Home » Kā mātes piens ietekmē kaķēnus

Kā mātes piens ietekmē kaķēnus

no Ilona Meija
0 Komentāri Ziedot

Lai pieaugušais kaķis spētu uzvesties, viņam visa bērnība jāpavada kopā ar ģimeni.

Kaķi un kaķenes atšķiras pēc rakstura: daži ir draudzīgāki pret cilvēkiem un cits pret citu nekā citi, daži ir gatavi dienām ilgi sēdēt jūsu apskāvienos, bet daži ir diezgan kašķīgi radījumi.

Helsinku Universitātes pētnieki uzskata, ka kaķēna raksturs lielā mērā ir atkarīgs no tā, kad tas tika atņemts no mātes. Tagad dažādās valstīs kaķēni no savām, tā teikt, ģimenēm tiek atņemti dažādos laikos: ASV, piemēram, astoņas nedēļas pēc dzimšanas, Somijā – divpadsmit nedēļas. Tomēr, kā uzskata Hanness Lohi (Hannes Lohi) un viņa kolēģi, ja vēlaties, lai kaķēns izaugtu mīlīgs un draudzīgs, viņam pie mātes jāpaliek vēl ilgāk – vismaz četrpadsmit nedēļas.

Zinātniskajā žurnālā Scientific Reports publicētajā rakstā teikts, ka dažas uzvedības problēmas mājas kaķiem ir biežāk sastopamas, nekā varētu gaidīt. Piemēram, dzīvnieki bieži ir pārāk bailīgi un bailīgi vai pārāk agresīvi, vai arī pārāk bieži un pārāk rūpīgi laiza kažoku; uzvedības problēmas ir arī kaķu tieksme piesūkties vilnas vai auduma priekšmetiem, it kā kaķis būtu iekritis bērnībā.

Darba autori analizēja gandrīz 6000 kaķu uzvedību un nonāca pie secinājuma, ka visas iepriekš minētās pazīmes – vienā vai citā kombinācijā – pietiekami nopietnā formā sastopamas 25% dzīvnieku. Šajā gadījumā visspēcīgākā agresija un citas izpaužas tiem, kuri no mātes tika atņemti astoņu nedēļu vecumā un agrāk.

Savukārt vislabāk uzvedas tie dzīvnieki, kas jaunajās mājās nonākuši četrpadsmit nedēļu vecumā – tie retāk kož un skrāpē svešus cilvēkus un retāk iesaistās tādos atkārtojošos uzvedības rituālos kā bezgalīga laizīšana.

Lai gan mēs teicām, ka mātes piens padara kaķēnus mīļus, tas nav tikai piens. Tieši agrā vecumā jebkurš dzīvnieks iegūst pirmās un vissvarīgākās socializācijas prasmes – tas ir, vienkārši sakot, iemācās uzvesties ar citiem, pareizi un laikus izrādīt draudzīgumu un nedraudzīgumu utt. un to viņš iemācās pie saviem mīļajiem, tas ir, pie mātes un brāļiem-sestrām. Ja pieaudzis kaķis baidās no jebkuras ēnas un bez iemesla uzbrūk saimniekiem un viņu viesiem, tas nozīmē, ka viņš nav apguvis kādu sociālo mācību – varbūt tāpēc, ka bērnībā nepietiekami socializējās ar citiem kaķēniem un mammu.

Tāda pati likumsakarība vērojama arī citiem dzīvniekiem – jo ilgāk mazuli socializē ģimenē, jo pieklājīgāk viņš uzvedas, kad izaug par pieaugušo. Paradoksāli, ka, neraugoties uz kaķu popularitāti, līdz šim neviens nav veicis šādus pētījumus ar tiem.

Ja esat atklājis pareizrakstības kļūdu, lūdzu, paziņojiet mums, izvēloties šo tekstu un nospiežot Ctrl+Enter.

Jums var arī patikt

Leave a Comment

BALTIJASZINAS MEDIJU NAMS 2024 Visas tiesības aizsargātas.

Are you sure want to unlock this post?
Unlock left : 0
Are you sure want to cancel subscription?

Šī vietne izmanto sīkfailus, lai uzlabotu jūsu pieredzi. Mēs pieņemam, ka jūs ar to piekrītat, bet jūs varat atteikties, ja vēlaties. Pieņemt Lasīt vairāk

Konfidencialitātes un sīkdatņu politika
-
00:00
00:00
Update Required Flash plugin
-
00:00
00:00

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: