Vai varat mazgāties dušā un mazgāt matus, ja esat slims un jums ir drudzis? Dermatologi skaidro, kā ūdens procedūras var ietekmēt jūsu pašsajūtu.
Daudzi cilvēki mazgā matus katru dienu un nevar iztikt bez karstas vannas vai dušas no rīta un vakarā. Ko darīt, ja saslimstat? Staigāt (gulēt) ar netīru galvu un atteikties no ūdens procedūrām?
“Doktors Pēteris” uzdeva šos jautājumus dermatologiem.
Elena Agafonova, dermatoloģe, medicīnas doktore
Tas ir aizliegts.
– Ja temperatūra ir augstāka par 37,5 grādiem, matus nemazgājiet, un tas ir pat kontrindicēts, jo papildu hipertermija (pārkaršana) izraisīs vēl augstāku ķermeņa temperatūru,” saka dermatoloģe Jeļena Agafonova. – Tas var izraisīt asinsrites traucējumus, papildu slodzi sirdij, paātrinātu sirdsdarbību un pasliktināt cilvēka vispārējo stāvokli.
Ja temperatūra ir augstāka par 37,5 grādiem, nevajadzētu tvaicēt kājas, jo tas var izraisīt arī vispārējo hipertermiju, brīdina ārsts.
Iekaisums pasliktināsies
– Nav ieteicams mazgāt galvu vai mazgāties dušā, ja galvas ādā ir iekaisuma process – augšžokļa sinusīts, akūti iekaisuma procesi auss zonā. To nevajadzētu darīt pat tad, ja temperatūra ir zemāka par 37,5 grādiem,” norāda eksperts. – Ūdens var iekļūt auss kanālā vai degunā un pasliktināt iekaisuma procesu.
Ja jūtaties slikti, bet ķermeņa temperatūra ir zemāka par 37,5 grādiem un jums nav akūta iekaisuma, varat mazgāt matus, norāda dermatoloģe.
– Taču dušā nav ieteicams atrasties ilgāk par 10 minūtēm un lietot kontrastdušu,” saka Jeļena Agafonova. – Ūdens temperatūrai jābūt istabas vai nedaudz augstākai par istabas temperatūru. Mazgājot ar karstu ūdeni, nevēlaties radīt pirts vai saunas efektu. Laba ideja ir mazgāt matus, nenokāpjot dušā, tad ātri izžāvēt un doties gulēt. Pirms došanās ārā nekad nevajadzētu mazgāt matus.
Pārmērīga slodze uz sirdi.
Dr. Anna Karpova, medicīnas doktore, dermatoloģe, piekrīt kolēģes viedoklim. Pēc viņas teiktā, šampūns augstā ķermeņa temperatūrā palielina slodzi sirdij un ietekmē asinsspiedienu.
– Ķermeņa temperatūras paaugstināšanās visbiežāk ir saistīta ar kādu infekcijas slimību, ko pavada drebuļi, noguruma sajūta un vēlme sasildīties,” saka dermatoloģe Anna Karpova. – Bet karsta vanna vai duša ar drudzi nenovedīs pie vēlamā veselības stāvokļa uzlabošanās, bet tikai pasliktinās jau esošos simptomus, jo karsts ūdens palielina slodzi uz sirdi, paplašina asinsvadus, maina asinsspiedienu, kas izraisa lielāku stresu jau tā novājinātajam organismam. Tāpēc nav ieteicams mazgāt matus un veikt ūdens procedūras vispār, ja ir drudzis.