Lasīšanas Laiks:2 Minute(-s), 11 Sekunde(-s)

Centrālā statistikas pārvalde šodien informēs par patēriņa cenu izmaiņām decembrī un vidēji pagājušajā gadā, portāls  uzzināja statistikas pārvaldē.

Banku analītiķi iepriekš portāls prognozēja, ka patēriņa cenas, pēc divu gadu gandrīz nepārtraukta kāpuma, decembrī salīdzinājumā ar novembri Latvijā varētu būt samazinājušās par 0,4-0,5%. Taču decembra dati vēl neliecina par deflācijas sākumu.

Tostarp “Swedbank” ekonomiste Laimdota Komare portāls sacīja, ka 2022.gada decembrī salīdzinājumā ar novembri patēriņa cenas Latvijā varētu būt samazinājušās par 0,5%, inflācijai gada laikā – 2022.gada decembrī salīdzinājumā ar 2021.gada decembri – veidojot 20,8%. Vienlaikus gada vidējā pērn Latvijā varētu būt bijusi 17,3%.

“Kritumu mēneša laikā, visticamāk, noteica zemākas degvielas cenas. Pazeminošs efekts bija arī apģērbu un apavu cenām, lēnām iestartējoties atlaižu maratonam,” teica Komare.

Vienlaikus viņa atzīmēja, ka ar mājokli saistīto pakalpojumu cenas, visdrīzāk, nebūs būtiski mainījušās, iespējams, fiksēts vien neliels pieaugums. Savukārt pārtikas cenas, visticamāk, turpināja kāpt, bet nedaudz lēnāk kā iepriekš.

Savukārt “SEB bankas” makroekonomikas eksperts Dainis Gašpuitis portāls prognozēja, ka decembrī salīdzinājumā ar novembri patēriņa cenas varētu būt samazinājušās par 0,4%, tādējādi 2022.gada decembrī salīdzinājumā ar 2021.gada decembri patēriņa cenas varētu būt palielinājušās par 20,9%. Savukārt 2022.gada vidējā inflācija pērn varētu būt bijusi 17,2%.

“Decembrī, pēc nepārtraukta 24 mēnešu kāpuma, cenu līmenis atkal kritās,” atzīmēja Gašpuitis.

Viņš skaidroja, ka galvenais iemesls “cenu atvilnim” decembrī bija tas, ka samazinājās degvielas cenas, kā arī parādījās atlaides, kas tika piemērotas daudzās preču grupās, piemēram, apģērbiem un apaviem, kā arī noteiktām pārtikas precēm. Nozīme bija arī tam, ka nebija novērojami izteikti pieaugumi kādā no patēriņa grupām.

Tajā pašā laikā Gašpuitis atzīmēja, ka decembra dati vēl neliecina par deflācijas sākumu, un cenu pieaugums janvārī, visticamāk, turpināsies, kaut gada pieauguma tempi sāks kristies.

Centrālās statistikas pārvaldes dati liecina, ka pēdējo reizi patēriņa cenu kritums mēneša laikā Latvijā fiksēts 2020.gada novembrī, patēriņa cenām samazinoties par 0,3%. Taču divos mēnešos – 2020.gada decembrī un 2022.gada janvārī – patēriņa cenas mēneša laikā Latvijā nemainījās.

Jau vēstīts, ka Latvijā patēriņa cenas 2022.gada novembrī salīdzinājumā ar oktobri pieauga par 1,1%, bet gada laikā – 2022.gada novembrī salīdzinājumā ar 2021.gada novembri – palielinājās par 21,8%. Vienlaikus 12 mēnešu vidējais patēriņa cenu līmenis, salīdzinot ar iepriekšējiem 12 mēnešiem, novembrī pieauga par 16,2%.

 

 

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

b22f2dd0cb916e24c7fd7f018e5dd382 Previous post Tagad ir pieejama iepriekšēja reģistrācija programmai Avatar Generations
Tresdiena bus makonaina un vejaina transformed scaled Next post Trešdiena būs mākoņaina un vējaina