Pārmērīga sāls uzņemšana noved pie asinsvadu iznīcināšanas un hipertensijas attīstības ar visām no tā izrietošajām nepatīkamajām sekām. Taču, pat atbrīvojoties no sālstraukiem un ieraduma ēdienam pievienot sāli, cilvēks, pats to nezinot, turpina apēst milzīgu daudzumu tā dēvētās slēptās sāls.
Speciālisti aprēķinājuši, ka lauvas tiesa (līdz 80%) no patērētajām kaitīgajām garšvielām krīt uz produktos paslēpto sāli. Un tajos, kas veido ikdienas uztura pamatu. Kā stāsta ārste-endokrinoloģe, medicīnas zinātņu doktore Zukhra Pavlova, viņa savus pacientus parasti brīdina neēst taukus un cukuru saturošu pārtiku.
Taču ne mazāk bīstams ir sāls, ko tautā nejauši nedēvē par balto indi. Tās pārpalikums negatīvi ietekmē asinsvadu stāvokli, provocē hipertensijas attīstību, izraisa sirdslēkmes un insultus.
Speciāliste iesaka ieskatīties ledusskapī, lai pārliecinātos par milzīgajām slēptā sāls nogulsnēm, kas “slēpjas” tur uzglabātajos produktos. Ja ar veikalā nopērkamajiem pusfabrikātiem, desiņām, dažādām uzkodām un buljona kubiņiem viss ir pašsaprotami, tad konservi var maldināt patērētāju. It īpaši, ja tie ir konservēti dārzeņi. Tomēr tie visi ir vienādi piesātināti ar slēpto sāli.
Savukārt zivju konservu gadījumā, ja tie ir izgatavoti no jūras dzīvniekiem, piemēram, saury, tajos esošo nepiesātināto taukskābju labvēlīgā ietekme ir daudz lielāka nekā liekā sāls kaitējums organismam. Bet skābos kāpostus, kas ir noderīgi visos aspektos, var sabojāt, sālījot produktu.
Speciāliste iesaka pievērst uzmanību produkta sastāvam. Ja sastāvdaļu saraksta sākumā ir norādīts sāls, tad tas nozīmē, ka tajā ir daudz.
Priekšroka jādod produktiem ar marķējumu “zems nātrija daudzums” vai “bez pievienota sāls”. Tāpat daktere Pavlova, gatavojot salātus, iesaka sāli aizstāt ar citronu sulu, ingveru, kaltētiem vai svaigiem sīpoliem un ķiplokiem.