Aizjūras ikri
Ķirbīšu vai baklažānu ikri ir lielisks veids, kā sātīgi paēst bez papildu kalorijām. Šķiedrvielu pārpilnība rada sāta sajūtu, kas uz ilgu laiku piepilda vēderu. Turklāt, pateicoties lielajam šķiedrvielu daudzumam, ikri samazina sliktā holesterīna līmeni asinīs.
Taču šādās uzkodās ir maz vitamīnu. Pirms dārzeņi tiek sūtīti uz burciņu, tos vāra vai cep, un pēc tam saberž līdz biezeņa stāvoklim. Protams, šis nebūt ne saudzīgais apstrādes veids iznīcina lielāko daļu vitamīnu. Tomēr daži no tiem tomēr saglabājas. Piemēram, nervu sistēmai noderīgo magniju, labai sejas ādai nepieciešamo dzelzi un skaistai ādai svarīgo cinku cept un vārīt nevar!
Padoms. Neskatoties uz to, ka gan kabaču, gan baklažānu ikrus var ēst tie, kas zaudē svaru, jūs varat vēl vairāk samazināt kaloriju skaitu. Vienkārši izvēlieties ikrus, kas gatavoti no vārītiem, nevis ceptiem dārzeņiem. Tos var atpazīt pēc gaišāka toņa, salīdzinot ar ceptiem našķiem.
Uzmanību. Lielais šķiedrvielu daudzums padara baklažānu ikrus par diezgan smagu ēdienu un var izraisīt vēdera pūšanos un citas gremošanas problēmas. Ķirbīšu ikri šajā ziņā ir drošāki, taču arī tie var radīt neērtības. Tumšzaļie kabači satur vielas, kas palielina zarnu peristaltiku, tāpēc dažiem cilvēkiem tie izraisa caureju. Bet tiem, kam ir nosliece uz aizcietējumiem, nav labāka ēdiena!
Vēsie pipari
Lečo palīdzēs apgādāt organismu ar beta-karotīnu, kura ir daudz paprikā, tomātos un burkānos. Savukārt augu eļļa, kurā dārzeņi tiek konservēti, piesātinās organismu ar E vitamīnu – galveno sabiedroto cīņā pret priekšlaicīgu novecošanos.
Padoms. Lečo ir lieliska piedeva gaļai, desām un cīsiņiem. Šīs uzkodas pavadībā taukaini ēdieni tiek vieglāk sagremoti!
Uzmanieties! Nepērciet burciņas, kurās piparu mizas ir atdalījušās no mīkstuma. Tas norāda uz zemo izejvielu kvalitāti.
Simts apģērbu
Skābēti kāposti ir vitamīniem bagātākais ziemas našķis. Pēc C vitamīna daudzuma kāposti pārspēj pat citronus! Un, skābējot kāpostus, askorbīnskābe pilnībā saglabājas, savukārt svaigos kāpostos vitamīna saturs ar katru uzglabāšanas dienu samazinās.
Padoms. Kāpostu sālījums – brīnišķīgs gastrīta profilakses līdzeklis ar zemu skābuma līmeni un labs palīgs tiem, kas vēlas šķirties no liekajiem kilogramiem. Tas, ka kāpostu sālījumā ir vielas, kas novērš cukura un citu ogļhidrātu pārvēršanos taukos.
Uzmanīgi! Tomēr sirds slimniekiem un cilvēkiem ar hipertensiju nevajadzētu ļaunprātīgi lietot skābētus kāpostus, kā arī citus konservētus pārtikas produktus. Fakts ir tāds, ka šie našķi satur pārāk daudz sāls, ko ārsti iesaka ierobežot.
Tāpat kā marinēti dārzeņi
Marinēti gurķi un marinēti tomāti – iespējams, biežākie viesi uz mūsu galdiem. Tāpat kā baklažānu ikri, gurķi nevar lepoties ar vitamīnu pārpilnību. Taču tie ir lielisks līdzeklis apetītes uzlabošanai un gremošanas uzlabošanai.
Daudz vitamīnu ir arī konservētos tomātos. Zem kārbas vāciņa jūs atradīsiet beta-karotīnu, B grupas vitamīnus un askorbīnu. Taču visvērtīgākā tomātu sastāvdaļa ir viela, ko sauc par likopēnu. Šis spēcīgais antioksidants cīnās pret priekšlaicīgu novecošanu un palīdz novērst ar vecumu saistītas slimības. Dažos konservētos tomātos likopēna ir pat vairāk nekā svaigos tomātos. Lieta tāda, ka kulinārijas apstrādes procesā šī elementa daudzums palielinās! Tāpēc par visnoderīgākajiem tomātiem pamatoti tiek uzskatīti konservēti savā sulā.
Padoms. Izvēloties gurķus, pievērsiet uzmanību to lielumam. Jo mazāks gurķis, jo lielāka iespēja, ka tas būs kraukšķīgs.
Uzmanību! Marinēti gurķi un tomāti ir kontrindicēti cilvēkiem, kas slimo ar gastrītu un peptisku čūlu slimību. Liels etiķa un garšvielu daudzums šajās uzkodās var izraisīt slimības saasināšanos.