, ka tas ir ar mums uz visiem laikiem. Bet iedomājieties, ka tā nemaz nav slimība, bet jūsu ķermenis tādējādi vēlas jums kaut ko pateikt!
No psiholoģijas līdz fizioloģijai
Tradicionāli alerģija attiecas uz ķermeņa imūno reakciju uz pārtikas antigēniem, zālēm, augu ziedputekšņiem, dzīvnieku blaugznām utt. Tomēr zinātnieki ir pierādījuši, ka stress, neirozes un citi izraisītāji var izraisīt arī alerģiskas reakcijas cilvēka organismā.
Ja alergēnu nevar noteikt, bet ir alerģiskas reakcijas pazīmes (nieze, apsārtums, pietūkums), tad šo stāvokli sauc par pseidoalerģisku. Zinoši ārsti šādā brīdī nesteidzas noteikt diagnozi, jo, iespējams, savārgums ir psihosomatiska rakstura.
Cilvēki, kuriem ir nosliece uz alerģijām, bieži cieš no neirozēm, depresijas, viņi ir ļoti uzņēmīgi pret mainīgiem dzīves apstākļiem. Turklāt pseidoalerģijas simptomi liek sevi manīt ar asinsspiediena lēcieniem, pulsa svārstībām un citām veģetatīvās sistēmas problēmām. Pēc psihologu domām, šādos cilvēkos visas ķermeņa funkcijas darbojas maksimāli, kā dēļ psiholoģiskā nelīdzsvarotība pārvēršas par fizioloģisku.
Provocējoši faktori
Apstākļi, kas veicina psihosomatisko alerģiju attīstību, ir šādi:
♦ ilgstoša nervu spriedze;
♦ imūnsistēmas pārrāvumi;
♦ strādāt un dzīvot nelabvēlīgos apstākļos;
♦ nepietiekams uzturs;
♦ personības iezīmes (astēniskais, melanholiskais tips);
♦ pēkšņas izmaiņas dzīvesveidā vai vietā, klimatā;
♦ nepietiekama atpūta.
Bieži simptomi
Alerģijas izpausmes psihosomatikā ir tikpat dažādas kā klasiskās alerģijas izpausmes gadījumā.
1. Āda cieš, parādās sarkani niezoši plankumi, pinnes. Tas var liecināt par neveiksmīgiem mēģinājumiem kontrolēt situāciju, nepamatotām cerībām, vilšanos. Lai atbrīvotos no šīm izpausmēm, ir nepieciešams ieslēgt veselo saprātu, pārslēgt uzmanību no sasāpējušā priekšmeta un noskaidrot attiecības.
2. Izvirdumi uz sejas, pieres vai deguna ir raksturīgi pārāk kautrīgiem cilvēkiem, kuri baidās piesaistīt apkārtējo uzmanību. Problēmas risinājums: izkāpiet no savas komforta zonas un prezentējiet savus spēkus citiem.
3. Neirodermīts vai ekzēma uz rokām var parādīties ieraduma saasināt problēmas un dramatiskus apstākļus. Izārstēšana slēpjas pozitīvā skatījumā uz dzīves apstākļiem.
4. Konjunktivīts, alerģisks blefarīts izpaužas nevēlēšanās prātīgi paskatīties uz esošo realitāti. Izeja ir uzņemties atbildību par savu dzīvi un savām izvēlēm.
5. Pārmērīga uzbudinājuma, gaidīšanas, ilgstošas spriedzes un stresa dēļ var sākties bronhu spazmas, balsenes tūska, traheīts.
Pilnīgs risinājums
Bieži vien psihosomatiskās alerģijas savā izpausmē ir līdzīgas klasiskajām: pārtikai, ķimikālijām, vilnai vai putekļiem. Ne vienmēr izdodas uzreiz atrast pamatcēloni, taču, novēršot psiholoģisko faktoru, problēma pazūd arī bez ilgstošas ārstēšanas.
Lai tiktu galā ar alerģijām, kurām ir psiholoģisks raksturs, tikai sistemātiska pieeja ļauj: antihistamīni, akupunktūra, masāža, joga, pilates, peldbaseins un daudz kas cits. Tādā veidā tiek atjaunota neirohumorālās regulācijas darbība (kad nervu sistēma pārraida signālus nervu impulsu veidā, un endokrīnā sistēma vienlaikus izdala hormonālās vielas, kuras ar asinīm tiek nogādātas orgānos). Un ķermenis dziedē.