Home » Kāpēc suņiem nepatīk daži cilvēki?

Kāpēc suņiem nepatīk daži cilvēki?

no Ilona Meija
0 Komentāri Ziedot

Pat visdraudzīgākais suns var riepot uz cilvēku, kas viņam nepatīk. Bet kā suņi “izvēlas” šo cilvēku? Vai tas ir aromāts, kas viņus kaitina? Vai varbūt tā ir sestā maņa?

Pat suņu īpašnieki dažkārt nespēj izskaidrot, kāpēc viņu mīlulim kāds nepatīk. Dažkārt nepatikas iemesls ir skaidrs, piemēram, dzīvnieku kairina kāda smarža vai suns baidās no kādiem priekšmetiem cilvēka rokās. Taču visbiežāk tas ir noslēpums.

Starp citu, zinātnieki jau ilgu laiku cenšas to atrisināt. Kopš 2005. gada biologi sāka intensīvāk pētīt suņus un ieguva dziļāku izpratni par to, kā šie dzīvnieki vāc informāciju par cilvēku, lai noteiktu, vai ir vērts uz viņu dusmoties.

Suņu ožas izjūta ir īsts superspēja

Ja cilvēkiem ir aptuveni pieci līdz seši miljoni ožas receptoru, tad suņiem to ir 220 miljoni, bet dažām šķirnēm pat 300 miljoni. Suņi spēj uztvert smakas, kuras cilvēks nepamanītu, ja vien tās nebūtu 50 reižu koncentrētākas. Dažos gadījumos smaržai jābūt 100 reizes koncentrētai, lai cilvēks to varētu uztvert.

Pētījumi, kuros izmantota magnētiskā rezonanse (MR), liecina, ka suņiem nav lielas frontālās daivas kā cilvēkiem. Tā vietā viņiem ir milzīgs ožas sīpols, kas aizņem 10 % smadzeņu.

Tā kā suņu oža ir 10 000 un dažkārt pat 100 000 reižu labāka par mūsu ožu, suņi ne tikai sajūt smaržas, ko cilvēks nespēj uztvert, bet arī piešķir tām lielāku nozīmi. Kad mēs pamanām kādu smaržu, parasti to īpaši neanalizējam, bet suņi apkopo un glabā informāciju par visdažādākajām smaržām.

Dažos gadījumos tas rada ļoti spēcīgas asociācijas. Piemēram, viens neliels pētījums, ko veica suņu suņu audzinātāja, parādīja, ka viņas suns metās tikai uz cilvēkiem, kuri pirms došanās ārā ēda picu. Mājdzīvnieks pat pēc stundām vēl varēja sajust našķa smaržu.

Un tas bija tāpēc, ka tad, kad suns bija kucēns, picas piegādātājs viņu bija sakodis, kas izraisīja spēcīgu asociāciju ar picas smaržu un briesmām. Zinot šo asociāciju, biheivioristam izdevās suni pārkvalificēt, lai šī smarža viņam asociētos nevis ar sitieniem, bet gan ar patīkamām lietām, piemēram, ar iespēju nogaršot pāris šķēles.

Arī emocijas smaržo

Pētījumi liecina, ka suņi var sajust arī dažādas cilvēka emocijas, izmantojot izmaiņas tādos ķīmiskos signālos kā adrenalīns, sviedri un ķermeņa smarža.

  1. gada pētījumā zinātnieki vāca sviedrus no mājdzīvnieku īpašniekiem, kad viņi skatījās komēdijas vai šausmu filmas. Viņi pēc nejaušības principa iedalīja suņus grupās, kas ņirgāja vai nu “šausmu”, vai “laimes” sviedru smaržu. Tā tika noskaidrots, ka suņi, kuri sajuta “baiļu” smaku, bija vairāk koncentrējušies uz saviem saimniekiem un biežāk reaģēja uz saimnieka stresu.

Citi pētījumi liecina, ka suņiem ir spēja sajust izmaiņas, kas novērojamas reakcijā “uztraucies vai bēdz”, tostarp izmaiņas sejas izteiksmē, kā arī žestos.

Tātad, kad suns izvērtē, kuram cilvēkam iekost vai ieskriet, tas paļaujas uz savu ožu sajūtu. Tam var nepatikt konkrēta smarža un asociācija ar to, vai arī suns jūt, ka cilvēks ir nobijies vai atrodas lielā stresā.

Ja esat atklājis pareizrakstības kļūdu, lūdzu, paziņojiet mums, izvēloties šo tekstu un nospiežot Ctrl+Enter.

Jums var arī patikt

Leave a Comment

BALTIJASZINAS MEDIJU NAMS 2024 Visas tiesības aizsargātas.

Are you sure want to unlock this post?
Unlock left : 0
Are you sure want to cancel subscription?

Šī vietne izmanto sīkfailus, lai uzlabotu jūsu pieredzi. Mēs pieņemam, ka jūs ar to piekrītat, bet jūs varat atteikties, ja vēlaties. Pieņemt Lasīt vairāk

Konfidencialitātes un sīkdatņu politika
-
00:00
00:00
Update Required Flash plugin
-
00:00
00:00

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: