Home » Mēness misijas Chang’e-6 nogādātie paraugi ir atklājuši jaunas atziņas par pavadoņa ģeoloģisko vēsturi

Mēness misijas Chang’e-6 nogādātie paraugi ir atklājuši jaunas atziņas par pavadoņa ģeoloģisko vēsturi

no Ilona Meija
0 Komentāri Ziedot

Mēness aizmugurējās daļas intrusīvā magmatisma izpēte ir palīdzējusi izprast pavadoņa ģeoloģisko vēsturi.

Honkongas Universitātes (HKU) pētnieku komanda un viņu kolēģi no Ķīnas un citām valstīm veica pētījumu par intrusīvo magmatismu Ķīnas misijas “Chang’e-6” nosēšanās vietā Mēness otrā pusē. Pētījuma rezultāti publicēti žurnālā The Astrophysical Journal Letters.

Intrusīvais magmatisms ir process, kurā magma iekļūst zemes garozā un veido jaunus iežus, kurus var atklāt pēc tam, kad erozijas vai citu ģeoloģisku procesu rezultātā tie ir atsegti. Šim procesam ir svarīga loma planētu ģeoloģiskās vēstures veidošanā, un to var izmantot, lai izprastu pagātnē notikušos procesus. Mēness intruzīvo iežu izpēte var palīdzēt zinātniekiem saprast, kā veidojās Mēness krāteri un kā norisinājās Mēness ģeoloģiskā evolūcija.

Šogad veiktā “Chang’e-6” misija bija pirmā misija, kas nogādāja paraugus no Mēness aizmugures puses, sniedzot zinātniekiem 1 935,3 g Mēness grunts. Paraugi var palīdzēt atrisināt ilgstoši aktuālo jautājumu par Mēness dihotomiju, proti, ka Mēnesim ir puse, kas vērsta pret Zemi, un puse, kas vērsta pretējā virzienā.

Образцы, доставленные лунной миссией «Чанъэ-6» открыли новые данные о геологической истории спутника
Chang’e-6 nolaišanās vieta Apollo krātera dienvidu galā uz ziemeļaustrumiem no Dienvidpola-Eitkena baseina, kas atrodas Mēness otrā pusē. Avots: Y. Qian

Pētnieki atklāja, ka intrusīvais magmatisms ir plaši izplatīts Dienvidpola-Eitkena baseinā Mēness otrā pusē.

Pētnieku komanda paraugos atrada arī materiālus, kas varētu sniegt skaidrību par Mēness iežu, kas pazīstamas kā KREEP-nabadzīgais Mg-suīts, izcelsmi. KREEP ir Mēness iežu veids, kas bagāts ar kāliju, retzemju elementiem (REE) un fosforu. Savukārt Mg svīta ir Mēness iežu veids, kas bagāts ar magniju.

Pētījuma rezultātiem ir nozīmīga ietekme uz izpratni par Mēness iežu petrogēzi. Tie arī palīdzēs padziļināti izpētīt Mēness aizmuguri.

Ķīnas Zinātņu akadēmijas akadēmiķis profesors Xianhua Li sacīja, ka iegūtie rezultāti ir svarīgs pamats Chang’e-6 paraugu izpētei. “To petrogēze un veidošanās laiks joprojām ir neskaidri, un šis pētījums ievērojami palīdzēs izprast to izcelsmes mehānismu,” viņš teica.

HKU kļuva par pirmo Honkongas universitāti, kuras rīcībā ir Mēness paraugi, kas iegūti no misijas Chang’e-5. HKU ģeologi plāno turpināt pētīt “Chang’e-6” paraugus un padziļināti iesaistīsies Ķīnas Mēness izpētes programmā.

Ja esat atklājis pareizrakstības kļūdu, lūdzu, paziņojiet mums, izvēloties šo tekstu un nospiežot Ctrl+Enter.

Jums var arī patikt

BALTIJASZINAS MEDIJU NAMS 2024 Visas tiesības aizsargātas.

Are you sure want to unlock this post?
Unlock left : 0
Are you sure want to cancel subscription?

Šī vietne izmanto sīkfailus, lai uzlabotu jūsu pieredzi. Mēs pieņemam, ka jūs ar to piekrītat, bet jūs varat atteikties, ja vēlaties. Pieņemt Lasīt vairāk

Konfidencialitātes un sīkdatņu politika
-
00:00
00:00
Update Required Flash plugin
-
00:00
00:00

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: