Kotletes tiek ceptas katrā ģimenē. Un pēc savas, īpašās, bieži vien no vecmāmiņas-vecmāmiņas mantotās receptes. Taču kotletes ne vienmēr ir sulīgas un čalojošas. Dažreiz mājsaimnieces pieļauj kļūdas savā sagatavošanā. Kļūdas, kas nogalina mūsu populārākā ēdiena garšu, formu un, pats galvenais, sulīgumu. Šefpavārs Viktors LOBZINS stāsta par biežāk pieļautajām kļūdām kotlešu gatavošanā.
Kļūda #1. Pārāk šķidrs pildījums
Dažkārt mājsaimniecēm sanāk pārāk šķidra maltā gaļa. Un viņi, piemēram, sāk tai pievienot pārāk daudz maizes. Šķidrā maltā gaļa netiek veidota kotletēs, ar to ir grūti strādāt.
Šo kļūdu ir viegli novērst. Maltajai gaļai jāpievieno receptē paredzētais maizes daudzums, ne vairāk. Un malto gaļu atstāj uz divām stundām ledusskapī. Šajā laikā tā sabiezēs, kļūs elastīgāka, un maize uzsūks lieko šķidrumu.
Kļūda #2. atsitiens
Tā pat nav kļūda, bet gan papildu solis. Lieta tāda, ka no maltās gaļas pēršanas noņemam lieko gaisu, lieko mitrumu. Pēršanas dēļ maltā gaļa kļūst viskozāka un lipīgāka. Kebabiem maltā gaļa ir jāsit nost. Bet parastajām kotletēm – nē. Jums vienkārši nepieciešams to labi mīcīt un atstāt uz pāris stundām ledusskapī.
Pēršanai būs jēga tikai tad, ja steigsies un nevarēsi atstāt malto gaļu ledusskapī izturēšanai.
Kļūda #3. Apcep uzreiz
Kā jau teicu, malto gaļu vajag kādu laiku paturēt ledusskapī. Tad tas kļūs viendabīgāks, būs labi veidots, saglabās formu. Es iesaku vienmēr ļaut tam stāvēt. Pēc tam, kad gaļa ir apgriezta, pievienoti sīpoli, maize, sālīti, piparoti un mīcīti, jāļauj maltajai gaļai atdzist un nostāvēties vismaz stundu.
Kļūda #4. Gari cep
Iespējams, ka vissvarīgākā mājsaimnieču kļūda ir tā, ka viņas pārlieku eksponē kotletes uz plīts. Nav svarīgi, vai viņi tos apcep uz pannas vai sautē cepeškrāsnī. Pārāk ilga vārīšana nogalina sulīgumu un labu garšu.
Vidējai kotletei, apmēram sievietes plaukstas lielumā, to vajag apcept karstā pannā 2 minūtes no katras puses. Un uz lēnas uguns 4-5 minūtes zem vāka uzkarsē līdz gatavībai. Tikai 9 minūtes. Un viss. Starp citu, to var arī celt līdz gatavībai cepeškrāsnī, bet arī ne uz ilgu laiku.
Kļūda #5. Sautējiet mērcē
Pati mērce nav kļūda. Slikti tajā ilgi sautēt kotletes. Piemēram, jūs pievienojāt saldo krējumu pēc kotlešu cepšanas, tas sajaucās ar sulu, ko tā vai citādi izdala kotletes, tas viss uzsildīja 4 minūtes, un jūs nekavējoties izslēdzāt plīti. Šis ir pareizais variants. Un gadās, ka kotletes pārlej ar mērci un sautē tajā ilgu laiku. Šķiedras pīrādziņa iekšpusē saraujas, sulīgums to atstāj, skaidrs, ka šo sulīgumu pēc tam kompensē mērce, bet varēja sanākt pavisam cits ēdiens. Pat mērcē kotlete nav ilgi jā sautē.
Kļūda #6. Negatavojies
Tas attiecas tikai uz cūkgaļas un vistas kotletēm. Liellopu un teļa gaļai tas nav tik svarīgi, šādas kotletes var atstāt nedaudz neapstrādātas. Šī gaļa ir pilnīgi droša. Bet vistai un cūkgaļai jābūt bez asinīm. Ir normāli, ja sagriež vienu no kotletēm un pārbauda griezumu. Tam jābūt baltam, bez rozā, sarkanam. Tad vajag salocīt abas šīs kotletes pusītes un atdot atpakaļ uz pannas, tā no šīs darbības nezaudēs savu sulīgumu un garšu.
Kļūda #7. Ilgi silti
Otrajā dienā kotletes parasti nav tik garšīgas kā tikko pēc cepšanas. Tomēr, ja tie nav pārkarsēti, lielāko daļu ēdiena garšas var saglabāt. Kotletēm ir nepieciešams minimāls laiks, lai uzsildītu.
Tieši otrajā dienā kotletēm vislabāk pievienot mērci. Tas viņus patiešām atdzīvinās.
Uzsildīšana ir vēl viens labs iemesls, lai sākotnējās gatavošanas laikā pīrāgus nepāržāvētu. Jo, ja pirmajā dienā jūs pārmērīgi eksponējat kotletes, tas var nebūt pamanāms. Bet otrajā dienā – tas izpaudīsies pilnā spēkā. Un pusdienās sanāk sausas un bezgaršīgas kotletes.